'Discussie is te voorkomen' Maakte Eline Melters (23) met messteken een einde aan haar leven? Haar ouders denken van niet. „Zelfs een leek kan zien dat er van alles niet klopt." 10 VERDIEPING TWIJFEL OVER DOODSOORZAAK René Diekstra pleit voor verplichte psychologische autopsie bij zelfdoding. Alles bij elkaar voelt het alsof we jaren in een slechte B-film zitten et en Rudy Melters snakken al bijna vijfjaar naar duidelijkheid. Ze weten nog altijd niet of hun dochter Êline (23) in 2009 zelfmoord pleeg de, of toch op gruwelijke wijze is vermoord. Zelf denken ze het laatste. „Eline was een levens lustig, sociaal meisje", vertelt Jet. „Ze was doods benauwd voor pijn: wanneer ze als kind een prikje kreeg, moesten we haar met man en macht in bedwang houden. Dat ze zichzelf met een mes maar liefst drie keer in haar hart heeft gestoken, gaat er bij ons niet in." Op dinsdagochtend 8 december 2009 wordt Elines naak te en met bloed besmeurde lichaam gevonden op een grasveld voor de kerk in Urmond. In het Limburgse plaatsje woonde ze sinds kort samen met haar vriend. „Hij heeft tegen de politie verklaard dat Eline de hele nacht onrustig was", zegt Rudy. „Hij zou 's ochtends hebben gezien hoe ze zichzelf in de borst stak en gillend naar buiten rende. Volgens hem was ze in de war en psy chotisch." Maar bij dat scenario plaatsen Jet en Rudy grote vraagte kens. „De politie heeft aangenomen dat Eline psycho tisch was, omdat haar vriend dat heeft verklaard", zegt Jet. „Maar het is nooit goed on derzocht. Hij zat aan de drugs en had een strafblad. Eline en hij hebben die nacht wiet gerookt. Maar dat ze onder invloed was, wil niet zeggen dat ze zichzelf van het leven zou beroven. Zo zat ze gewoon niet in elkaar." Jet en Rudy krijgen een dag na de dood van hun dochter het allesbepalende telefoon tje. Het bericht van de recher che is kort: voor moord is geen forensisch bewijs gevon den, dus is het zelfdoding. „We waren verbijsterd", zegt Rudy. „De vriend van Eline was dinsdag meteen opge pakt, omdat zijn kleding onder het bloed zat. Ook was hij gewond aan zijn hand. Toch wist de politie al na een dag dat hij onschuldig was. Uit de sectie op het lichaam van Eline bleek dat moord niet uitgesloten kon worden. Dat ze dan toch zo snel beweren dat het zelfmoord moet zijn, kunnen we niet bevatten." Het contact met de politie verloopt vanaf het begin moei zaam. „Het doet pijn dat je wordt afgeschilderd als een of andere idioot die de dood van zijn kind niet wil accep teren", zegt Jet. Pas na lang aandringen, krijgen Jet en Ru- Het enige wat ik wil is de waarheid, hoe hard die ook kan zijn dy in maart 2010 een gesprek bij de officier van justitie. Daar wordt voor het eerst uit de doeken gedaan wat er volgens het Openbaar Ministerie (OM) met Eline is ge- beurd. „Het verhaal rammelde aan alle kanten. Daarop zijn we zelf op onderzoek uitgegaan. Ik heb op mijn com puter een hele tijdlijn gemaakt", vertelt Rudy. „Ook heb ben we nieuw sporenonderzoek laten doen. Wij zijn na tuurlijk geen echte rechercheurs, maar zelfs een leek kan zien dat er van alles niet klopt." De meeste spullen van Eline hebben Jet en Rudy nooit teruggezien. „Haar laptop is verdwenen. Ook schreef ze veel gedichten, daar was ze heel goed in", vertelt Jet. „Maar die zijn ook kwijt. En ze droeg altijd een medail lon om haar hals, dat wij haar cadeau hadden gedaan. Dat die nu weg is, doet veel pijn." De vriend van Eline heeft na haar dood nooit meer con tact gezocht met Jet en Rudy. „Ook dat hebben we altijd heel raar gevonden", zegt Rudy. „Alles bij elkaar voelt het alsof we jaren in een slechte B-film zitten." Al in 2010 vragen de ouders om het onderzoek naar de dood van Eline te heropenen. Volgens het OM heeft de politie zorgvuldig gewerkt en is heropening niet nodig. Vorige maand verandert die houding plotsklaps. Jet, Ru dy en hun advocaat worden uitgenodigd voor een ge sprek bij het OM in Maastricht. Rudy: „We dachten: dat zal wel weer een uurtje bekvech ten worden. Maar we waren nog amper binnen of ons werd verteld dat de zaak opnieuw bekeken gaat wor den." Van schrik wist Jet even niet wat ze moet zeggen. „Mijn mond viel open. In de top van het OM in Maas tricht werken sinds kort nieuwe mensen, die van buiten Limburg komen. Zij hebben besloten de dood van Eline opnieuw te bekijken." Een woordvoerder van het OM zegt nadrukkelijk dat het niet gaat om een heropening van de zaak. „Nieuwe mensen gaan met een frisse blik het onderzoek van destijds bekijken", aldus de woord voerder. Over zo'n drie maanden laat het OM weten wat die 'fris-i se blik' heeft opgeleverd. Jet en Rudy durven nergens opj te hopen. „Ik heb geen cent vertrouwen meer in justiti- j eel onderzoek", zegt Jet. „Eerst zien, dan geloven. Het enige wat ik wil, is de waarheid, hoe hard die ook kan zijn. Als Eline zelfmoord heeft gepleegd, willen we daar bewijs voor zien. Pas als er duidelijkheid is, kunnen we gaan rouwen om ons kind." De voormalige vriend van Eline laat in een reactie via zijn advocaat weten 'zich met geen mogelijkheid te herkennen in de beschuldigingen'. ,Mijn cliënt vindt het bijzonder kwet send en onbegrijpelijk dat er opnieuw allerlei onjuistheden over zijn rol, betrokkenheid en persoon de wereld in worden gebracht", aldus advocaat Joep Timmermans. „Zonder in detail te treden: er klopt niets van de beschuldigingen." De ouders van Eline Melters zijn niet de enige nabestaan den die de zelfmoord van hun kind in twijfel trekken. Ook de families van Michelle Mooij (24) en Iris van den Hooff (23) zijn woedend over de conclusie van justitie. De ex-turnster Mooij werd in 2010 dood ge vonden in haar flat in Alkmaar. Ze hing met een koord aan een plafondhaak. De po litie ging meteen uit van zelfmoord, tot on geloof van de familie. In juli dit jaar be sloot het OM alsnog om de toenmalige vriend van Mooij te vervolgen: voor mis handeling, verkrachting en doodslag. Ook de zelfmoord van Van den Hooff is omstreden. Ze zou zich afgelopen juli in Groningen van het leven hebben beroofd, maar haar ouders geloven daar niet in. Op eigen kosten hebben ze vorige maand het lichaam van hun dochter laten opgraven en opnieuw sectie laten doen. Daaruit zou blijken dat een misdrijf toch niet uitgeslo ten kan worden. „Deze afschuwelijke discussies over wel of geen zelfdoding kun je voorkomen", stelt psycholoog en oud-hoogleraar René Diekstra. Hij pleit voor psychologische au topsie bij alle gevallen van zelfdoding door jongeren. „Dan breng je de psychiatrische en psychologische voorgeschiedenis van een kind in beeld. Als je niets vindt, is dat een heel belangrijk signaal. Ook kijk je naar hoe iemand presteerde op school en op het werk, naar relaties en mogelijke ver slavingen. Als je dat allemaal op een rijtje Zelfmoord door Peter Winterman Rudy Melters (58) Jet Melters (55)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10