Tweesprong PZC-prijzen voor Vuurrood en De wensmoeder Nu gaat het eens niet over de Hedwigepolder Westerschelde Eerste Kamer ZEELAND 19 Hokjesman boos en verbitterd over publiciteit Jokjesman keuken OUTLET WINKEL Beslag op huis Sandra Roelofs commentaar VLISSINGEN - Tijdens de PZC-dag voor de Zeeuwse Film riep de vak jury zaterdag Vuurrood van Isabel Lamberti uit tot beste Zeeuwse film. De publieksprijs ging naar De wensmoeder van Daphne Koel- ma en Rein Borcheld. Aan beide prijzen is een bedrag van 750 euro verbonden. De makers van Vuurrood gilden het uit, toen juryvoorzitter Her man de Wit de winnaar onthul de. De keuze was dan ook verras send. Onder de kandidaten - 28 nieuwe en recente films uit en/of over Zeeland - waren ook veel gro te, aansprekende producties. De jury hield echter rekening met fac toren zoals ervaring en budget. Toch was de keuze lastig. De jury (die naast De Wit bestond uit Hei- ge Prinsen en Jeannice Adriaan- sens) had drie uur nodig om de winnaar te bepalen en overwoog zelfs even de prijs in tweeën te knippen, omdat met name ook De bommenlegger van Ritthem hoge ogen gooide. Verder spraken De eerste vrouw, Blinde liefde en Alle dagen even mooi de jury in het bij zonder aan. Toch ging de prijs naar de 'kleine' film van Isabel Lamerti, derde jaarsstudente aan de Nederlandse Filmacademie in Amsterdam. Net als de winnaar van vorig jaar, Quarterlife van Marnix Ruben, gaat Vuurrood over verveling in Zeeuws-Vlaanderen. Een 'pareltje van een jong talent waarin we een grote belofte voor de toe- VLISSINGEN - Michael Schaap, be ter bekend als 'Hokjesman', was zaterdag bij Film by the Sea zo boos en verbitterd over een arti kel in de PZC van vrijdag, dat hij aanvankelijk niet eens wilde in gaan op vragen over zijn docu mentaire Achter de dijk. De eerder op tv uitgezonden film gaat over 'Joosje Flikkerdoosje', de man die vele jaren honderden jon gens seksueel misbruikte in West- kapelle. Als 'Hokjesman' maakt hij programma's over specifieke bevolkingsgroepen, in Achter de dijk gaat het uitsluitend over die zedenzaak en over hoe daar in Westkapelle mee is omgegaan. Schaap beweert zich in het dorp nooit als 'Hokjesman' te hebben voorgedaan. De meningen daar over zijn verdeeld. De documen taire is overwegend positief ont vangen, maar het imago van de 'Hokjesman' kantelde het afgelo pen jaar toch naar 'Jokjesman'. Volkomen onterecht vindt Schaap en dat de PZC daar dan ook nog over publiceert was hem hele maal in het verkeerde keelgat ge schoten. Verder zei hij zaterdag ook gewoon 'heel moe' te zijn toen iemand uit de zaal vroeg waarom hij nou toch zo boos was. komst zien', zei Herman de Wit over Vuurrood. „Het is een sobere, verstilde film, die met weinig dia logen-en een poëtische blik en met sterke beelden een leven schetst van een meisje dat droomt van een wereld elders." Lamberti kwam op het idee voor de film door een krantenartikel over het leven van jongeren in Zeeuws-Vlaanderen. Met hulp van middelbare scholen in de re gio kwamen ze op het spoor van Zoë Jaeger uit Breskens, die de hoofdrol kreeg. De makers van Vuurrood waren overdonderd door de prijs, mede omdat hun film op de academie nogal gemengd was ontvangen. „Sommigen vonden hem zelfs saai. Deze prijs laat zien dat je als filmmaker altijd in jezelf moet blijven geloven en steeds je hart moet volgen." Bezoekers van de PZC-dag kon den ook hun favoriete film kie zen. De meeste stemmen gingen naar De wensmoeder, die vorig jaar november ook al de Gouden Zee ster won in de FilmstarZ-compe- titie van Stichting Cavak. Spoorstraat 18c :mÊt 4431 NK 's-Gravenpolder 1(0113)312244 M 06 53314189 TBILISI - Er is beslag gelegd op een appartement van de oud-Terneu- zense Sandra Roelofs, vrouw van oud-president Michail Saakasjvili van Georgië, in Tbilisi. Dat liet Roelofs weten. Het appartement in de Georgische hoofdstad is vol gens haar familiebezit. Ze noemt de beslaglegging 'onacceptabel'. Roelofs en Saakasjvili woonden tussen 2002 en 2008 en vanaf ok tober 2013 in het huis. Bekende Nederlanders, landende helikopters en polderglamour voerden weer tien da gen achtereen de boventoon in Vlissingen. De rode loper ont trekt echter het almaar brozer wordende financiële funda ment onder Film by the Sea aan het zicht. Het festival lijkt op een twee sprong te staan. Als de gemeen te Vlissingen besluit haar subsi die te schrappen, zou zelfs het voortbestaan van Film by the Sea in het geding kunnen ko men. Tegelijkertijd dienen zich kansen aan voor groei, met de (waarschijnlijke) komst van een megazaal bij CineCity. Daarmee kan de culturele, maar ook de economische bete kenis van het festival aanzien lijk worden versterkt. Het benutten van de mogelijk heden vergt inzet en betrok kenheid van alle partijen die belang hebben bij het festival, te beginnen bij de lokale over heid. Film by the Sea bewees dit jaar andermaal dat het die kans ook verdient. Dit is een wekelijkse rubriek over wat voor en achter de schermen speelt in politiek Den Haag. Het belangrijkste nieuws voor. Zeeland speelt zich komende week af op de hoek van het Bin nenhof. Om precies te zijn in het Paleis Kneuterdijk, waar koning Willem II en zijn vrouw Anna Paulowna hebben gewoond. Daar buigt de Raad van State zich andermaal over de Wester schelde. Dit keer kijken de rech ters 'op verzoek' van de Vogelbe scherming naar het middenge bied (tussen de oude veren Vlis- singen-Breskens en Kruiningen- Perkpolder). De provincie wil nieuwe schorren en slikken ma ken door ter hoogte van Oost-Zeeuws-Vlaanderen strek dammen aan te leggen en be staande te verhogen. Die laten het water minder snel stromen, waardoor klei bezinkt en slikken en schorren ontstaan. Die leve ren voedsel op voor vogels. Zo wil de provincie voorkomen dat meer polders onder water moe ten worden gezet. De Vogelbe scherming vindt dit geen natuur- herstel en heeft bij de Raad van State beroep aangetekend. Nieu we natuur ontstaat volgens de Vo gelbescherming alleen als wordt ontpolderd. Het adviesorgaan van de Raad van State vindt ook dat aanleg van schorren en slikken de Wes terschelde niet vooruit helpt. Neemt de rechter dat over, dan moet de provincie op zoek naar andere oplossingen. Wouter van Zandbrink wordt dinsdag beëdigd als Eerste Ka merlid. De Tweede Kamer praat dinsdag over waterveiligheid en het T-rijbewijs. Brandweerzorg en ruimtelijke ordening komen donderdag aan de orde. MAANDAG 22 SEPTEMBER 2014 door Ali Pankow Goedkoper kan niet... leuker wel! Producente Maya Perez, hoofdrolspeelster Zoë Jaeger en regisseuse Isabel Lamberti dolblij met het winnen van de juryprijs, foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 53