I k i^SIi 1 f 'Er is twijfel, I 1 1 üJiJBJffJzjfJ.fJJ üa 4 BINNENLAND STAATSLOTERIJ Grieks bedrijf dat lotenadministratie beheert van Staatsloterij heeft geen smetteloze reputatie. e3 599,- ATHENE - In het bezit van tiental len winnende loten leek een Griekse vrouw buitengewoon veel geluk te hebben. TXissen 2002 en 2004 won ze ruim 11 miljoen euro aan prijzengeld bij het Griek se staatsgokbedrijf OP AP. De Griekse justitie vertrouwde het niet en begon een onderzoek. De software voor die loterij werd ge leverd en beheerd door het Griek se bedrijf Intralot. De vrouw was getrouwd met een ex-directeur van datzelfde bedrijf. Intralot verzorgt ook de lotenad ministratie van de Nederlandse Staatsloterij. Een van de meest prangende vragen in de ophef rond de mogelijkheid tot manipu latie van de trekkingen bij de Staatsloterij is: hoe betrouwbaar is Intralot eigenlijk? Je zou denken dat het goed zou moeten zitten: Intralot is wereld wijd nummer twee op het gebied van de techniek achter kansspe len. Het bedrijf laat zich door lote rijen inhuren voor bijvoorbeeld het verkopen en registreren van loten en het uitkeren van de prij zen. Ook levert en onderhoudt In tralot systemen die loterijen ge bruiken om te zien welke loten verkocht zijn. Het bedrijf is actiefin 54 landen, heeft een jaaromzet van meer dan 1,5 miljard euro en is genoteerd aan de beurs in Athene. Het is een van de weinige Griekse inter nationale succesverhalen. De pro ducten en diensten zijn uiterst ef ficiënt en volkomen veilig, zegt het bedrijf zeifin zijn laatste jaar verslag. Onomstreden is Intralot aller minst. Vooral de hoogste baas So- kratis Kokkalis, die het bedrijf in 1992 oprichtte en nog steeds grootaandeelhouder is, wordt in verband gebracht met talloze ge vallen van manipulatie en malver satie. De miljardair is een van de rijkste mannen van Griekenland en was van 1992 tot 2010 eigenaar en voorzitter van voetbalclub Olympiakos Piraeus. De verdenkingen variëren van omkoping tot oplichting en zelfs spionage. De Duitse Bondsdag be steedde in 1998 een heel rapport aan Stasispion 'Rocco', die onder meer zou zijn ingezet om Griekse functionarissen er met smeergeld toe te verleiden Oost-Duitse com municatieapparatuur te kopen. Het zou daarbij om Kokkalis gaan. Gedurende zijn tijd bij Olympia kos zou hij betrokken zijn ge weest bij match fixing (het vooraf vastleggen van uitkomsten van voetbalwedstrijden om daar ver- volgens op te gokken en zo grote sommen geld binnen te halen). Ook wordt hij in verband ge bracht met een omvangrijk om koopschandaal rond het Duitse bedrijf Siemens. Naar verluidt be taalde dat bedrijf in de jaren ne gentig miljoenen smeergeld aan Griekse functionarissen in ruil voor de aankoop van apparatuur door staatstelecombedrijf OTE en voor beveiligingssystemen voor de Olympische Spelen van 2004 in Athene. Zoals wel vaker met zakenty- coons in Griekenland verzandden de rechtszaken in eindeloze proce dures en is Kokkalis - ook dankzij zijn politieke invloed, denken ve len - nooit veroordeeld. Hij won zelfs enkele zaken die hij aanspan de wegens smaad. De slechte reputatie van Kokkalis en zijn bedrijf was voor de Ameri kaanse staat Illinois in 2010 reden voor een concurrent te kiezen. Nieuw-Zeeland ging vijfjaar eer der wel in zee met Intralot voor een elektronisch toezichtsysteem op gokmachines, maar het verant woordelijke ministerie stelde een aparte communicatiestrategie op voor het geval Kokkalis veroor deeld zou worden. De Volkskrant legt een link tus sen de onregelmatigheden rond de trekkingen bij de Nederlandse Staatloterij en een rapport over mogelijke beveiligingslekken bij Intralot. „Volkomen onterecht", zegt David Selier, woordvoerder van de Staatsloterij. In een tussentijds accountantsrap port uit september 2011 bleek in derdaad dat Intralot de beveili ging niet goed op orde had. „Maar in het eindrapport van januari 2012 staat dat alle verbeterpunten zijn doorgevoerd en dat vergeet de krant te melden", aldus Selier. Hij zegt het onderzoek van de Kansspelautoriteit toe te juichen en er volledig aan te zullen.mee werken. vragen over de Staatsloterij Het gaat niet zozeer om de Staatsloterij, maar om het Griekse Intralot, dat de systemen van de loterij beheert. De beveiliging zou niet op orde zijn. Vanuit Grieken land zou het mogelijk zijn werke lijk gekochte loten te verwisselen met loten die andere nummers hebben. De koper kan daardoor geen prijs winnen, degene die het lot heeft toegevoegd wel. Dat is in ieder geval de lezing van vier oud-medewerkers van Intralot te gen De Volkskrant. De kansspelautoriteit gaat de komende tijd onderzoek doen of, en zo ja hoe, er gemanipuleerd is. Volgens De Volkskrant zouden twee trekkingen niet volgens de regels zijn verlopen. Zo keerde de Staatsloterij in januari minder WINNAAR ZOOVER AWARD 2014 zo£r?r m 3 dagen Shoppingcruise 8 dagen naar Keulen en Düsseldorf I Barcelona en omgeving £i 12 dagen Berlijn/Praag/ 15 dagen Boedapest Wenen Rondreis Griekenland 8/10 dagen Istrië Opatija Vertrekdata 26, 28 nov/3.5,10,12,17,19 dec Vertrekdata: 29 sept/13 okt Is die trekking wel eerlij k? door onze correspondent Thijs Kettenis 54 Het Griekse bedrijf Intralot is actief in 54 landen wereldwijd, heeft een jaaromzet van meer dan 1,5 miljard euro en is genoteerd aan de beurs in Athene. ■JÊh E De Staatsloterij heeft een jaaromzet van 773 miljoen euro. foto Pim Ras/HH 5 De Kansspelautoriteit is een on derzoek begonnen naar 'de bevei liging van bestanden en systemen rondom het trekkingsproces' van de Staatsloterij. door Wilko Voordouw Wat is er aan de hand? Rare zaak. Wat gebeurt er nu? ïïnesks* iém M„„, $*«- Vertrekdata: 29sept/6.13,18 okt Vertrekdata: 18, 27 okt Vertrekdata: 6, 20 okt Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4