Zeeland-Dordrecht uit de Kunst Beagle Sam is actief, enhousiast en nieuwsgierig heertje 22 ZEELAND JAZZ BY THE SEA Jazz by the Sea in Domburg laat oude stijl jazz van Europa op aansprekelijke wijze herleven voor talrijke liefhebbers. Aanjager is Hans Berrevoets, voor zitter van het Platform Stedelijke Herdenking Dordrecht. „De pol derlandschappen van Dordrecht - met de Biesbosch - en die van Walcheren, hebben veel met el kaar gemeen. Dat is een van de uitgangspunten om tot een kun stenaarsuitwisseling tussen beide streken te komen." Het is een proef. „In Boerderijgalerie de Os- seberg in Grijpskerke exposeren dit najaar zo'n vijftien Dordtse kunstenaars. Zij exposeren in het voorjaar van 2015 bij hoveniersbe drijf de Biesbosch. We kijken hoe dit uitpakt om tot een echte uit wisseling te komen met Zeeuwse kunstenaars, die op Walcheren en in Dordrecht exposeren." Het draait om kunst en historie. „Zee land en Dordrecht hebben al lang banden met elkaar. In het Hof van Dordrecht wordt daar aan dacht aan besteed. Nadat in 1572 twaalf Hollandse steden in het Hof kozen voor de strijd voor vrij heid met prins Willem van Oran je sloot Zeeland in 1575 zich via de Unie van Dordrecht bij die strijd aan. Holland en Zeeland er kenden samen Willem van Oran je als enige stadhouder. UITGELATEN In Uitgelaten zet de krant elke week een hond in het zonnetje die in een dierenasiel met smart wacht op een nieuw baasje. Van daag: Sam Volgende week leest u of hij een nieuw thuis heeft gevonden. Het is een grondige klus voor de hond; zelfs een halve meter naast zijn behoefte vliegt het gras om hoog. Het is voor Sam niet de eerste keer dat hij in het Goese dierena siel zit. Zijn vorige baasje haalde hem in 2008 uit het asiel. Eind vo rige maand werd hij echter terug gebracht. Vanwege astma kon de eigenaar niet langer voor de Beag le zorgen. Hoe het is om een aller gie te hebben weet Sam maar al te goed. In het voor- en najaar heeft hij zelf last van een soort pollenallergie. Gelukkig krijgt hij daar een goed werkend medicijn voor. Na een half uur gewandeld te heb ben is Sam nog niet moe. Dan maar een stukje rennen besluit ik. Plotsklaps verschijnen er twee kat ten op het wandelpad. Met een ho ge rug en gemene blazende gelui den kijken de katers naar Sam. Maar Sam negeert de katten com pleet. Hij heeft het veel te druk met het nieuwe geurspoor dat hij heeft opgepikt. Hoe het is om een allergie te hebben weet Sam maar al te goed Sam is niet gek. Hij kent het commando 'zit' wel, maar als iemand lekkere hondenkoekjes in zijn hand heeft dan weet hij dat ook drommelsgoed. Rap gaat hij op zijn achterpoten zitten en steekt hij zijn twee voor poten in de lucht. Ondertussen kijkt hij met een scheef kopje naar de hand met de koekjes. 'Geef me dat lekkers' zie je hem denken. Toen ze me in dierenasiel De Tus senhaven in Goes vertelden dat Sam een Beagle van elf jaar oud was, dacht ik dat het een rustig rondje wandelen zou worden. Dat grootte en leeftijd niets zeggen over het karakter van de hond wordt al snel duidelijk. Het is al weer een poosje geleden dat Sam buiten is geweest en het verbaast me hoeveel kracht er in het klei ne beestje zit. Nog snel vertellen ze me dat hij aangelijnd moet blij ven, omdat hij een eigen willetje heeft. Eenmaal buiten blijkt Sam een en thousiast, actief en nieuwsgierig heertje. Fanatiek tippelt hij van de ene naar de andere lantaarn paal en ondertussen speurt hij met zijn neus alles af. Dat hij op geruimd is opgevoed blijkt wel uit zijn ontlastingsritueel. Naast zijn poep begraaft hij soms zelfs zijn plasjes onder een hele hoop gras. DOMBURG - Jazz by the Sea werd ooit opgezet om het seizoen te verlengen. Dat gebeurde in eerste instantie met het inzetten van een street parade. Sindsdien groei de het festival uit tot een van de belangrijkste evenementen voor oude stijl jazz in Europa. De afge lopen dagen trok festival Jazz by the Sea weer veel bezoekers. Komen mensen naar het festival voor de gezelligheid of voor be paalde artiesten? „Ook voor speci fieke muzikanten", zegt Hans Barth van het bestuur. „Neem nou Jaap Dekker. Daar komen de mensen voor hoor." Helaas zegde Dekker op het laat ste moment wegens ziekte af. De band Champagne Charlie trad als vervanger aan op het hoofdpo dium. Dat optreden schetst tref fend de sfeer van het festival. Rond het podium is het goed toe ven met een drankje op een van de vele zitjes. Maar er is ook ruim te om te dansen zoals regelmatig gebeurt. Het is een sfeer van her kenbaarheid. Mensen deinen of zingen mee met de nostalgisch ge tinte muziek en schieten de muzi kanten makkelijk aan voor een praatje. Dat blijkt ook later bij de andere optredens, bijvoorbeeld van Sean Moyses Hot Rhythm Boys en bij de street parade. De gemiddelde leeftijd van het publiek, maar ook van de arties ten, is relatief hoog. Opvallend is daarom de K-Street Jazzband. De ze heel jonge band is met zijn vro lijke, beweeglijke en energieke uit voering een opvallende verschij ning. Klaarblijkelijk kan het wel: de jongere garde enthousiast krij gen voor het genre. „We kennen elkaar van de harmo- Sam foto Marcelle Davidse GRIJPSKERKE - Zeeland en Dord recht laten hun gedeelde identiteit in een kunstmanifestatie zien met 'Zeeland-Dordrecht uit de Kunst'. Opening expositie in de Boerderijgale rie de Osseberg, Grijpskerke: 8 no vember 14.30 uur. door Janneke Koster Jazz by the Sea met Sean Moyses Hot Rhythm Boys brengt nostalgisch getinte muziek, foto's Ruben Oreel door Mischa Beckers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60