Hondje Gidget lift in vijf maanden door heel Amerika 8 BUITENLAND REFERENDUM Enorme opkomst en geestdrift bij referendum over afscheiding van Verenigd Koninkrijk. EDINBURGH - Joan McDonald voelt het historische belang van het mo ment. Ze is ongeduldig, wil zo snel mogelijk het stemlokaal bin nen. Het is wel duidelijk wat ze daar zal gaan antwoorden op de referendumvraag die gisteren aan ruim vier miljoen landgenoten is voorgelegd: 'Moet Schotland onaf hankelijk worden?'. Denk aan historische vrijheids strijders als Rob Roy, William Wallace (die velen kennen door Mel Gibsons wat hysterische ver tolking in Braveheart) of denk aan Alan Hansen, de ex-voetballer en ex-BBC-commentator die de we reld leerde wat abysmal defending betekende. Het zijn Schotse iconen aan wie je denkt op zo'n bijzondere dag. „Dit is een emotioneel moment, ik heb hier jaren naar toe ge leefd", zegt Joan, een grootmoe der van achter in de zestig. Ze wijst naar een kind dat ze bij zich heeft. „Ik doe dit vooral voor mijn kleinzoon, dit is zijn toekomst, voor mij komt het te laat." Intussen is het dringen in de vroe ge ochtend. Medewerkers van het stemlokaal hebben moeite de stroom kiezers in goede banen te leiden. „Eén voor één, rustig aan", manen ze hen van achter de tafel tot de orde. Terwijl kiezers komen en gaan, doen buiten tientallen camera ploegen en fotografen verslag. On der de reporters Ng Chi Man van HK Cable TV, de zender van de voormalige Britse kroonkolonie Hongkong. Ze legt uit dat in haar stadsstaat veel interesse is voor het referendum. „Een keuze zoals de Schotten die vandaag hebben, Ik doe dit voor mijn kleinzoon, dit is zijn toekomst, voor mij komt het te laat Dit is de enige kans die we hebben, dan is het logisch datje daar hard voor werkt dat is bij ons ondenkbaar", zegt ze. Iets verderop s'taat een meisje te gen een muurtje geleund. De me dia-aandacht irriteert haar. „Laat me even met rust alsjeblieft, ik moet nog even nadenken." Veel tijd heeft ze niet, want van daag is de dag. Na bijna twee jaar campagne voeren en lange debat ten, zowel op televisie als in de huiskamer, moet het hoge woord eruit en mag een 'ja' of een 'nee' worden aangekruisd. 'Geen me ning' of'weet niet' slaat nu na tuurlijk nergens op. In een poging de allerlaatste zwe vende kiezers te paaien, trok woensdagavond nog een stoet Yes over de Royal Mile, het kloppend hart van hoofdstad Edinburgh. Eindbestemming was het Schotse parlement, waar tot laat werd ge danst, gezongen, gejoeld en ge klapt. No stond te flyeren bij Sta tion Edinburgh Waverley, het grootste station van de stad. Ondertussen bleven alle bars open. „Het voelt als oudejaars avond", zei een gelukkig beschon ken Ethan in een pub nabij Prin ces Street. Om de Schotse econo mie 'maar direct een boost te ge ven', dronk hij die avond slechts whisky. Kater of niet, gisteren werd er de hele dag geestdriftig gestemd. Het opkomstpercentage zou rond 85 procent liggen. Receptioniste Melissa gebruikt haar koffiepauze voor haar histori sche keuze. In een kleuterschool tje vlak achter St. Mary's Street, net buiten het centrum, heeft ze gestemd. Melissa twijfelde tot de dag van gisteren. „Ik zat maar te wikken en te wegen, en al mijn collega's praatten maar op me in." En? „Dat houd ik lekker voor me zelf', zegt ze knipogend terwijl ze 'nee' schudt. De campagneteams weten dat een grote groep Schotten pas in het stemhokje een besluit neemt.. Daarom zijn Oscar en Lizzy Ca meron, vader en dochter, tot in de middag nog druk bezig ja-stem- men te werven bij Station Hay- market. De stembureaus zijn tot 22.00 uur lokale tijd geopend. „De dag is nog niet voorbij, elke stem is er één", zegt Oscar lachend, ter wijl hij een voorbijganger nog snel een flyer in de hand drukt. Er is geklaagd dat het ja-kamp bij het flyeren soms wat agressief te werk gaat. Oscar Cameron lacht er om. „Onzin, wij zijn gewoon bevlogen en gemotiveerd, dit is de enige kans die we hebben, dan is het toch niet meer dan logisch dat je daar hard voor werkt!" Het baasje van de Amerikaanse jackrussellterriër Gidget kon het nauwelijks geloven. Vijf maan den na de vermissing van haar hondje, werd ze gebeld dat Gidget is teruggevonden, maar dan wel ruim 4300 kilometer verderop. Het dier verdween eind april in Huntingdon (Pennsylvania), aan de oostkust van de Verenigde Staten, en is nu teruggevonden in Tualatin (Oregon), aan de westkust De 7-jarige hond stak dus de VS over. Hoe Gidget dat deed? Medewer kers van de hondenopvang ver moeden dat de hond de route al liftend aflegde omdat hij gezond is. Zijn vacht ziet er goed en ver zorgd uit en hij heeft nog heel veel energie. De hond is slechts een beetje lichter dan vijf maan den geleden. De eigenares wil Gidget zo snel mogelijk weer in de armen slui ten, maar heeft wel een pro bleem. Ze kan een vliegticket niet betalen. De dierenopvang hoopt daarom dat iemand die al een vlucht heeft geboekt, de hond mee wil nemen. Fran^aise met ebola terug naar Frankrijk De Franse medewerkster van Art sen zonder Grenzen die ebola heeft opgelopen in het Afrikaanse Liberia, is naar huis gevlogen. Ze werd met een speciaal Frans vlieg tuig naar een militair ziekenhuis bij Parijs gebracht. De Franse afde ling van Artsen zonder Grenzen vindt dat de repatriëring, die twee dagen werd uitgesteld, te lang heeft geduurd. Eerder werd gevraagd om betere evacuatiemo gelijkheden. De identiteit van de vrijwilligster is niet bekendge maakt. Zij is de eerste persoon uit Frankrijk die besmet is met ebola. Dinsdag kreeg zij de symptomen van het dodelijke virus. Babylijkjes in kluis station De politie heeft in een kluis op het centraal station van de Duitse stad Hamburg twee ba bylijkjes ontdekt. De in plastic gewikkelde lichaampjes zaten in een koffer, liet een woord voerder van justitie in Lübeck gisteren weten. Het zijn de li chamen van een onlangs gebo ren jongen en dat van een an der kind, dat langer geleden ter wereld kwam. De politie vond de sleutel van de kluis bij een vrouw uit Bad Schwartau, een plaats in de noordelijke deel staat Sleeswijk-Holstein. Tegen haar loopt een onderzoek we gens doodslag. Schotten stemmen vol overgave door onze correspondent Michiel Willems Joan McDonald Oscar Cameron, ja-kamp Een Schot maakt zijn standpunt over onafhankelijkheid duidelijk bij een stemlokaal in het dorp Pit lochry. foto Reuters/HH TAULATIN I Het liftende hondje Gidget foto Ian K. Kullgren/Facebook PARIJS HAMBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8