Nicolas Sarkozy wil alternatief zijn voor Le Pen en Hollande Duitse families MH17 klagen Oekraïne aan Strijd ondanks vredesplan 8 BUITENLAND MARS VOOR DE VREDE reportage Kleine minderheid mag pro-Oekraïense Mars voor de Vrede in Moskou organiseren. MOSKOU - Even waant een bezoe ker zich op het verkeerde feest in Moskou. Op het Poesjkinplein, waar de Mars voor de Vrede zou beginnen, staan voornamelijk de monstranten vóór de zelfverklaar de Volksrepubliek Donbass. Aan een gebouw aan de zijkant van het plein hangt een gigan tisch doek waarop staat 'De mars van de verraders'. Het doek dwar relt enkele seconden-later al naar beneden. Maar het tekent de sfeer in het huidige Rusland: wie het opneemt voor Oekraïne, deugt niet. Hoewel de vredesmars een uiterst kleine Russische minderheid ver tegenwoordigt, mogen de duizen den deelnemers zich een dag groot wanen. De tweede Mars voor de Vrede (de eerste was op 15 maart) kon vrij gemakkelijk doorgang vinden. Er werd de orga nisatoren geen strobreed in de weg gelegd. Maar er zit een addertje onder het gras, zegt Olga Soeproenenko (70), die gehuld in het Oekraïense geel-blauw staat te wachten tot de betoging van start gaat. „In maart mochten we nog een echte protestbijeenkomst houden, met een podium en een geluidsinstal latie. Nu alleen nog maar een op tocht", klaagt Soeproenenko. Haar kleinzoon Michaïl Tichonov is helemaal uit Kazan, 700 kilome ter van Moskou, overgekomen om aan de demonstratie deel te ne men. „Ik ben tegen de oorlog in Oekraïne. Na vele gesprekken met Oekraïners weet ik, dat onze rege ring ons bedreigt." Als de stoet twee uur later arri veert op het eindpunt, de Sacharov-allee, gaan de betogers er nog eens met extra vuur tegen aan. Bewoners van de stad Nizjni Novgorod dragen borden mee met Poetin als Hitier afgebeeld. Een animator zweept de demon stranten nog eens flink op. „Oor logsmisdadigers voor de rechter", brult hij, en de meute voor hem schreeuwt het na. Ook de kreet 'Eer aan Oekraïne, de helden de eer', afkomstig van het plein van de Onafhankelijk heid in Kiev, ontstijgt spontaan aan duizenden kelen. Russische soldatenmoeders creë ren een kippenvelmoment door het Oekraïense volkslied aan te heffen. Menig aanwezige krijgt op dit moment een brok in de keel. Aan het eind van de Sacharov-al lee sluiten dranghekken, tankwa gens en enkele pelotons oproerpo litie de doorgang hermetisch af naar de verkeersader Sadova- ja-Spasskaja. Door megafoons klinkt de oproep aan de demon stranten naar huis te gaan. Even hadden ze de illusie vrij te kun nen betogen. Nu keert de werke lijkheid terug. „Wij zijn een van de zeldzame landen in de wereld waar de men sen geen hoop meer hebben op een betere toekomst", zo zei hij gisteravond op tv-zender Anten ne 2. Het gestuntel van de impo pulaire Hollande én de opkomst van extreem-rechts zou hem te veel zijn geworden. Frankrijk stond er slecht voor met de 'depri merende' Hollande of straks wel licht met de 'isolerende' Le Pen aan het roer, aldus Sarkozy. Hij vertelde de natie een wijzer man te zijn geworden en te hebben ge leerd van zijn fouten. Hij had soms te snel en mogelijk te eigen zinnig gehandeld, zonder naar de Fransen te luisteren. „Daar leer je van", aldus een nu opmerkelijk be scheiden ex-president. 'Sarko' kondigde vrijdag zijn co- meback via Facebook aan. 'Ik ben kandidaat voor het president schap namens mijn politieke fami lie', schreef hij. Hij wil zijn UMP - die de hete adem van het populistische Front Nationale van Marine Le Pen in de nek voelt - omvormen tot 'een grote beweging die zich richt op alle Fransen'. „De traditionele scheidslijnen zijn niet meer van deze tijd. Ik wil niet dat mijn land, het vijfde machtigste land ter wereld, wordt gereduceerd tot isolement", zo waarschuwde hij impliciet voor het 'gevaar' Le Pen. Sarkozy werd in 2012 pijnlijk ver slagen door de socialistisch presi dent Hollande. Sarkozy worstelt nog met een reeks schandalen en beschuldigin gen. Hij zei dat geen van alle be schuldigingen tegen hem tot straf vervolging hadden geleid. MOSKOU - Ondanks het vredes plan dat afgelopen weekeinde is ingegaan, werd er op veel plaat sen in Oost-Oekraïne nog gevoch ten. Volgens de pro-Oekraïense krant Segodnja ('Vandaag'), deden pro-Russische rebellen gisteren weer een aanval op regeringstroe pen in Donetsk, een regio die zich van Oekraïne wil afscheiden. Ook in de afvallige regio Loehansk zou den de separatisten zijn blijven doorvechten. Volgens de rebellen heeft het Oekraïense leger op zijn beurt zaterdag bij Donetsk (stad) een chemische fabriek geraakt. Op filmbeelden was een giganti sche rookkolom te zien. Het vredesplan dat Kiev en de re bellen in de nacht van vrijdag op zaterdag in de Wit-Russische hoofdstad Minsk overeenkwa men, lijkt daarmee bij voorbaat al op losse schroeven te staan. Het akkoord voorziet in een gedemili tariseerde zone van 30 kilometer, het staken van offensieve opera ties, het schrappen van militaire vluchten over de veiligheidszone, het opzetten van een OVSE-waar- nemingsmissie en het terugtrek ken van alle buitenlandse huurlin gen in het conflictgebied. Nog afgezien van de vraag of het plan de komende weken zal stand houden, vrezen critici dat uiteindelijk Rusland het meeste garen spint bij de regeling. BERLIJN - Oekraïne is medeschul dig aan het neerstorten van ramp- vlucht MH17 van Malaysia Airli nes in Oekraïne. Dat vinden nabe staanden van drie Duitse slachtof fers. Zij willen Oekraïne voor het Europees Hof voor de Rechten van de Mens slepen wegens dood slag door nalatigheid in 298 geval len, schrijft dagblad Bild. Volgens internationaal recht is elk land verantwoordelijk voor de veiligheid van zijn luchtruim wanneer hij die openstelt voor vliegverkeer. Oekraïne heeft deze veiligheid niet gewaarborgd, zegt de advocaat van de nabestaanden, en het heeft daardoor mensen rechten geschonden. De nabestaanden zijn van plan de aanklacht tegen de Oekraïense re gering en president Petro Poro- sjenko binnen twee weken in te dienen. De advocaat wil naast een vergoeding voor materiële schade ook smartengeld eisen. Hij gaat uit van ten minste 1 miljoen euro per slachtoffer. Malaysia Airlines heeft de nabestaanden een voor schot van 5000 euro schadevergoe ding uitbetaald. Het neergestorte vliegtuig telde 298 inzittenden, van wie vier Duits waren. De ramp gebeurde op 17 juli boven Oost-Oekraïens conflictgebied. Het toestel is tij dens de vlucht boven Oekraïne in stukken gebroken, nadat een groot aantal objecten het met gro te snelheid hadden doorboord. Moskoviet eert Oekraïne door onze correspondent Joost Bosman I Deelnemers aan de Mars voor de Vrede lopen door de straten van Moskou, foto Vitaliy Belousov/HH door onze redactie buitenland PARIJS - De voormalige Franse pre sident Nicolas Sarkozy (59) wil te rug naar het Élysée-paleis en gaat de centrumrechtse partij UMP her smeden om zichzelf als de beste kandidaat van rechts te positione ren voor de presidentsverkiezingen van 2017. Sarkozy wil zijn UMP hersmeden om zichzelf te positioneren voor presi dentsverkiezingen van 2017 De ex-president zegt soms te snel te hebben gehandeld en onvoldoende te hebben geluisterd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8