Stedentrip Dresden Einde komt in zicht voor lokale omroep die alleen plaatjes draait 6 BINNENLAND ALLOCHTONE BOMEN Van de bomen en struiken in Neder land is slechts 5 procent 'van hier'. Dat is te weinig voor biodiversiteit. paar honderd jaar, het lokale eco systeem is er minder goed op aan gepast. Dolmans: „Koolmezen stemmen hun broedperiode af op de bloei van de meidoorn. De bloemen trekken rupsen aan, die de koolmezen aan hun jongen voeren. Maar een meidoorn uit Italië bloeit drie weken eerder dan een Nederlandse. Dan zijn er nog geen rupsen, dus hebben de koolmezen een probleem." Dat het genetisch erfgoed van Ne derland beschermd moet worden, beginnen ook natuurbeschermers te beseffen. „Gek genoeg is die be langstelling pas vrij recent op gang gekomen, terwijl bomen on ze grootste organismen zijn", zegt Maes. Hij doet al jaren onderzoek naar autochtone flora, onder meer in opdracht van de over heid. „Nog steeds hakken natuurbeheer ders soms zeldzame bomen om die ze niet herkennen." Landen zijn volgens afspraken in de Verenigde Naties verplicht hun oorspronkelijke biodiversiteit in stand te houden en te bescher men. In speciale boomgaarden kweekt Staatsbosbeheer daarom wilde soorten, waarvan het de za den bewaart in een genenbank. In bossen waar ruimte is voor nieu we aanplant, maken allochtone naaldbomen plaats voor soorten als de zomer- en wintereik. Ook wilde appels en rozen krijgen weer een plek in de natuur. Particulieren kunnen een handje helpen door een authentiek Ne derlandse boom in hun achter tuin te planten, zegt Maes. „Er zijn gespecialiseerde bedrijven die ze verkopen. Het zou mooi zijn als autochtone zaden straks bij tuincentra liggen, zoals streek producten in de supermarkt." BEMMEL - Weinig mensen die wel eens door een bos wandelen, zul len beseffen dat daar amper een authentiek Nederlandse boom groeit. Wel veel exemplaren uit Noord-Amerika en Midden-Euro pa: douglassparren, fijnsparren en andere snelgroeiende soorten die tot in de jaren '8o werden aange plant voor houtkap. Ook de mees te eiken zijn ooit geïmporteerd, deels uit Oost-Europese landen. Daar waren ze goedkoper te krij gen dan in Nederland. Alleen in oude bossen, zoals op de Veluwe, kom je nog originele zomer- en wintereiken tegen, zegt ecoloog Bert Maes. „Autoch tone bomen en struiken zijn vrij zeldzaam. Soorten die hier al dui zenden jaren leven, maken nog geen 5 procent uit van het totaal. Van de ongeveer honderd autoch tone soorten, wordt de helft ook nog eens met verdwijnen be dreigd. Zo is in Zeeland, Brabant, Noord- en Zuid-Holland geen ori ginele wintereik meer te vinden. Wilde peren zijn in Nederland bijna uitgestorven." De autochtone soorten zijn be schreven in het boek Bomen en struiken van hier, dat vandaag wordt gepresenteerd. Doel van het boek is om de belangstelling voor die bomen en planten nieuw leven in te blazen, zegt eindredac teur Louis Dolmans, tevens voor zitter van de stichting Heg Landschap. „Ze horen bij ons cul tuurlandschap. Daar komt bij dat ze een rijkere bijdrage leveren aan de biodiversiteit dan allochtone soorten. Zo komen op een Neder landse eik veel meer verschillen de insecten voor dan op een Ame rikaanse eik." Het ecosysteem is aangepast aan bomen en struiken die oorspron kelijk in Nederland leven, ver klaart directeur Louise Vet van het Nederlands Instituut voor Eco logie (NIOO). „Een boom staat nooit alleen. Hij is een voedsel bron voor insecten. Die trekken weer vogels, vleermuizen en amfi bieën aan. Onder de grond leven allerlei bacteriën en wormen van een boom. Dat systeem is in de loop van duizenden of zelfs mil joenen jaren geëvolueerd." Al groeien sommige allochtone boomsoorten hier ook alweer een Nog steeds hakken natuurbeheerders soms zeldzame bomen om die ze niet herkennen De wereld is Kras Autovakantie Duitsland Kras Kortingsdagen verlengd t/m 21 sept mmn Kras.nl/50338 of bel 0900-9697 Het aantal publieke, lokale omroe pen moet van 282 nu naar maxi maal 100 straks. Dat worden dan streekomroepen die óók plaatjes draaien, maar daarnaast journalis tiek bedrijven. Hoeveel van die streekomroepen Nederland pre cies moet tellen, is eind dit jaar be kend, zegt Hans Disch, projectlei der sectorverandering bij de OLON. Omdat het Commissariaat voor de Media zendvergunningen voor periodes van vijfjaar afgeeft, kun nen die streekomroepen in de ko mende vijfjaar gevormd worden. De OLON wil geen blauwdruk van bovenaf opleggen, benadrukt Disch. „We denken eerder aan sa menwerkingsverbanden dan aan fusies." Op een aantal plekken in het land zijn al van die samenwer kingsverbanden gevormd. Veel lo kale omroepen zijn zich bewust van de noodzaak om te verande ren, stelt Disch. In een tijd van smartphones, tabiets en apps, zijn alleen FM-radio en kabelkrant achterhaald, betoogt hij. Het kan dankzij het internet moderner en Nu zijn er 282 publieke lokale omroepen, dat moet veranderen in maximaal 100 streekomroepen goedkoper. „Denk bijvoorbeeld aan een streekomroep met zes ka nalen op internet, zodat elk dorp zijn eigen kanaal heeft." Een streekomroep bestrijkt een gebied dat groter is dan een ge meente, maar kleiner dan een pro vincie, het werkgebied van de re gionale omroepen. Elke streekom roep kan een maatschappelijke meerwaarde krijgen door ook journalistiek te bedrijven. Vol gens Disch is er sprake van een te loorgang van de lokale en regiona le journalistiek. „Daar willen wij op inspelen: de erosie van de con trole op de lokale democratie." Dat lokale omroepen nu vooral draaien op 20.000 vrijwilligers, ziet hij niet als een beletsel. OLON en de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten sloten in 2012 al een overeenkomst over de vorming van streekomroepen. Eigen eik eerst Een duizendjarige zomereik (quercus robur). In Nederland komt deze au tochtone boom nauwelijks meer voor. foto Henny Ketelaar door Annemieke van Dongen Bert Maes, ecoloog 3-8 dagen al v.a. Het L'Hotel Dresden Altstadt ligt op ca. 1 km van het historische stadscentrum en is de ideale uitvalsbasis voor wandelingen langs de Elbe. 3-sterren-plus hotel inclusief ontbijtbuffet Bezoek de Semperoper, de Frauenkirche en het Zwinger Paleis Klantbeoordeling 8,4 15 cpm Prijs per persoon o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds door Saskia Wassenaar HILVERSUM - De lokale omroep die met publiek geld niet verder komt dan plaatjes draaien voor tante Mien, behoort over uiterlijk vijf jaar tot het verleden. Als het ten minste aan de OLON ligt, de orga nisatie van lokale omroepen zelf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6