Banen bij Zeeland Ad Surowiec en Henk Hoegee blikken te rug op de bouw van de Total-raffmaderij in het Sloe, die haar 40e verjaardag viert. 32 ZEELAND 40 JAAR RAFFINAGE IN ZEELAND Henk: „Door internet is dat allemaal ver anderd. De voertaal is nu Engels." Net zoals er nu navigatiesystemen zijn die bezoekers keurig naar de entree van Zeeland Refinery leiden, waar in het verleden de brandstoffenfabriek het bes te bewaarde geheim van Zeeland bleek te zijn. Nieuwdorp??? Veel is door de decennia heen veran derd, zeggen Ad en Henk. „Neem de aandacht voor veiligheid op de werk vloer. Vroeger moest je een collega soms aansporen zijn helm op te zetten en handschoenen aan te trekken. Dat hoefje nu niet meer te doen. Veilig heidsbewustzijn is vanzelfsprekend." Zeker, in die goeie ouwe tijd was het ge zellig, maar heimwee voelen de heren niet. Henk: „In het digitale tijdperk gaat alles vele malen sneller en is alles ingewikkel der, maar het heeft ook zijn voordelen, omdat je razendsnel dingen kunt rege len en uitrekenen. Ik zou echt niet te rugwillen naar de typemachine." De regelgeving is wel stukken com plexer dan vroeger. Ad: „Vroeger be sloeg een vergunningsaanvraag drie kantjes. Nu zijn dat er veertig." Wat bleef, is het familiegevoel. Zeeland Refinery beschikt over 420 vaste en 120 inge huurde musketiers. One for all, all for one. Ad en Henk: „Bij ons staan alle deu ren open, ook van de directeur. Dat com municeert makkelijk. Dat de personeels vereniging bloeit, is een teken dat men sen buiten werktijd met elkaar iets wil len ondernemen. Die cultuur van ge moedelijkheid dragen we ook buiten het bedrijf uit. Door sponsoring en ons inkoopbeleid - het liefst bestellen we bij Zeeuwse bedrijven - proberen een beste buur te zijn." Ze zijn trots op het bedrijf, de milieu prestaties, de geringe uitval. Straks met de pest in het lijf met pensioen? Ad: „Nee, ik wil graag wat vaker met mijn vrouw weg. Wijntjes proeven in de Elzas, een weekendje naar Parijs, dat soort dingen." Henk: „Hou eens op, ik heb de mooiste baan die er is. Ik heb geen dag spijt ge had dat ik de politie vaarwel heb ge zegd. Ik ben een geluksvogel." Veertig jaar oud is de raffinaderij in het ha vengebied bij Nieuw dorp. Rijp? Ia, maar beslist niet versleten. Sterker nog, sinds 2009 hebben de aandeelhouders Total (55 pro cent) en Lukoil (45 procent) een kwart miljard euro in de moderni sering van Zeeland Refinery (ZR) gestoken. De fabrieken zijn veili ger, duurzamer en energiezuini ger gemaakt. In 2012 nam de raffi naderij ook een nieuw controlege bouw in gebruik. „We behoren nu tot één van de modernste raffinaderijen van Eu ropa. Ik ben ook trots wat onze mensen hier in 40 jaar hebben opgebouwd", zegt algemeen direc teur Nathalie de Muynck. Je moet voorop lopen, wil je als raffinaderij overleven. In Europa is sprake van overcapaciteit. Hoge prioriteit. We zaten in een paar keten. Mijn sollicitatiegesprek vond bij de per- soneelsmanager thuis plaats." Henk begon met de opbouw van de be veiliging. „Het waren bewogen jaren. In 1973 tijdens de Jom Kipoeroorlog steun de Nederland Israël. Arabische landen voerden een olieboycot in. Dat leidde onder meer tot het fenomeen autoloze zondag. Het was ook voor ons bedrijf een turbulente tijd. De Total-directie was destijds gegijzeld in de Franse am bassade in Den Haag." Waarmee Henk wil zeggen dat een goe de beveiliging geen overbodige luxe was en is. Security-details mag hij niet prijsgeven, ook niet of ooit activisten het terrein van de raffinaderij op zijn ge stormd. „Geef ik geen antwoord op." Er werd gezwoegd, maar er was in de be ginjaren ook tijd voor een lolletje, herin nert Ad zich. „Dat kwam ook omdat je gezellig met je collega's in een keet zat. We haalden kwajongensstreken uit. Dan lijmde je bijvoorbeeld iemands werkschoenen aan de vloer. Er is ook eens een fiets van een collega met twee meter verlengd. Een handige gast had er een paar buizen tussen gelast. Je had zijn gezicht moeten zien toen hij wilde opstappen." Hoewel bij de raffinaderij zelden met de Franse slag werd gewerkt, hing er een sfeer van amicaliteit en joie de vivre. „Goed eten en drinken, feestjes, In het bedrijfsrestaurant trof je wijn en bier aan. Maar er werd niet gedronken onder het werk hoor. Die wijn was be stemd voor gasten." Met die Fransen (en vele Belgen die ook in Nieuwdorp neerstreken) was het goed kersen eten. Allez, praten was iets gecompliceerder. Aanvankelijk probeer de Ad het Engels, als hij het hoofdkan toor in Parijs bezocht. Maar dat werd een soort klucht. „Je begon op den duur zelf ook als Peter Sellers te praten." energiekosten en aangescherpte milieuregels (zwavelreductie) zet ten de toch al dunne marges ver der onder druk. Grote oliecon cerns hebben al raffinaderijen ge sloten. Moeder Total zelf schrapte de site Duinkerken. De Muynck voorspelt een verdere uitdun ning. „We verwachten dat in 2020 zo'n 20 raffinaderijen in Eu ropa niet meer rendabel zijn." Slim en efficiënt produceren, is het credo. Hoewel een relatief kleine raffinaderij, bezit Zeeland Refinery na de laatste bedrijfss- stop over de grootste hydrokraker ter wereld. Die 'kraakt' zware gas- olie tot lichte, gezuiverde brand stof als benzine, zwavelarme die sel, kerosine, LPG en grondstof voor smeerolie. De Muynck: „Met de hydrokraker produceren we vooral diesel. Euro pa exporteert benzine en impor- d Surowiec uit Goes en Henk Hoegee uit Kloetinge landden in 1973 op een prai rie. Het Sloegebied was nog grotendeels maagdelijk. Waar eens water tegen dijkvoeten klots te, lag nu een zandvlakte, waarop indus trie begon te kiemen. Ad en Henk beleefden de opbouw van wat toen de Total-raffinaderij heette. Veertig jaar later kijken de 63-jarige pup pies van weleer terug op de Zeeuwse roaring seventies. „We voelden ons wa re pioniers." Ad, bij Zeeland Refinery inkoper van materialen en hulpstoffen, kwam van Dow in Terneuzen. Daar had hij na de hbs emplooi gevonden. Toch maakte hij na enkele jaren al de sprong naar de overkant. „Ik kon bij Total beter verdie nen. Bovendien hielp de raffinaderij je aan een eensgezinswoning. Dat telde als je net getrouwd was." Dus adieu etageflat in Terneuzen. „Voor mijn vrouw was dat best wennen, maar we hadden weinig keus, want elke dag met die pokkeboot...." Geboren Utrechtenaar Henk is superin tendent security, services communi cation, meldt zijn kaartje. Zijn carrière switch was opmerkelijk. „Ik was politie agent. Mijn toenmalige chef tipte me dat ze mensen zochten voor de beveili ging van een nieuwe raffinaderij in Zee land. Het politiekorps verlaten was toen not done, want je had - toen nog - aan zien en zekerheid van een baan voor het leven. Je kostje was gekocht." Spijt van hun nieuwe baantjes hebben de mannen van het eerste uur nooit ge had. Natuurlijk was het ook avontuur, de opbouw van een raffinaderij in de woestenij van het Sloe. „Een echt kan toor hadden we nog niet. De bouw van de fabrieken en opslagtanks hadden Het was avonturieren in I Henk Hoegee (I) en Ad Surowiec, veteranen bij Zeeland Refinery, foto Ruben Oreel door Frank Balkenende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 32