Wie bouw-zzp'er niet betaalt, kan nu op zwarte lijst komen ECONOMIE 13 Een op de vijf jongeren tussen 18 en 24 jaar kent betalingsproblemen. Het Nibud slaat alarm. door Wiiko Voordouw DEN HAAG - Openstaande boetes of rekeningen bij de zorgverzeke raar, achterstanden bij de Belas tingdienst vanwege onterecht toe gekende toeslagen dan wel onbe taalde telefoonrekeningen: meer dan een kwart miljoen jongeren hebben ermee te maken. -Het Nibud (Nederlands Instituut voor Budgetvoorlichting) noemt dit een 'zorgwekkende ontwikke ling'. „We zijn geschrokken dat zo'n grote groep jongeren op zo'n jonge leeftijd de financiële zaak jes niet op orde heeft en dan al schulden maakt", aldus een woordvoerster. Bijna 20 procent van die schulde naren in de leeftijd van 18 tot en met 24 jaar heeft een betalingsach terstand van 2500 euro of meer, blijkt uit het rapport jongeren Geld, dat vandaag verschijnt. „Het gaat dus niet om schulden van een paar eurootjes. Wij vinden dat een heel slecht begin van de zelfstandige financiële carrière", zegt het Nibud. Van alle jongeren tussen 12 en 25 jaar komt zo'n 11 procent regelma tig geld tekort. Voor de meesten is dat overigens geen probleem. On geveer de helft reageert met het verstandige motto op=op, en wacht tot er weer zakgeld, inko men uit werk en klusjes of studie financiering komt. Het is volgens het Nibud voor het eerst dat het instituut onderzoek deed naar de totale jongerengroep tussen 12 en 25 jaar. De groep tus sen 12 en 18 jaar kan goed rondko men, is tevreden over de finan ciën en spaart regelmatig. Als er al geleend wordt, dan gaat het om kleine bedragen, tot zo'n 3 euro. Dat verandert boven de 18. Dan bouwen jongeren een studie schuld op. Ook krijgt bijna 20 pro cent van hen te maken met een 18-PLUSSERS EN SCHULDEN betalingsachterstand om andere redenen. Verder staan ze regelma tig rood. Om de problemen het hoofd te bieden gaan de jongeren met grote schulden leningen aan bij familie, vrienden of de bank. Bijkomend probleem is dat veel Ik loop twee maanden achter met mijn zorgpremie. Maar ik heb het geld jongeren de betalingsachterstand niet als schuld ervaren. „Het lijkt wel alsof die jongeren niet goed zijn voorbereid." Het Nibud denkt dat veel ellende - problemen met incassobureaus, schuldhulpverlening - te voorko men is door jongeren tussen 15 en 17 jaar extra goed voor te lichten over geldzaken. „Daar ligt een uit daging voor de ouders." Voor Disha Birjamhan (18), net be gonnen aan haar studie toerisme en management in Breda, is geld eigenlijk geen probleem. De zorg- toeslag en de studiefinanciering worden voor het juiste doel be steed, en de ongeveer 300 euro die ze maandelijks verdient bij Al- bert Heijn is er voor de leuke din gen in het leven. „Kleding, uit gaan en zo", legt ze uit. „Een klein beetje sparen. Nee, ik geloof niet dat ik het financieel erg bont maak. Nooit problemen gehad ook. Ik heb altijd gespaard, altijd met mijn ouders gesproken over geldzaken. Die hebben me verteld wat wel en wat niet te doen." Als ze hoort dat het Nibud-onder- zoek ook over betalingsachterstan den gaat, verschiet ze van kleur. „O jee, morgen toch maar even CZ betalen. Ik loop twee maan den achter met mijn zorgpremie. Maar ik heb het geld", zegt ze la chend. Met de vrijheid en de mogelijkheden vanaf de 18e verjaardag lijkt er iets mis te gaan Woordvoerster Annemarie Koop van het Nibud: „Op je 18e ben je financieel zelfstandig. Dan moet je zelf je zorgpremie betalen, ben je verantwoordelijk voor je zorg- toeslag, je verkeersboetes of die veel te hoog uitgevallen telefoon rekening. Tot en met 17 jaar gaat het best wel goed, maar met de vrijheid en de mogelijkheden van af de 18e verjaardag lijkt er iets mis te gaan. Alsof jongeren nog te weinig weten van hun financiële verantwoordelijkheid. Als Nibud zeggen we dan ook: ouders, pak je kans. Want uit het onderzoek blijkt ook dat de jongeren, als het om geldzaken gaat, de ouders als eersten om raad vragen." Advisering door ouders moet vol gens het Nibud extra intensief zijn tussen 15 en 17 jaar. „Want dan begint de financiële zelfstan digheid steeds concreter te wor den. Je moet het ijzer smeden als het heet is." 4350 jongeren aan slag leerlingpremie Zo'n 4350 jongeren worden via de leerlingpremie in de sector transport en logistiek, metaal en mobiliteit opgeleid tot vak kracht. Dat maakte Mirjam Sterk, ambassadeur aanpak jeugdwerkloosheid, gisteren bekend tijdens de WerkWeek, die jongeren aan een baan moet helpen. Het kabinet en de bedrijven trokken eerder elk 600 miljoen euro uit voor plannen om ontslagen mensen te begeleiden naar ander werk en leerwerkplekken voor jonge ren. De leerlingpremie is een loonkostensubsidie van maxi maal 1350 euro per jaar. ECB-econoom wil eigen zetel eurozone bij IMF De eurozone moet een eigen zetel krijgen in het bestuur van het In ternationaal Monetair Fonds (IMF). Dat zegt de belangrijkste econoom van de Europese Centra le Bank (ECB), Peter Praet Vol gens hem moeten de achttien eu rolanden de zetel krijgen omdat ze dan sterker staan in de onder handelingen bij het fonds. Praets voorstel stuit mogelijk op weer stand van grote eurolanden als Duitsland en Frankrijk omdat die invloed kunnen verliezen. De Eu ropese Unie daarentegen wil een kleinere aanwezigheid bij het IMF om zo opkomende economie ën meer invloed te geven. Brancheorganisatie Zelfstandigen Bouw heeft voor zijn leden een zwarte lijst met wanbetalers opge steld. Zzp'ers zouden steeds vaker gedupeerd worden door bedrij ven en personen die niet betalen. Vaak komen zij daarmee weg, bij voorbeeld doordat afspraken niet goed op papier staan of doordat zij steeds weer nieuwe rechtsper sonen oprichten. Zelfstandigen Bouw wijt het pro bleem onder meer aan de crisis in de bouw, waardoor het aantal zzp'ers de laatste jaren flink toe nam. Door onervarenheid en con currentie besteden velen waar schijnlijk onvoldoende aandacht aan het onderzoeken van de ach tergrond van nieuwe klanten. „Hoe graag je die nieuwe op dracht ook binnenhaalt, wij advi seren mensen om altijd via Google en het register van de Ka mer van Koophandel onderzoek te doen", zegt jurist Farid Niamut van Zelfstandigen Bouw. De nieu we lijst, die niet openbaar is, be vat inmiddels een twintigtal na men van bedrijven en personen die een spoor van wanbetalingen achterlieten. Apple verkoopt ruim 10 miljoen iPhones Apple heeft dit weekeinde meer dan 10 miljoen exempla ren van zijn nieuwe iPhone 6 en 6 Plus verkocht Het is een nieuw verkooprecord voor Ap ple, dat vorig jaar kort na de in troductie 9 miljoen stuks ver kocht van de destijds uitge brachte modellen 5s en 5c. Vol gens bestuursvoorzitter Tim Cook had de verkoop nog ho ger kunnen uitvallen als het aanbod groter was geweest. De nieuwe toestellen, die werden onthuld op 9 september, ko men 26 september op de markt in nog twintig landen, waaron der Nederland. DINSDAG 23 SEPTEMBER 2014 Betalingsachterstand Schulden komen met de jaren Studieschuld Geld geleend van anderen tr* Frequente roodstand bron Nibud Van de jongeren tussen 12 en 25 jaar komt 11 procent regelmatig geld tekort, foto Sabine Joosten/ HH Disha Birjamhan (18) Annemarie Koop, Nibud WOERDEN DEN HAAG BERLIJN CUPERTINO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13