Vier dode dochters 16 GEZOND DENKWIJZER René Diekstra Er zijn op dit moment vier ouderparen, die met een heftig probleem worste len. Alle vier hebben ze een dochter verloren. Volgens po litie en justitie door zelfdoding. Maar elk van die ouderparen be twist dat en heeft inmiddels actie ondernomen om de dood van hun dochter opnieuw onder zocht te krijgen. In kringen van justitie, psychiatrie en psycholo gie is men geneigd zulk gedrag soms te zien als moeite het ver lies van een dierbare te accepte ren. Voor zover mij bekend, is het bij politie en justitie geen gangba re praktijk om psychologische au topsie of lijkschouwing uit te voe ren in geval van overlijden waar bij er vermoeden maar geen ze kerheid is over zelfdoding. Ter wijl hiervoor al jaren geleden door toenmalige collega's als prof. Speyer en ondergetekende is gepleit en een protocol is ont wikkeld. Het gevolg van die nala tigheid is dat niet zelden onvol doende onderbouwd zelfdoding wordt vastgesteld en verder on derzoek overbodig geacht. Daar bij worden dikwijls twee zaken door elkaar gehaald. Namelijk doodsoorzaak, zoals slagaderlijke bloeding of verstikking, en me thode (letterlijk 'weg daar naar toe'). Er zijn vier methoden: na tuurlijke dood, ongeval, moord en zelfdoding. Een gouden regel bij psychologische autopsie is dat methode nooit uit doodsoorzaak mag worden afgeleid. Beide die nen onafhankelijk van elkaar on derzocht te worden. Iemand kan opgehangen worden aangetroffen in een slaapkamer, maar hoe die ophanging heeft plaatsgevonden is daarmee geenzins bepaald. Sys tematisch onderzoek van ie mands psychologische voorge schiedenis, gedragspatronen, re cente tegenslagen en verliezen, en nagelaten uitingen (afscheids brief) moeten daarover uitsluitsel geven. Bij de in 2009 op een gras veld dood aangetroffen Eline Mel- ters (23) heeft psychologische au topsie niet plaatsgevonden. Hier door is, gezien de omstandighe den van haar overlijden, de offi ciële conclusie zelfdoding onvol doende onderbouwd. Dat geldt ook voor de in 2010 in haar huis kamer dood gevonden Michelle Mooij (24). Ook bij de onlangs thuis dood aangetroffen Iris van den Hooff (23) is zelfdoding de zeer betwistbare conclusie. Het zelfde geldt voor de 'vierde' dode dochter, wier naam ik op verzoek van de betrokken advocaat weg laat. Ik vind dat justitie zich nog altijd onvoldoende rekenschap geeft van de ernstige gevolgen die een te snelle vaststelling van zelfdo ding kan hebben. Niet alleen loopt daardoor mogelijk een moordenaar vrij rond, ook wor den nabestaanden erdoor in pijn lijke verwarring gebracht. Als je nooit 'iets suïcidaals' aan je doch ter hebt gemerkt, maar autoritei ten stellen zwart-op-wit dat haar dood haar eigen 'schuld' was, on der hoeveel twijfel aan jezelf maar ook aan je dochter, moet je dan niet gebukt gaan? Kinderen met diabe tes hebben het lastig op school. Hun bloedsuikerwaarden schieten omhoog of omlaag waardoor ze insuline nodig heb ben of snel werken de suikers. „Ambra en Iris kunnen nu al les zelf. Maar vooral jonge kinderen met diabetes op de lage re school hebben be geleiding nodig", zegt moeder Lydia Braakman. DIABETES 1 Mam, ik ga naar het winkelcentrum, even shoppen", zegt dochter Am bra van 14. „Is goed, meid. Heb je suiker bij je?", rea geert moeder Lydia Braakman. Ambra pakt even wat dextrose uit de kast en weg is ze. Altijd alert blijven, dat is de dagelijkse prak tijk voor ouders met kinderen die diabetes hebben. Braakman heeft twee dochters met diabe tes 1. Ambra en haar zusje Iris van 11. Beide kinderen hebben sinds hun 2e suikerziek te. Naar schatting zijn er in ons land 6.500 kinderen onder de 18 jaar met deze ziekte, waarvan 2.000 op de basisschool. Op steeds jongere leeftijd steekt de ziekte de kop op. En bij steeds meer kinderen. Waar om weet niemand. De behandeling wordt intensiever om gezond ouder worden mo gelijk te maken. Vroeger werd vóór school tijd gespoten en als het kind weer thuis kwam. Tegenwoordig wordt de hele dag door de vinger aan de pols gehouden door een pompje met sensor of bloedsuikerme- ter. Deze mini-computer piept wanneer er suiker of insuline nodig is. Diabetes heb je 24 uur per etmaal. „Ambra en Iris kunnen nu alles zelf. Maar vooral jonge kinderen met diabetes op de lagere school hebben begeleiding nodig. En daar ontbreekt het vaak aan. De meeste scholen willen niet aansprakelijk zijn en geen insuline toedienen wanneer een kind een hoge bloedsuikerspiegel heeft. Dus heb je als ouder een probleem. Meestal wordt verwacht dat je als vliegende keep binnen tien minuten op school bent. Een derde van de ouders stopt daarom met werken of gaat minder werken om stand-by te zijn. Dat eisen de meeste scholen. Er zijn zelfs scholen die kinderen met diabetes weige ren." Zelf is Braakman ook gestopt met werken. Ze had een goede baan bij de Verenigde Na ties in Rome, en daarvoor in Bangkok. Ze kwam naar Nederland terug toen ook haar jongste diabetes bleek te hebben. „Neder land is koploper in de medische kennis en wetenschap rond diabetes. Maar de tegen stelling met wat de maatschappij rondom deze ziekte doet, is een enorme teleurstel ling. „Mijn oudste dochter ging naar de crèche in Bangkok. Daar zeiden ze: leg maar uit wat we moeten doen. In Italië was het net zo. Maar dan kom je in Nederland en krijg je te horen dat de klas te groot is of de school te bang is voor aansprakelijkheid. Ik René Diekstra is professor in de psy chologie Altijd alert op een hypo Bloedsuikers bij diabetici gaan hun eigen gang. De waardes schie ten van hoog naar laag en omge keerd, door ontelbare en elkaar beïnvloedende factoren waar ook wetenschappers hun vinger niet op kunnen leggen. Het kind loopt geen gevaar zo lang de bloedwaardes binnen de streefwaarden vallen. Als de waar des te hoog zijn (hyper) heeft het kind insuline nodig en is het goed water te drinken. Zijn ze te laag (hypo) dan zijn er snel werkende suikers nodig. In het laatste geval gaat iemand zweten, rillen, wordt duizelig moe en hongerig. door Peter de Jaeger Lydia Braakman met haar dochters die beiden diabetes hebben. Ambra Miagostovich achter en Iris Miagostovich voor. foto's Herman Engbers/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 16