Jeugddetentie, leer- en taakstraf voor Facebookmishandeling 1 1 §1 I i' Offie Verkeerd Mi. FZC WerkWeek om Zeeuwse jongeren sneller aan baan te helpen 26 ZEELAND AANPAK JEUGDWERKLOOSHEID Stef de Jager (24), Goes 24 maanden werkloos 'h vrijdag 9F s Hp Jjjt\ Sinds er op de menu kaarten van veel cafés latte macchiato staat drink ik weer regelma tig koffie buitenshuis. Hoewel ik erg van koffie met melk hou, zul je mij nooit een cap puccino of koffie verkeerd ho ren bestellen. Net zoals ik in cafés al jaren geen cola, Crystal Clear of cassis drink, maar wel Fanta of Rivella. Het zit zo: ik stotter. Bij uitstek de k aan het begin van een woord laat zich zelden overmeeste ren. In de loop der jaren heb ik verschillende strategieën ont wikkeld om gênante stottersi- tuaties te vermijden. In het da gelijks leven is vooral mijn bre de woordenschat een zegen: voor de meeste k-woorden ligt er wel ergens in een laatje onder mijn schedeldak een sy noniem, en met wat snel her senwerk slaag ik er haast altijd in zo'n surrogaat op volkomen natuurlijke wijze tevoorschijn te toveren. Toen ik in een kledingwinkel werkte verkochten we in de cember een kerstcollectie. Ik prees echter het feestdagenas sortiment aan. En als ik moet voorlezen uit mijn boek, kuis ik van tevoren de tekst op woorden beginnend met een k. Een andere strategie is blufjpo- ker: als je met genoeg overtui ging en gezag 'offie verkeerd' bestelt, heeft de serveerster niet eens door dat er een let ter ontbrak. Ik heb een zomer bij Cap Gemini gewerkt als se cretaresse. Ging de telefoon, dan zei ik met veel aplomb: 'met Ap Gemini'. Als mensen een bepaald woord verwach ten, horen ze dat meestal ook. Soms heeft dit alles echter geen zin en blijven mijn krom me tong en spastisch midden rif genadeloos steken in een woord of zin. Dan voel ik de spanning stijgen, ik begin he vig te zweten en geen enkel sy noniem zweeft me voor de geest. In zo'n geval zet ik zwaar geschut in: ik ga expres stotteren. Door bewust te struikelen over woorden waar ik normaal geen last van heb, herover ik het gevoel controle uit te oefenen op mijn strot tenhoofd. Voor een witte kof fie moet ik deze act gelukkig zelden nog opvoeren... b*«leukhé0n9s 1988-1989 Klimopschool Middelburg Scholen schrijven geschiedenis De PZC maakt een boek over 200jaar Zeeland in samenwerking met leerlingen van 74 basisscholen. U krijgt dagelijks een voorproefje. Bestel het boek nu voor 29,95 euro op www.200jaarzeeland.nl ACTIES IN DE REGIO De WerkWeek in Zeeland: WALCHEREN Woensdag 24 september, Carrièremiddag. Jongeren worden in contact gebracht met werkgevers, uitzendbureaus en oplei dingsinstellingen. Ook zijn er presentaties van projec ten met leerwerkplaatsen, bijvoorbeeld in de horeca, metaal, schoonmaak en de schilderbranche. Volgens Orionis hebben zich al 900 jongeren aangemeld, onder wie ook veel scholieren. 12.00-17.00 uur, sociaal werkbe- drijf OrionisOostsouburgse- weg 10 in Vlissingen. OOSTERSCHELDEREGIO Dinsdag 23 september, trai ning Effectief omgaan met sociale media. Hoe kun je Facebook, Twitter, Insta- gram en Pinterest gebruiken om jezelf te profileren? Er is plaats voor 15 deelnemers. 10.00-11.30 uur, stadskantoor Goes, M.A. de Ruijterlaan 2. ZEEUWS-VLAANDEREN Woensdag 24 september: Jongerenbijeenkomst 'Op zoek naar werk'. Informatie over mogelijkheden op de ar beidsmarkt. 11.00-12.00 uur, stadskantoor Terneuzen, Stadhuisplein 1. Donderdag 25 september: Sollicitatietraining. Oefenen van een sollicitatiegesprek en hoe jezelf te presenteren. 9.00-12.00, stadskantoor Ter- neuzen vlissingen - Speedmeets tussen jongeren en werkgevers, sollicita tietrainingen, een workshop socia le media, een leertraject voor de bouw. Tijdens de nationale Werk Week trekt ook de Arbeidsmarkt regio Zeeland wat extra's uit de kast om jongeren aan een baan te helpen. De aanpak van de jeugdwerkloos heid blijft harde noodzaak. Op dit moment zoeken bijna 1200 Zeeuwse jongeren naar werk. „Dat zijn geregistreerde jongeren. We denken d,at er nog zo'n 100 tot 200 jongeren rondlopen die niet staan ingeschreven, maar wel op zoek zijn naar een baan", zegt René Boone, coördinator jeugd werkloosheid Zeeland. In januari telde de provincie nog 1516 werkzoekende jongeren. In- De Middelburgse rechtbank legde die straf op aan een jeugdige inwo ner van Vlissingen omdat hij in de nacht van 24 mei in Renesse de 22-jarige Rutger Kluin uit Epe zwaar mishandelde. Hij zou hem die nacht enkele malen geschopt hebben zodat het slachtoffer een gebroken kaak, neus en oogkas op liep. Ook braken zijn tanden en liep hij een hersenschudding op door de schoppen van de toen 17-jarige Vlissinger. Vrienden van het slachtoffer zet ten enkele dagen na de mishande ling de foto van het slachtoffer op Facebook en de politie vroeg ge tuigen zich te melden. Binnen een week lukte het de politie om de daders op te pakken. De Vlis- singer zat 39 dagen in voorarrest. Zijn Schouwse kompaan mocht na twee weken naar huis. De Vlis singer stond twee weken geleden terecht. Tegen hem eiste de offi cier van justitie negen maanden jeugddetentie waarvan drie voor waardelijk. De rechtbank liet gisteren weten dat de eis tot een veel langere cel straf in een jeugdinrichting niet is overgenomen omdat de Vlissin ger al fors is gestraft met het huis arrest dat hij na het uitzitten van het voorarrest kreeg. De rechters beslisten ook dat de Vlissinger 7746,16 euro schadevergoeding moet overmaken. „Ik was op de goede weg. Ik heb geleerd voor onderwijsassistent op mbo niveau 4. Daarna ben ik doorgestroomd naar de lerarenoplei ding basisonderwijs. Na een jaar werd ik ziek. Een operatie aan mijn knie, waarin bot mijn pezen beschadigde, mislukte. De klachten zijn erger geworden. Ik heb pijn. Sindsdien loop ik soms met een kruk. Dat schrikt werkgevers af, terwijl ik voor de rest gezond ben." „Thuis zitten is niks voor mij. Om actief te blijven en mensen te ont-( moeten, doe ik vrijwilligerswerk. Ik leid schoolgroepen rond in His/ torisch Museum de Bevelanden (foto) in Goes. Bij zorginstelling Tefr Weel begeleid ik ouderen bij de braintraining. Ze zien me graag kom men." „Ik ben voor 75 procent arbeidsongeschikt verklaard, maar kom rslet in aanmerking voor een Wajong-uitkering. Geld om een opleidiyig te doen, heb ik niet. Ik moet nog een studieschuld aflossen. Ik hospp dat werkgevers, het liefst in de sociale sector, me een kans geven. ïk ben intelligent, rustig, kan goed luisteren, leer snel en ben sociaal vaardig. Kijkt u graag verder dan mijn knie!" foto Marcelle Davidse Maan Leo Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Michael over meester Martijn: 'Links is hij 20 en rechts is hij 19 jaar.' Vivian vult aan: "Daar is hij een puber en daar is hij een kind" s°'ie o v&r lkvin*clsi °'e van UNIVERSITY Of yfiPPUÊC SCIENCES Duwtje in de rug door Frank Balkenende door Emile Calon MIDDELBURG - Een celstraf in een jeugdgevangenis van 120 dagen waarvan 81 voorwaardelijk, een werkstraf van 150 uur en een leer straf van 30 uur. De rechtbank neemt eis tot langere detentie niet over omdat Vlissinger al fors is gestraft met het huisarrest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62