Down or up? GEZOND 19 Barry zegt over zijn broer: „Ik ben met hem opgegroeid en zie hem als een soort engeltje in mijn leven." Ik prijs me gelukkig huisarts te mogen zijn van een bewoners- groep met mensen als Britt, Sara en Lize. Ik word geraakt door hun kinderlijke eerlijkheid, op rechtheid maar vooral door het ontwapende effect dat ze op me hebben. 'Down voor dummies' ontwapent evenzeer. Helaas al weer de aftiteling van deze afleve ring. Ik zet de tv uit en denk na over mijn Downs. Wat jammer dat ze vernoemd zijn naar dokter Down. 'Gewone' mensen met 46 chromosomen zijn volgens mij veel vaker down dan mijn Downs. Het syndroom van Up dan maar? Naar de gelijknamige animatiefilm uit 2009, waar Ik word geraakt door hun kinderlijke eerlijkheid hoofdrolspeler Carl net zo ontwa penend is als mijn Downs. In haar fotoboek 'De upside van Down' laat fotografe Eva Snoijink net als Atsma zien dat Down veel minder erg is dan de meeste men sen denken. Ik probeer me voor te stellen hoe de wereld eruit zou zien als trisomie 21 de norm was. De wereld zou bevolkt zijn met zorgenkindjes. De wereld zou er veel minder ontwikkeld uitzien zonder auto's, computers en bio-industrie. De levensverwachting zou een stuk lager liggen en mensen zou den meer fysieke ongemakken hebben. Eigenlijk het wereld beeld dat ik ken van de afgelegen gebieden in Afrika waar op de le- vensgelukschaal maar iets lager gescoord wordt dan in onze stressmaatschappij Maar er zijn ook heel ernstige Downs die agressief zijn, zult u zeggen. Die zijn er ook onder de bezitters van 46 chromosomen. Eén ding is zeker: als de ontwape nende uitvoering van de mens met 47 chromosomen zich tot ho mo sapiens had geëvolueerd, was er nooit sprake geweest van ge organiseerde genocide noch van massavernietiging. In Frankrijk wordt bij het prena taal aantonen van het Downsyn droom in 96 procent van de geval len de zwangerschap afgebroken. Hoe gelukkig zijn wij met onze 46 chromosomen? HUISARTS Ieder jaar worden in Neder land ongeveer 240 kinde ren met het Downsyn droom geboren. De Britse arts John Down beschreef de aandoening uitvoerig in 1866. Pas nadat de oorzaak ervan werd gevonden in 1959, een extra chromosoom nummer 21 de zogenaamde trisomie 21, werd het syndroom naar hem vernoemd. Ik zit te kijken naar 'Down voor dummies', een prachtige tv-serie van BNN. Barry Atsma, die zelf een broer heeft met Down, pre senteert het programma. Hij volgt Britt, Sara en Lize in hun al ledaagse leven. De kijker mag zich afvragen of hun leven wel zo anders is als dat van 'normale' mensen. Want ook zij hebben te maken met liefde, zelfstandig heid en toekomstplannen. De 82-jarige Marjan Berk nam tijdelijk haar 16-jarige kleinzoon in huis. Die moest het, net als zijzelf, al vroeg zonder zijn moeder stellen. Familieleden verklaarden haar voor gek. „Je bent veel te oud, julJie schelen 64 jaar." wiek arriveert ze, actrice, ca baretière en schrijfster Mar jan Berk. Olijk en met de no dige zelfspot. Eerst over haar haar, dat naar haar zin net iets te kort is geknipt. „Is het te kort dan lijk je op een ouwe vent, is het te lang dan ben je net een ouwe hond", zegt ze met haar kenmerken de hese en ondanks haar 82 jaar nog steeds wat kinderlijke stemgeluid. Ja, ze is 'oma Kees' in haar nieuwe boek Tejlonbaby; een bundeling van het feuille ton uit de zaterdagbijlage van het Alge meen Dagblad. De 'Baron', een van haar vier kleinzonen, is hierin de centrale fi- vertelt Berk. Haar eigen tienertijd was door het sterven van haar moeder 'totaal onder steboven gesmeten'. Ook al verklaarden veel familieleden haar voor gek -'Je bent veel te oud, jullie sche len 64 jaar'- Berk achtte de tijd gekomen op haar beurt voor een kleinkind te zorgen. Dat betekende iedere ochtend om zeven uur opstaan, sinaasappels persen, boter hammen smeren en eieren bakken voor de Baron. Die maakte komkommersla voor zijn 'oma Kees'. „Ik kreeg een geregeld le ven en leefde gezonder dan ooit." Ze beschouwde het als haar taak haar klein zoon wat discipline bij te brengen, wat aar dig lukte, en om hem aan het lezen te krij gen. Dat laatste is deels gelukt, zegt ze er nu over. „Hij vatte elke dag een hoofdstuk guur. Berk: „Hij was 9 toen zijn moeder, mijn schoon dochter, overleed. Daarvan heeft hij een behoorlijke klap opgelopen. Hij liep al tijd als een eendje achter zijn moeder aan." Na een moeizame tijd op de middelbare school koos haar inmiddels 16-jarige kleinzoon voor een nieuwe opleiding tot ontwerper van duurzame spijkerbroe ken. Berk besloot zich over hem te ontfermen want zijn school bleek aan de overkant van haar kantoor in Amsterdam gevestigd. „Hij kan door de week bij mij wonen", bepaalde ze resoluut. „Ik was nieuwsgierig en dol op hem", legt ze uit. „Hij is bovendien een heel mooi, apart kind en ik val voor zijn fantasie." Wat verder meespeelde bij haar besluit wa ren 'zijn verkleumdheid' en 'het achterstal lig onderhoud': een teflonbaby. Berk: „Dat is een term uit de psychologie; alles wat pijn doet, laat je van je afglijden." Ze zorgde voor haar kleinzoon, net als haar grootmoeder destijds voor haar heeft ge daan. „Ik was 12 toen mijn moeder borst kanker kreeg en daarna botkanker. Haar ziekteproces heeft 6 jaar geduurd voordat zij op 46-jarige leeftijd stierf. Haar moeder woonde in Afrika en die kwam over. Zij heeft bij mij er de lucht ingehouden. Ze leerde me 19-eeuwse dansen als de veleta", Ik kreeg een geregeld leven en leefde gezonder dan ooit samen uit een Engels boek dat ik hem had gegeven, maar hij zei onlangs dat hij alleen nog digitaal leest." Berk werd op haar beurt bijgespijkerd op het gebied van popmuziek en beland de door zijn verhalen mid den in de leefwereld van pubers. Dat deze inspire rende kruisbestuiving tot een boek leidde, is niet zo verwonderlijk, al bèstem- pelt Berk zichzelf op dit ge bied als een laatbloeier. „Ik ben pas tegen mijn 50ste gaan schrijven." Toen had ze al veel succes geoogst als caba retière en actrice. In de jaren negentig ontving ze de Televizierring voor de door haar geschreven tv-serie Vrouwen vleugel. Anderhalf jaar stond ze vrijwillig een deel van haar territorium af, tot er een abrupt eind aan kwam. „Ik kon de hoger worden de huur van mijn Amsterdamse flat niet meer opbrengen. Het was hard maar het moest ook zo zijn. Onze band werd te com fortabel. Dat was niet de bedoeling. Het plan was dat hij er iets mee opschoot. Dat hij zich aan zijn afspraken zou leren hou den en gedisciplineerd raken." DINSDAG 23 SEPTEMBER 2014 foto Jacqueline de Haas /HH Kleinkind in de kost door Dora Rovers Marjan Berk Marjan Berk - Teflonbaby, Atlas Contact, 14,99. reageren? gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 19