GEZOND 17 Depressie meten in het bloed Darm belangrijk voor griepvaccin Urine in plaats van uitstrijkje heb dat niet geaccepteerd en ben de lobby 'Zorgeloos met diabetes naar school' begon nen, samen met het Diabetes Fonds, Diabe- ter en een aantal andere diabetesorganisa ties. „Voor kinderen met aandoeningen die beter zichtbaar of bekender zijn, zoals kan ker, wordt veel gedaan door de samenle ving. Wij, als ouders van kinderen met dia betes, worden stiefmoederlijk behandeld. Dat is deels onze eigen schuld, denk ik. Ouders willen hun kind een zo normaal mogelijk leven geven. Dat is logisch. Maar daarom hebben we het vaak niet over de ernst van de aandoening en wat er voor no dig is om gezond oud te kunnen worden. We maken het probleem voor de buitenwe reld kleiner dan het is. Al dat klaarstaan, doe je het liefst achter de schermen, zodat je kind zich gewoon lekker voelt en met al les mee kan doen. Maar daarom is er nooit aandacht gevraagd voor wat we eigenlijk nodig hebben. Namelijk betere begeleiding door de school zelf." (zie kader rechts) Braakman heeft een boek geschreven over hoe het is als ouder van een kind met dia betes. „Hoe meer ouders ik sprak, hoe meer ik me realiseerde dat zij handelen vanuit angst. Veel moeders zijn bescher mend, omdat zij een kind hebben dat extra kwetsbaar is en niet begrepen wordt door 'Iris, Iris, je piept' de samenleving. Men is bang dat het kind er niet bij hoort. Die angst slaat over op het kind. Daarom probeer ik mijn kinderen zelfstandig op te voeden en hen zo min mo gelijk afhankelijk te laten zijn. Hoe zelfstan diger een kind is, hoe meer die gewoon kan meedoen met alles. Dat vereist nogal wat. Blijf als ouder bij je eigen waarden en normen en pas daar de diabetes in. Een zorgteam, dat het kind medisch begeleidt, kijkt alleen naar de cijfers. Als die goed zijn is het kind gezond, redeneren zij. Maar als ouder zit je met de realiteit. Je kind wil trampoline springen, zwemmen of uit loge ren. Hoe zorg je dat je niet gemangeld Vooral jonge kinderen met diabetes op de lagere school hebben begeleiding nodig. Daar ontbreekt het vaak aan wordt tussen de kille cijfers en het leven van alledag. Dat is een spanningsveld waar je mee om moet leren gaan". Braakman traint met haar bedrijf Voluit! gezinnen en biedt hulp als het gaat om het dagelijks leven met diabetes. „Als ouder moet je leren je kind met diabetes stap voor stap los te laten, erop vertrouwen dat je kind het zelf kan. Vanaf ongeveer 8 jaar kunnen ze zelf de knoppen bedienen van hun pompje. Slimme kinderen eerder en andere hebben nog begeleiding nodig als ze ïo zijn. Maar 8 jaar is gemiddeld". Diabetes kan invloed hebben op de school prestaties. Bij suikerziekte schommelt na melijk de suikerspiegel van het bloed. Bij te weinig of te veel suiker wordt de concen tratie minder, net als bij drugs of alcohol. Braakman heeft op de middelbare school van Ambra gezorgd dat er een diabetespas je kwam, vergelijkbaar met een dyslexiepas- je. „Hierdoor kan de school rekening hou den met deze kinderen. Als zij vooraf kun nen aantonen dat ze een hypo hebben, kun nen ze een toets over doen. Maar dan moet de puber wel assertief genoeg zijn om naar de leerkracht te durven stappen." In Zweden doet school de zorg DINSDAG 23 SEPTEMBER 2014 Amerikaanse onderzoekers hebben de eerste stappen gezet naar een bloedtest voor depressie. Zij vonden in het bloed van mensen met een ern stige depressie een verhoogde hoe veelheid RNA. RNA is het 'werkbrief- je' waarmee een cel op basis van dë genetische informatie een eiwit maakt. RNA is daardoor een maat voor de activiteit van de genen. Aan de hand van de hoeveelheid RNA van negen genen is de depressie even be trouwbaar vast te stellen als met de gebruikelijk psychiatrische testen, schrijven de onderzoekers. Toen de patiënten na gedragstherapie weer waren opgeknapt, was het RNA van drie van de negen genen nog steeds verhoogd. Volgens de onderzoekers hebben die genen mogelijk iets te ma ken met de gevoeligheid voor depres sie. Tenslotte konden de onderzoe kers op basis van het RNA-profiel van de patiënten voorspellen wie wel en wie niet zou opknappen van gedrags therapie. Bron: Translational Psychiatry Voor een optimaal effect is het griep vaccin afhankelijk van de juiste darm bacteriën. Onderzoekers tonen aan dat vaccinatie met het griepvirus, bij muizen, slechts een zwakke reactie van het afweersysteem opwekt als de muizen geen darmbacteriën hebben. De reactie van het afweersysteem is ook zwak als de muizen een eiwit mis- Griepvaccin. foto Mark van der Zouw sen dat belangrijk is om bepaalde soorten bacteriën in de darm te her kennen. Volgens de onderzoekers is ditzelfde eiwit nodig om de noodzake lijke sterke reactie op te wekken te gen het griepvirus. Om voldoende van dit eiwit in het lichaam te krijgen is het nodig dat deze bacteriesoorten in de darm aanwezig zijn. Bron: Immunity Humaan papillomavirus (HPV) is met grote betrouwbaarheid aan te tonen in de urine van vrouwen. Dat maakt het in principe mogelijk om bij het be volkingsonderzoek naar baarmoeder halskanker het uitstrijkje te vervan gen door een potje (ochtend)urine, stellen Britse en Spaanse onderzoe kers. Zij analyseerden veertien stu dies naar de betrouwbaarheid van het opsporen van HPV in urine en conclu deren dat dit goed mogelijk is. Ook de HPV-soorten die het meest bijdragen aan het ontstaan van baarmoederhals kanker (HPV16 en HPV18) zijn goed in de urine aan te tonen. Vanwege het gemak en het feit dat je het zelf kunt uitvoeren verwachten de onderzoe kers dat vrouwen de voorkeur zullen geven aan het opvangen van wat uri ne boven het laten maken van een uit strijkje. Voordat het zover is moet nog wel worden onderzocht of scree nen op basis van HPV in urine het ont staan van baarmoederhalskanker evengoed vermindert als screenen op basis van het uitstrijkje. Bron: BMJ Iris: „Soms is het vervelend. Dan ben ik net aan het werk en gaat mijn pomp piepen. Ik kan wel de som afmaken door dat gepiep heen, maar de kinderen naast mij hebben er last van en zeg gen dan: „Iris, Iris, je piept". In groep vijf heb ik de toets begrij pend lezen over mogen doen, omdat ik een hypo had en niet goed meer kon werken. Op kin derfeestjes is het lastig, want bij elk snoepje of taartje moet ik eerst de koolhydraten weten, daarna invoeren in mijn pomp en insuline spuiten. Dus ik moet overal over nadenken voordat ik gewoon mee kan feesten. Ook met sportdagen is dat lastig. Want als ik erg actief ben, schie ten mijn suikers naar beneden." Lydia Braakman reageren? gezondheid@depersdienst.nl In februari dit jaar nam Lydia Braakman het initiatief voor de lobby 'Zorgeloos met diabetes naar school'. Samen met Diabe tes Fonds en Diabeter (zorgin stelling) wil zij bereiken dat scho len wettelijk verantwoordelijk zijn voor goede diabeteszorg tij dens schooluren en daar ook toe worden uitgerust Hierbij hebben ze het Zweedse model voor ogen. Daar is bij de wet ge regeld dat de school tijdens schooltijd verantwoordelijk is voor alle diabetische zorg. Het schoolhoofd heeft de vrijheid om dat in te vullen. Meestal is het de eigen leerkracht die het doet, maar er kan ook iemand van buiten worden ingehuurd. Een onderzoek onder ouders helpt om bij de overheid aan te kloppen. Ruim 600 ouders (bijna een derde) hebben de vra genlijst ingevuld. Op Facebook (www.face- book.com/zorgeloosmetdiabete snaarschool) worden actuele ontwikkelingen van de lobby bij gehouden. Er zijn meer dan 1.000 volgers. Er is een petitie aangeboden aan de Tweede Ka mer. Op de dag voor het zomer reces van het parlement zijn twee moties aangenomen. „Een historische overwinning, kippenvel", herinnert Braakman zich die dag. In de moties wordt staatssecretaris Dekker ge vraagd de weigering van kinde ren met diabetes op scholen te voorkomen ervde begeleiding van deze leerlingen te verbete ren. „Een eerste stap. De over heid bekijkt nu of het Zweeds model haalbaar is in ons land."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17