I 1 Leergeld Oosterschelderegio investeert in 'later' Film Westkapelle: Van Hokjes- naar Jokjesman 1 SCHOUWEN-DUIVELAND 29 i GOES - Het ideaal van de mensen achter Leergeld Oosterscheldere gio? Coördinator Bart van Hasselt en vice-voorzitter Lodewijk Ver steeg antwoorden in koor. „Ophef fen. Dat we niet meer nodig zijn. Dat is onze grootste wens." Het tegenovergestelde lijkt echter het geval te zijn. Tot nu toe meld den zich dit jaar al 83 nieuwe ge zinnen bij de stichting. Ze klop pen aan omdat ze een schoolreis je of scoutingclub van hun kind niet kunnen betalen. Onbegrijpe lijk vaak voor mensen die alles op de rails hebben staan. „Totdat je plotseling ziek wordt, je je baan kwijtraakt of je man je met vier kinderen laat zitten. Heel vaak gaat het om pech, maar er zijn ook mensen die verdwalen in een ingewikkelde maatschappij." Leergeld Oosterschelderegio springt in, voor zover uitgaven be trekking hebben op sport, onder wijs of cultuur. Met als doel te voorkomen dat kinderen buiten de samenleving komen te staan. Niet alleen in het hier en nu, zeg gen Van Hasselt en Versteeg. „Nu meedoen is straks meetellen, is ons motto." Door mee te doen aan binnen- en buitenschoolse ac tiviteiten krijgen kinderen de kans zich te ontplooien. En dat maakt het weer makkelijker om la ter, als volwassenen, mee te doen in de maatschappij. Het geld dat de stichting in Zeeuwse kinderen investeert wordt onder meer bij eengebracht door serviceclubs en kerkelijke organisaties. Daarnaast zijn er bedrijven die helpen. En er wordt geprobeerd via 'coproduc ties' dingen tot stand te brengen: een club die iets van de prijs af haalt, een kind dat een kranten wijk neemt en Leergeld dat een duit in het zakje doet. De organi satie heeft één grote wens. „Meer structurele inkomsten. Zowel van bedrijven als van gemeenten. Nu weten we nooit van tevoren wat we in kas hebben." Een eerste stap op dat vlak is gezet door de gemeente Schouwen-Duiveland. Die heeft voor de komende twee jaar 20.000 euro toegezegd. Juist omdat Leergeld door ervaring en netwerk maatwerk biedt. In de film zette Michael Schaap, bekend als de Hokjesman, het ze- dendrama neer alsof het overal had kunnen gebeuren. Maar nu die film - titel: 'Achter de Dijk - op het filmfestival in Vlissingen draait, staat hij in Westkapelle niet meer als de gevierde Hokjes man bekend, maar als 'Jokjes man'. Gaandeweg won de opvat ting terrein dat hij het dorp een loer had gedraaid. Om medewer king te krijgen, zou hij de inwo ners hebben wijs gemaakt dat niet de zedenzaak centraal zou staan, maar het karakter van het dorp als sympathiek woonoord. Bleek het uiteindelijk louter over de zedenzaak te gaan. De herdoop tot Jokjesman werd bekrachtigd bij het treffen van de gaaischieters tijdens de kermis. De schutters nemen bij dan af beeldingen onder vuur van figu ren die in Westkapelle over de tong gingen. Eén van de scheep jes die als schietschijf boven de dijk torende, droeg de naam 'Jok jesman'. Dat werd snel van de paal geschoten, eerder dan het portret van een oud-gedetineer de, voorzien van het opschrift 'Volkert v. d. G. te W verwij zend naar een gerucht als zou die nu in het dorp wonen. Schaap schoot in de lach, toen hen werd verteld dat hij 'slachtof fer' was geworden van volksver maak. Maar hij begrijpt het 'mis verstand' wel. „We hadden West- kapelle al op ons lijstje staan toen die zedenzaak nog niet speelde. Toen landelijke media er bovenop sprongen, bleven we bewust weg. We vreesden dat men ons zou wantrouwen. Maar we kregen al snel ontzettend veel vertrouwen. Eerst hadden we niet de bedoe ling ons nadrukkelijk op die ze denzaak te richten. In de loop van de productie bleek dat het erover moest gaan. Iedereen had het er over. Daardoor konden we het op een uitgebalanceerde, genuanceer de manier vertellen. Tijdens de voorvertoning in het dorp had niemand commentaar." Jubileum van Jeugdbrandweer De jeugdbrandweer Wester- schouwen houdt zaterdag open dag. Het korps bestaat dit jaar een kwart eeuw. Tus sen 10.00 en 15.00 uur wor den op het terrein van de brandweer aan de Scheeps werfstraat demonstraties ge geven. Vanaf 16.00 uur is een optocht van brandweer auto's door het dorp. Golftournooi op strand Watergat De Lions houden morgen voor de tiende keer het North Sea Beach Golf op het strand achter camping Julia- nahoeve in Renesse. Aan het tournooi doen 100 golfers mee. Het staat in het teken van drie goede doelen: twee scholingsprojecten in Swazi land en Kenia en hospice Kaaskenshuis in Zierikzee. Diëtisten op pad met tasjes vol info De Schouwen-Duivelandse diëtisten Ester de Bos en In ge de Vlieger doen vandaag mee met de Dag van de Dië tist. Daarbij is er aandacht voor de uniekheid van de pa tiënt Op verschillende plaat sen (hap, fysio) delen zij tas jes uit met informatie over groenten en fruit, een papri ka en een paprikarecept. Man aangehouden na vondst hennep In een woning aan de Mei doornstraat is gisterochtend een hennepkwekerij met 80 planten ontmanteld. De poli tie heeft de 48-jarige bewo ner opgepakt. Na een anonieme tip werd de kwekerij gevonden. Toen de bewoner thuis kwam is hij direct aangehouden en ingesloten. Dronken bestuurder breekt zijn nek Een 27-jarige man uit de ge meente Borsele heeft woen- dagavond bij een eenzijdig ongeval op de Bakendorpse- weg in Baarland, zijn nek ge broken. De man weigerde in eerste instantie alle hulp van ambulancepersoneel. De man bleek teveel gedron ken te hebben, zijn rijbewijs is ingenomen. Lezingen over Market Garden De noodlanding van een zweefvliegtuig bij Oude Ton- ge op 18 september 1944 en de operatie Market Garden staan zaterdag centraal tij dens twee lezingen van de stichting WO2GO. De lezin gen worden gehouden in het Diekhuus in Middelhar- nis om 13.30 en 15.30 uur. Op geven: 0187-485644. VRIJDAG 19 SEPTEMBER 2014 t r Ayse Aliskan met twee van haar zonen bij de training op het voetbalveld van MZC in Zierikzee foto Ronald den Dekker door Henk Postma WESTKAPELLE - Westkapelle haalde opgelucht adem na uitzending van de tv-film over 'Joosje Flikkerdoos je', de man die honderden jongens misbruikte, zonder dat in het dorp afdoende alarm was geslagen. Me dia zetten Westkapelle als achter lijk dorp neer. Maar nu kon heel Nederland zien dat er gewone men sen wonen, eigengereid misschien, maar ook openhartig, en met het hart op de goede plaats. Filmfestival draait zeden schets van Westkapelle. De maker is inmiddels onder werp van volksvermaak. Film by the Sea draait 'Achter de Dijk' zaterdag (10.45 uur). Na afloop beant woordt Michael Schaap vragen. BURGH-HAAMSTEDE RENESSE BRUINISSE NIEUWERKERK BAARLAND MIDDELHARNIS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 55