Het gaat beter met de PvdA, al blijft de boodschap lastig Doven willen alle films ondertiteld in bios BINNENLAND 7 Lijstverbinding? HOOP OP BETERE TIJDEN Het klonk als een smeekbede van uit de zaal: wat moeten we dan zeggen als we langs de deuren gaan met onze PvdA-boodschap? Want de kiezer heeft nog steeds geen extra geld in zijn portemon nee en ziet de zorgkosten alleen maar stijgen. „Hoe kunnen we mensen dan overtuigen dat de PvdA op de goede weg is?" Het mag er allemaal iets florissan- ter voorstaan - met een klein plus je voor veel mensen het komende jaar in het land is van deze voor uitgang nog weinig te merken, moppert de achterban. Zo'n drie honderd leden waren zaterdag in Den Bosch komen opdagen om te praten over actuele politieke on derwerpen. Het zijn terechte vragen, zei PvdA-minister Jeroen Dijssel- bloem. „We moeten meer in ge wonemensentaal discussiëren." De kern, somt hij op, is: meer werk, rechtvaardig werk, eerlijk werk. En: iedereen moet straks meer overhouden in zijn loonzak je. Plus de klassieker natuurlijk: ie dereen draagt bij naar vermogen. Ook minister Lodewijk Asscher kwam met advies voor de geplaag de campagnekameraden: „Spreek uit je hart. Maak het niet mooier dan het is. Maar weet wel: het gaat al beter met de export, met de bedrijven. Nu willen we nog dat iedereen het beter krijgt." Het is ook een moeilijke bood schap die de regeringspartij heeft uit te dragen, beaamt even later PvdA-leider Diederik Samsom. De partij heeft nu, na een uiterst moeizame start van het kabinet, meer 'beton onder voeten'. Hij rea liseert zich als geen ander: het po sitivisme is niet van veel waarde als het niet te vertalen is naar de samenleving. Met de Provinciale Statenverkiezingen op komst De SP wil tijdens de komende Provinciale Statenverkiezingen geen lijstverbinding met PvdA en GroenLinks. De partij van Emile Roemer voelt er niets voor om straks 'een regeringspartij aan een meerderheid te helpen in de senaat*. Het partijbestuur van de PvdA liet zaterdag weten graag een links blok te willen vormen. In de peilingen staan alle drie de par tijen er niet goed voor. moet de partij de neerwaartse spi raal echt zien te doorbreken. Dat is noodzakelijk om de positie van de PvdA in de Senaat niet al te zeer te laten verzwakken. PvdA-leden zien lichtpuntjes op doemen. „Samsom toont veer kracht", zegt Lucas Noorda, lid van de Jonge Socialisten. „Hij heeft de algemene beschouwin gen ontspannen en zelfverzekerd gedaan. Zoiets sijpelt door. Bij de vorige ledenvergadering kwamen nog geen vijftig man opdagen, nu zit de zaal aardig vol." Zijn maat Maarten van der Laan vult aan: „Actieve partijleden krijgen lang zaam het gevoel: dit kunnen we ook wel weer overleven." De posi tie van Samsom is onomstreden, denken zij. „Wat heeft een leiders wisseling voor zin? Je schiet jezelf in de voet als je hem zou vervan gen door iemand anders." Trots zijn PvdA'ers vooral op de bewindslieden. Frans Timmer mans, Lodewijk Asscher en Jeroen Dijsselbloem zijn 'gewoon toppers', zegt oud-fractievoorzit ter in Ouder-Amstel Wil Post. „Het zijn heel slimme bestuur ders. Als iedereen zijn steentje bij draagt, zal het vertrouwen in de PvdA wel weer terugkeren." Met speciale voorzieningen maakt het Nederlandse Filmfesti val al jarenlang films geschikt voor dove en slechthorende men sen. „Zo hebben we voor Bloedlink een los ondertitelingsbestand la ten maken", zegt NFF-woordvoer- der Kim van den Brink. „Met ge huurde apparatuur projecteren we dit als het ware 'over de film heen'. Het gaat hier dus niet om een ondertitelde vertoningskopie die over alle filmzalen wordt ver spreid." Organisaties als Doof.nl, de Neder landse Vereniging voor Slechtho renden (NWS) en het Samenwer kingsverband Ondertitel Alle Pro gramma's! (SOAP!, bestaande uit alle doven- en slechthorenden organisaties) zijn betrokken bij het initiatief van het Filmfestival. NWS-directeur Joop Beelen: „Na mens anderhalf miljoen doven en slechthorenden strijden we al ja renlang voor ondertiteling van Ne derlandse films, maar lopen tegen dichte deuren bij filmmakers en distributeurs." Het is niet wettelijk verplicht om films te ondertitelen. Desondanks heeft Tweede Kamerlid Jasper van Dijk (SP) al aangekondigd hier over Kamervragen te stellen aan staatssecretaris Sander Dekker (Onderwijs, Cultuur en Weten schap) tijdens de komende behan deling van de Mediabegroting. „Ons doel is dat meer filmzalen ondertitelde Nederlandse films aanbieden", zegt Martin van de Beek, projectleider van SOAP!. „Een uur film ondertitelen kost nog geen duizend euro. Sterker, aan verkochte films aan andere landen wordt vaak wel buiten landse ondertiteling toegevoegd. Dit gebeurt met losse digitale be standen. Daar kan een bestand voor Nederlandse ondertiteling eenvoudig bij." Dat die ondertiteling structureel ontbreekt, heeft alles te maken met smaak, zegt Ron Sterk, direc teur van de Nederlandse Vereni ging van Bioscoopexploitanten (NVB). „Filmproducenten en re gisseurs vinden dat het afleidt. Bo vendien zit het grote publiek niet op te wachten op Nederlandstali ge ondertiteling." Filmfan en slechthorende Ben Schut is teleurgesteld: „Achteloos wordt 10 procent van de bevol king opzij geschoven. Tel daarbij op dat veel migranten ondertite ling prettig vinden én mensen die last hebben van omgevingsge luid. Dat moet anders." MAANDAG 22 SEPTEMBER 2014 In 2006 namen de Verenigde Na ties het Verdrag inzake de rechten van personen met een handicap aan. Veel landen hebben dat al ge ratificeerd, Nederland nog altijd niet. Wel zijn afgelopen zomer wetsvoorstellen gemaakt die ratifi catie mogelijk maken. Naar ver wachting gebeurt dat in 2015. Marysha Molthoff van het College voor de Rechten van de Mens: „Tot die tijd zijn bioscopen niet verplicht films ook toegankelijk te maken voor mensen met een audi tieve beperking. Na ratificatie kan dit veranderen, afhankelijk van het tempo waarin de relevante wetge ving wordt aangepast. Het is dan aan bioscopen om te kijken hoe zij de films toegankelijk maken. Dat kan met ondertiteling, maar ande re technische oplossingen zijn ook denkbaar." Afzonderlijk van elkaar werken de Universiteit Leiden en elektronica fabrikant Sony aan de verdere ont wikkeling van een speciale video- bril. De systemen functioneren ver schillend, maar in beide gevallen maken ze het mogelijk dat men sen met een auditieve beperking ondertiteling voor zich zien. De overige bezoekers in de filmzaal merken daar niets van: zij zien die begeleidende tekst niet op het doek. Theater Amsterdam maakt mo menteel gebruik van tabiets tij dens de voorstelling Anne. Dankzij een speciaal vertaalsysteem is de ondertiteling in het Nederlands (en in enkele andere talen) live af te lezen. Mensen met gehoorpro blemen hebben enthousiast op het initiatief gereageerd. Is het een idee voor bioscopen? „Nee", denkt Annique Deneer van het Ne derlands Filmfestival. „In bioscoop zalen is elke vorm van kunstmatig licht storend. Bezoekers worden erdoor afgeleid van het scherm. Daarbij is het natuurlijk ook een enorme investering." door Sandra Donker DEN BOSCH - De afgelopen weken heeft de PvdA goede zaken gedaan rond het Binnenhof. De algemene beschouwingen liepen gesmeerd, de populariteit van PvdA-bewinds- lieden is stijgende. Maar de leden in het land willen harde, klinkende resultaten zien. PvdA-leider Diederik Samsom. foto Phil Nijhuis/HH door Arnoud Kluiters UTRECHT - Op de openingsavond van het Nederlandse Filmfestival (NFF) in Utrecht zullen woensdag geen doven en slechthorenden aan wezig zijn in de zaal. Zij zijn vier da gen later uitgenodigd, als de organi satie de (Nederlandse) première film Bloedlink vertoont mét Neder landse ondertiteling en de aanwe zigheid van een gebarentolk. I Ondertiteling bij de Nederlandse film De Storm. foto PR beeldbewerking DPd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7