Naar school met suikerziekte 16 17 MEDISCH Even lekker uitrekken. Liefst met een zucht van verlichting erbij. In gezelschap is het niet zo netjes. Maar wel lekker, om dat het een kortstondige ver lichting geeft: aan onze korte ge spannen spieren. Het is een na tuurlijke beweging die we te weinig ma ken, terwijl het heel gezond is onze vooro vergebogen lichaamshouding te compense ren. De mens is in de loop van de evolutie steeds meer rechtop gaan lopen. Iedereen kent het evolutieplaatje van de kromme aapmens, via de licht gebogen oermens tot de fier rechtopstaande jager. Maar tegen woordig zijn we door ons zittend bestaan die evolutie in omgekeerde volgorde aan het bewandelen: onze rechte houding buigt weer gestaag voorover. Met alle negatieve gevolgen van dien, voor al voor ons bewegingsapparaat. Steeds va ker krijgen we door die gebogen houding klachten aan rug, nek, schouders en heu pen. Die zijn simpelweg door verkorte spie ren in de verdrukking gekomen en soms zelfs beschadigd. Natuurlijk kunnen we onze spieren met training versterken om bijvoorbeeld rug klachten te verminderen, maar door die krachttraining worden de spieren ook kor ter. Precies wat we uitgerekend nu niet wil len. Want juist met lange, krachtige spie ren kun je de natuurlijke beweegbaarheid van het lichaam terugwinnen. Het nieuwe bewegingsconcept Five is toe gespitst op het verlengen van de spieren, door middel van stretchoefeningen in een achterwaartse beweging. Het tegenoverge stelde dus van onze alledaagse stramme voorovergebogen computerhouding. Op vijf specifiek op deze oefeningen gerichte toestellen (vandaar Five), kunnen heupen, rug, borst, benen en nek gestretcht wor den. Als aanvulling op krachttraining en conditietraining, maar ook als enige trai ning. Een of twee keer per week het toestel- lenparcours doorlopen, wat zo'n tien minu ten duurt, is al voldoende om je spieren aanzienlijk te versoepelen. Het Five-concept, gebaseerd op de bevin dingen van bewegingswetenschapper en arts Walter Packi, is in Duitsland razend populair. Al meer dan 150 fitnesscentra en fysiotherapeuten hebben het opgenomen in hun trainingsprogramma. De Nijkerkse sportschool M&M The Next Het komt uit Duitsland en bestaat uit oefeningen op vijf verschillende apparaten. Bij het nieuwe finessconcept Five beweeg je niet voorover, maar achterover. Dit om onze gebogen houding naar voren te compenseren. heeft het concept in Nederland geïntrodu ceerd. Eigenaars Marco en Monique van Kooten tonen zich vurige pleitbezorgers. Zo vond zij al na een paar oefeningen op de Hip Mover, het toestel dat de heupen stretcht, verlichting van haar chronische rugpijn, veroorzaakt door een versleten wervel. „Ik voelde me gereset", vertelt ze. Van meer mensen mensen horen beide De andere kant op buigen is even wennen, maar het voelde meteen vanzelfsprekend sportschooleigenaren dat ze al heel snel minder pijnklachten hebben. „Je kunt met deze oefeningen ook niets verkeerd doen", zegt Marco van Kooten. „Iedereen kan het." De stretchoefeningen van Five lijken veel op oefeningen die je ook in een yogales kunt uitvoeren. Niet iedereen heeft echter tijd of zin op een bepaalde tijd in de week naar yoga te gaan. De korte stretchtraining van Five kun je daarentegen op ieder ge wenst moment in de sportschool doen. „Er zullen in Nederland ongetwijfeld meer sportscholen komen die de Five-training aanbieden, maar geen budgetclubs. Het concept is alleen beschikbaar voor exclusie ve sportscholen." Harry van Breda (65) en zijn echtgenote Hetty (60) hebben zojuist een eerste rond je gemaakt op de stretchtoestellen. Die zien er vriendelijk uit, als een soort uitver groot houten kinderspeelgoed. Een spe ciaal ingericht hoekje in de sportschool ver sterkt het idee van een kinderspeelhoekje, maar dat is het allerminst. „De andere kant op buigen is eerst even wennen, maar het voelde meteen heel vanzelfsprekend", ver telt Hetty van Breda. „Ik vond de Chest Mover erg prettig en wilde al direct op het toestel voor vergevorderden. Maar dat mag nog niet meteen. Dat apparaat lijkt me wel het lekkerst." Haar echtgenoot, die al vanaf zijn 12e met rugklachten kampt, is wat voorzichtiger. Sommige toestellen zijn voor hem niet geschikt vanwege een chro nische been en -voetblessure Intussen heeft een jonge voetbalster de plaats op de Chest Mover ingenomen. „Ik voel het meteen", roept ze. Gevolgd door een hartgrondige en verlichtende zucht. Zij heeft zich even heerlijk uitgerekt. ~l Bij Five strekken deelnemers zich achter over. fpto Bram Petraeus/Hollandse Hoogte door Anne Salomons Pfff, even lekker achterover Hetty van Breda www.thenext.nu www.fiveconcept.com reageren? gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15