Honderden agenten Australië arresteren terreurverdachten BUITENLAND 7 In haar cartoons probeert Pakistaanse de zonnige kant te laten zien van een land met grote problemen. ISLAMABAD - In nog geen tien mi nuten schetst Nigar Nazar (6i) het grote dilemma waarvoor Paki stan staat: vrede of oorlog. In haar cartoon hangt een baby aan een ballon met daarop het vredeste ken in het luchtledige, met erbo ven het paradijs. Onder wacht de zuigeling de hel. Toch is er slechts een klein briesje nodig om de bal lon richting de zon te drijven. Op getogen toont de cartoonist haar optimistische toekomstverwach ting. Haar klaterende lach staat in schril contrast met de diepe de pressie waarin haar land verkeert. De vraag die het land bezig houdt is: kan Pakistan nog verder rich ting de afgrond glijden? Er is oorlog in de tribale gebieden langs de Afghaanse grens, waar het leger keihard met de taliban afrekent. Meer dan een miljoen mensen sloegen op de vlucht. De kracht van Cogi is haar enorme gevoel voor humor Nog eens een miljoen Pakistanen verloren hun huizen tijdens over stromingen. En het politieke be stuur ligt al weken stil door de de monstraties van oppositieleider Irhran Khan op de stoep van het nationale parlement. „Ieder land heeft zijn proble men", is het motto van Pakistans eerste vrouwelijke cartoonist. „Maar het gaat om de oplossingen waar je mee komt." Ze laat een glossy stripboek zien waarin ze met vrolijk gekleurde cartoons voor de gevaren van de taliban waarschuwt. De extremist wordt niet met baard uitgebeeld, maar kalend met een dikke buik. Als al lemansvriendje palmt hij met zoe te drankjes en sportkleding jonge ren op het cricketveld in. Op een dag zegt deze dikke talib: 'We played, but now let's pray' (we speelden, nu gaan we bidden). Volgens Nigar is er weinig nodig om laag opgeleide jongeren te her senspoelen, maar ook om hen met betere educatie weer op het rechte pad te krijgen; mits politie ke leiders rechtvaardig zijn en niet, zoals generaal Musharraf, ex tremisten vrij laten opereren om zo nog meer geld in de 'oorlog te gen het terrorisme' uit de zakken van de Amerikanen te kloppen. Haar familie stond doodsangsten uit na de publicatie van het strip boek dat ze in handen heeft. Zelf vindt ze dat Pakistanen moeten ophouden te zwijgen over de mis standen. Met haar beroemdste stripfiguur Gogi - haar alter ego - probeert ze vooral vrouwen bewust te ma ken. Deze moderne, liberale Paki staanse supervrouw neemt geen blad voor de mond. In de cartoon deze ochtend bespot Gogi de pro testen van Imran Khan, waarvan Nigar Nazar vindt dat die in het parlement moeten plaatsvinden en niet op straat. Nu groeien de demonstraties uit tot tot niets lei dende onemanshows van Khan met dans en muziek. „Gogi's kracht is haar enorme gevoel voor humor", vertelt Nigar. In de car toon concludeert ze dat vooral de vuilnisophalers en de bedelaars genieten van de protesten. Ze krij gen meer geld voor vuilnis en er wordt gratis eten uitgedeeld. „Wa ren er in iedere stad maar demon straties", zucht Gogi. Pakistanen zouden zich wereld wijd veel meer van de zonnige kant moeten laten zien", stelt Ni gar Nazar. „We hebben zoveel hardwerkende, hoog opgeleide jongeren, vrouwelijke filmma kers, schrijvers en noem maar op. Maar zolang er geen vrede en rechtvaardigheid in Pakistan is, blijven we het gevaarlijke land van de baarden en de boerka's." De politie kwam in actie na tips van veiligheidsdiensten dat islami tische extremisten willekeurig moorden en onthoofdingen wil den plegen in Australië. Het land verhoogde vorige week het dreigingsniveau voor een ter reuraanslag naar het hoogste ni veau. Premier Abbott liet toen nog weten dat de verhoging niet betekende dat er een direct gevaar was voor een terroristische aan slag. Volgens hem zijn er wel mensen in Australië die in staat zijn om aanslagen te plegen. Volgens de Australische veilig heidsdiensten zijn zeker twintig jihadstrijders na gevechten in het Midden-Oosten naar Australië te ruggekeerd. Een Australische com mandant van Islamitische Staat (IS) zou bij aanhangers in Austra lië hebben aangedrongen op uit voering van het plan voor ontvoe- ringen en onthoofding, meldde Abbott gisteren. Tijdens de politie-actie vielen de agenten panden binnen in het centrum van Sydney en Brisbane. Een van de verdachten, de 22-jari- ge O marjan Azari uit Sydney, is gisteren aangeklaagd voor het voorbereiden en plannen van een terroristische daad. Ook is hij aangeklaagd voor sa menzwering met Mohammed Ali Baryalei, die door Australië wordt gezocht voor terroristische activi teiten. Baryalei zou Azari hebben opgedragen het plan uit te voeren van de ontvoering van burgers op straat in Sydney en Brisbane om die voor de camera te onthoof den. De video zou vervolgens door IS worden verspreid, schrijft het Australische ABC News. Het nieuws van het extremis tische plan heeft moslims in Au stralië geschokt. Premier Abbott maakte begin deze week bekend dat zijn land 600 soldaten naar het Midden-Oosten stuurt om te assisteren in de strijd tegen de Is lamitische Staat (IS). Daar zijn veel Australische moslims het niet mee eens, maar de gemeen schap is tegen elke vorm van ge weld. VRIJDAG 19 SEPTEMBER 2014 Nigar Nazar tekent tegen het gevaar van baarden en boerka's INTERVIEW NIGAR NAZAR door onze correspondent Wilma van der Maten Nigar Nazar over haar beroemdste stripfiguur Nigar Nazar tekent om misstanden in Pakistan aan de kaak te stellen, foto Wilma van der Maten In het Fotomuseum Den Haag is tot en met zondag de expositie Car tooning for Peace te zien. SYDNEY - De Australische politie heeft tijdens een grote antiterreur- operatie, waarbij 800 agenten be trokken waren, vijftien mensen in Sydney gearresteerd. In verschillen de buitenwijken zijn gisterochtend vroeg (lokale tijd) huiszoekingen gedaan. Ook in de stad Brisbane werden woningen bezocht. Politie kwam in actie na tips dat extremisten willekeurig moorden en onthoofdingen wilden plegen in Australië Volgens veiligheidsdiensten zijn zeker twintig jihad strijders uit Midden-Oosten naar Australië teruggekeerd Premier Tony Abbott foto HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7