r 66 Eigenlijk wil je het ongrijpbare fixeren. Soms voel je dat het lukt, dat is puur geluk WONEN 7 s Het is terecht dat deze plant zo ge liefd is, want ik ken geen plant die langer bloeit In de afgelopen zach te winter bloeide de muurfïjn- c*ftëtraal al in februari en de bloei gaat meestal tot Kerstmis door. Nu zijn planten uit Mexico bij ons niet erg winterhard. Dat geldt ook -^•'voor de muurfïjnstraai; die wil in een normale winter nogal eens be vriezen. Maar gelukkig bevriest het zaad nooit, zodat de plant al tijd wel weer uit zaad terugkomt. Muurfïjnstraai wordt niet voor niets zo genoemd: de plant groeit het liefst in een tuinmuurtje en laat het vaak afweten in goedbe- meste tuingrond. Niet iedere i plant houdt ervan verwend te worden. Maar wie geen muur heeft, kan toch van muurfïjnstraai genieten. Want ook in grind doet hij het uitstekend. HEBBEN Eindelijk verlost van rugklachten Toiletlucht door muur naar buiten derzeemuseum in Enkhuizen ontwikkel den ze een kleurenpalet. Bedoeld voor het museuminterieur én voor presentaties en boeken: de huiskleuren. Kolk en Kusters dompelden zich bijna letterlijk onder in de wateren bij Enkhuizen en probeerden het wezen van de kleuren van de Waddenzee, het IJsselmeer en het Markermeer te van gen. Ze wandelden langs de oevers van de meren en de Waddenzeekust, schilderden, schetsten, fotografeerden. „We probeerden kleuren en momenten te vangen. Eigenlijk wil je uit alle macht het ongrijpbare fixe ren. Niet eenvoudig. Het vraagt toewijding, geduld, veel aandacht. Soms voel je dat het lukt, dat is puur geluk", stelt Kusters. De kleuren van de Zuiderzee kregen een verta ling naar een expositie van kleurstalen, een praktische kleurenwaaier en uiteindelijk naar geverfde wanden in het museum. Zo gaat dat in alle projecten. Dit voorjaar presenteerden ze een collectie servies bij Thomas Eyck. Withering Tableware vangt het proces van sterfelijkheid, van verganke lijkheid van planten. „Het gaat ons nooit om de standaardschoonheid van de natuur, maar om de processen erin. Het groeien, het bloeien, het verwelken. De transforma tie in kleur en vorm interesseert ons." Het porseleinen serviesgoed werd op een bijzondere manier 'beschilderd'. Niet een voor een en met de hand, maar door de schildering aan te brengen in de mal. Met elke gietgang vervaagt de afbeelding, het proces van verwelking versterkend. Kolk en Kusters ontwikkelden deze techniek in het Europees Keramisch Werkcentrum in Den Bosch, terwijl het servies uiteindelijk is gemaakt bij Royal Tichelaar Makkum. Ze zijn collectioneurs van de verwonde ring, van de wereld om ons heen. Die wil len ze bewaren, koesteren en eren door de essentie te ontdekken en die te vertalen in een vorm die niet verglijdt in de tijd, maar die je mee naar huis neemt. Waar dat van daan komt? „Geen idee, wij doen dat intuï tief. Nu zijn we geprikkeld door het feno meen wolken en licht, een ijl onderwerp. Als we ons er lang in verdiepen, komt er wel een vertaling. Misschien is onze ver wondering al lang geleden begonnen. Maar ten groeide op het platteland op, als boeren zoon. Zelf woonde ik aan de rand van het bos. De natuur was er altijd, vanzelfspre kend: even geruststellend als dynamisch." Steeds vaker worden Kolk en Kusters - die door hun grondige en kritische manier van werken een scherpe blik ontwikkelden - gevraagd exposities te ontwerpen of samen te stellen. Nu zijn ze curator van het Klok- gebouw. Een flinke brainstormses sie leverde een mooi idee op. „Het bijzondere aan de Dutch De sign Week - helemaal aan het Klokgebouw - is dat je er de hele creatieve industrie onder één dak hebt. Van (jonge) ontwerpers tot materiaalleveranciers, opleidingen en bedrijven. Die kun je in de beurs- opstelling alle naast elkaar zetten. Maar dat zegt niet zo veel. Wij zochten naar the ma's die verschillende deelnemers verbin den. Zo maken we verschillende pleinen waar een thema alle ruimte krijgt, samen gesmeed door een presentatie die wij ma ken en die het thema duidt. Zo kun je plei nen verwachten die gaan over ambacht en vakmanschap, maar ook over technopoëzie en een 'vieze hoek', waar alles draait om (nieuw) materiaalgebruik. We zijn nog heel druk met de voorbereiding, dus we kunnen nog niet alles verklappen. Het bes te is om het zelf te komen beleven." VRIJDAG 19 SEPTEMBER 2014 Achter een bureau werken? ledereen kent wel de lichamelijke problemen die hierdoor kunnen ontstaan. Last van de rug, stijve nek, misschien zelfs overgewicht en wat al nog niet meer. Je wilt wel anders, nou en of. Op de werkvloer wordt ook nog wel eens een ergonoom ingeschakeld. Maar thuis? Nee, daar is de mogelijkheid er simpelweg niet. O nee? iSkelter heeft anders wel iets fraais bedacht hoor. LIFT heet het ding en dat is een bu reau dat je bovenop je bureau zet. Klinkt misschien wat merkwaardig, maar het is even eenvoudig als bril jant De LIFT bestaat uit vijf losse bam boe planken, die je gemakkelijk in el- De LIFT. kaar kunt zetten. De bovenste plank - waar je op werkt - is in hoogte verstel baar. Daardoor kun je zelf helemaal re gelen wanneer je zittend en wanneer je staand wilt gaan werken. LIFT valt nog aan eigen smaak en wensen aan te passen met onder meer een tele- Fresh air plus. foto's PR foon- en tablethouder, een bekerhou der, een whiteboard en zelfs een inge bouwde muismat. LIFT kost 280 euro en dat lijkt niet duur om verlost te worden van je rugklachten. www.iskelter.com Je doet er alles aan, hebt alle soorten luchtverfrisser al geprobeerd. Maar toch, heel fris ruikt je toilet nog altijd niet. De Fresh air plus eens proberen? Dat is een toiletbril die over de norma le bril gaat. Een sensor in de bril acti veert een ventilator als je gaat zitten. De geproduceerde lucht wordt wegge blazen door een slang, die door de muur loopt en de lucht naar buiten voert. Goed, er moet een slang door de muur naar buiten toe worden ge trokken. Maar als je handig bent, kun je de installatiekosten mooi drukken. De Fresh air plus kost 138 euro. www.freshairus.com vangen in design Vazen uit het servies Withering Tableware (links) en een vogel van Kusters en Kolk voor het Textielmuseum. Boven: de Zuiderzee Stool. Guus Kusters www.mkgk.nl;www.ddw.nl reageren? W wonen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 51