film by THtsea 1 i I lkbenveilig.nl 4000 keer aangeklikt I I I Mark Rothko Film by the Sea kijkt terug op mooie editie. Komende tijd cruciaal voor organisatie. ffL«. FZC 18 ZEELAND FILM BY THE SEA Publieksscore maandag Ik wil er naartoe. Afgelopen weekeinde is in het Gemeentemuseum in Den Haag een grote over zichtstentoonstelling begon nen met werk van de Ameri kaanse schilder Mark Rothko (1903-1970). Op het gebied van de beeldende kunst is dat zo'n beetje de gebeurtenis van het jaar. Niet alleen is het een unie ke kans om zoveel van Roth- ko's grote, abstracte schilde rijen te zien, er hangt ook veel vroeg werk van hem dat nage noeg onbekend is. Meer nog dan voor andere kun stenaars geldt dat je het werk van Rothko in het echt moet zien. Zijn doeken met één of meer grote, rechthoekige en enigszins gerafelde kleurvlak ken missen op reproducties de diepte die is ontstaan doordat hij kleur over kleur heeft ge schilderd. Het zijn, om het cli chématig uit te drukken, schil derijen die de toeschouwer als het ware naar binnen trekken. Het zijn ook schilderijen die door menigeen - ten onrechte - met een nog veel groter cliché worden afgedaan: „Dat kan mijn nichtje van drie ook." Wat mooi dus dat Vlissinger Wim Hofman - mijn voorgan ger op dit plekje in de maandag krant - voor het Gemeentemu seum het kinderboek Puzemuze of op weg naar Rothko heeft ge maakt. Het gaat over Luuk en Kwastje. Ze schilderen graag. Dat doen ze de hele dag. Zon der Rothko te noemen, schetst Hofman de onwikkeling van de kunstenaar, van figuratieve kunst naar abstractie, zijn vrees voor het Duitse fascisme (Onland) en de punt die hij ach ter zijn eigen leven zet. Luuk en Kwastje zitten voor een schilderij van Rothko. 'Mis schien kan het, soms, als je ge luk hebf, zegt Luuk. 'Je schil dert je eigen zee, je eigen he mel en je eigen wereld. Of ge woon je eigen kleuren, mooi als muziek.' Simpeler kun je het niet uitleg gen. En tegelijkertijd zit het kin derboek van Hofman vol ver wijzingen die alleen volwasse nen eruit zullen halen. Voor de prachtige illustraties eruit heeft Hofman zelf ook een zaal in het Gemeentemuseum ge kregen. Naast de grote Rothko. Ik wil er naartoe. VLISSINGEN - Met meer bezoekers dan vorig jaar, een gesmeerde or ganisatie en goede reacties van het publiek kijkt Film by the Sea terug op een mooie editie. Het goede weer leek nadelig uit te pakken voor de bezoekersaantal len. Veel gereserveerde kaarten werden niet afgehaald. Met name dankzij Dorsvloer vol confetti (10.000 bezoekers) werd het resul taat van 2013 (44.500) toch over troffen. De prognose van begin gisteravond ging uit van 46.200. Het Vestzaktheater fungeerde dit jaar als extra locatie. Dat pakte goed uit, vindt festivaldirecteur Leo Hannewijk. „Het theatertje is herontdekt. Veel mensen waren verrast dat er zoiets in de stad is." De komende periode is cruciaal voor Film by the Sea. Binnenkort wordt duidelijk in hoeverre de be zuinigingsoperatie bij de gemeen te Vlissingen ook het festival na 2015 treft. Wegvallen van de subsi die zal ook gevolgen hebben voor de bijdragen van de provincie en de fondsen en dus een forse bres in de begroting slaan. Tegelijk dienen zich grote kansen aan. CineCity gaat ervan uit dat volgend jaar de bioscoop kan wor den uitgebreid met een megazaal van 750 stoelen. Deze moet vlak voor Film by the Sea 2015 gereed zijn. Dat biedt het festival moge lijkheden een grote stap voor waarts te maken. „Ik denk dat we ook wel toe zijn aan een volgende stap", zegt Hannewijk, onder meer verwijzend naar de groeien de landelijke aandacht en waarde ring voor Film by the Sea. Tegelijkertijd zal dat nog meer ver gen van de al zwaarbelaste organi satie. „Het festival drijft nu vooral op de passie van alle betrokkenen. Als we gaan groeien, kan de orga nisatie niet houtje-töuwtje blij ven. Daar moet iets in gebeuren", zegt Hannewijk. Als 'zwakke plekken' noemt hij nu het kassasysteem, de coördina tie van vrijwilligers en de logis tiek rond gasten. „Dat heeft alle maal te maken met de techniek die daarvoor beschikbaar is. Als we daarin kunnen investeren, ont last dat ook weer de organisatie." AXEL - Een 38-jarige man uit Terneuzen heeft zaterdagnacht het huis van zijn moeder in Axel in brand gestoken. Door een snelle actie van de brandweer korfde vrouw worden gered en kwam het vuur niet verder dan de huiskamer. 1992-1993 De Zandplaat Ovezande Scholen schrijven geschiedenis De PZC maakt een boek over 200jaar Zeeland in samenwerking met leerlingen van 74 basisscholen. U krijgt dagelijks een voorproefje. Bestel het boek nu voor 29,95 euro op www.200jaarzeeland.nl 3. Belle 4,49 Daarbij gaat het om mensen die de link hebben aangeklikt, legt woordvoerder Hanna Emmering van het Rode Kruis uit. Niet al leen vanuit Nederland werd de si te bezocht, ook mensen die in het buitenland zaten, in Portugal, Frankrijk en Griekenland. Wie wilde laten weten dat hij veilig was, moest zich registeren. Dat hebben 58 mensen gedaan. Ook was er de mogelijkheid gericht naar iemand te zoeken. In zeven gevallen is dat gebeurd en konden ongeruste achterblijvers hun vrienden of familie zo weer vin den. De site werd afgelopen week bij de kettingsbotsingen op de A58 voor het eerst ingezet. Woord voerder Hanna Emmering zegt dat er nog een evaluatie zal vol gen van onder meer de gebruiks vriendelijkheid van het platform en de communicatie eromheen. „Zo'n site staat of valt met de be kendheid. Wij hebben er publici teit aan gegeven via onze eigen ka nalen, hulpdiensten en social me dia, en hulpverleners ter plaatse." Zeker voor een eerste keer vindt het Rode Kruis de inzet van de website succesvol verlopen. Een volgende keer zal het zoekmiddel eerder worden ingezet. Ernst Jan Rozendaal Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Festival toe aan volgende stap door Rolf Bosboom UNIVERSITY wtM En solitaire werd door bezoekers van Film by the Sea het hoogst gewaar deerd. De film had een gemiddelde score van 4,55 (maximum: 5). Er werd bij 73 films geënquêteerd. De top-20: 1. En solitaire 4,55 2. Schorem 4,52 4. Kreuzweg 4,48 5. Kertu 4,48 6.1 won't come back 4,42 7. The disciple 4,39 8. Walking the camino 4,38 9. Pas son genre 4,34 10. 20.000 days on earth 4,31 11. Before snowfall 4,31 12. The best offer 4,31 13. Hippocrate 4,29 14. The hundred-foo.t journey 4,28 15. Hector 4,28 16. The hour of the lynx 4,26 17. Le grand cahier 4,19 18. Wild tales, 4,18 19. Locke 4,16 20. Sorrow and joy 4,15 De documentaire Nederland Whiskyland van Gwen Jansen ging zaterdag in première bij Film by the Sea. De film geeft een impressie van de bezieling van whiskyverzamelaars in Nederland. „Ik kom uit Curasao. Daar kende ik whisky als sterke drank die je drinkt uit een plastic cup met veel ijs eri co la. In Nederland kwam ik een heel andere whiskywereld tegen. Dat inspi reerde tot het maken van deze film", vertelde de maakster. Op de foto: Gwen Jansen naast een doedelzakspeler op de rode loper, foto Lex de Meester VLISSINGEN - Het Rode Kruis wil de website ikbenveilig.nl sneller en meer inzetten. Het platform, waar op mensen elkaar na een calami teit kunnen vinden, werd in de na sleep van de kettingbotsingen op de A58 vierduizend keer bezocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62