I I 4 WONEN Ïk\!®©t7ooo 300.000 euro Hogeweg 14, Burgh-Haamstede €300.000 DE VERBOUWING Opa Nicolai's oude winkel- annex woonpand aan de Dorpsstraat in Breskens stond al anderhalfjaar te koop. Geen interesse. Maar goed ook, want toen kleindochter Dorien een huis zocht, was de keus gauw gemaakt. En zo veranderde opa's oude huisje in anderhalfjaar tijd in het paleis van kleindochter. Een opknappertje proberen te verkopen als de huizenmarkt op zijn gat ligt, dat valt niet mee. Dat weet de familie Nico lai uit Breskens nu ook. Nadat opa André Nicolai verhuisde naar het verzorgingshuis, kwam zijn huis, tevens atelier en kunsthan del, te koop maar er kwamen zelfs geen kij kers. De oplossing kwam uit onverwachte hoek: kleindochter Dorien (30) zocht woonruim te en besloot het erop te wagen om opa's huisje, een tijdcapsule uit 1953, compleet op te laten knappen. De klus duurde uitein delijk bijna anderhalf jaar. En dat verbou wen niet meevalt, dat weet de familie Nico lai nu óók. Het was dan ook een hele onderneming. De tussenwoning uit 1953 was nooit gemo derniseerd. Dat betekende geen centrale verwarming, nergens dubbel glas, oude elektrische bedrading, een afgeschreven keukenblokje en een douche waar je, popu lair gezegd, je kont nog niet eens in kon ke ren. Werk aan de winkel dus. Dorien bleek zelf niet al te handig, bekent ze. „Ik heb me uit eindelijk beziggehouden met het uitkiezen van de kleuren en de inrichting. Het echte grote werk, daar had ik geen kaas van gege ten." Het werk werd uiteindelijk verricht door de plaatselijke aannemer Schoote/- Boogaard en Doriens vader en oom. Die laatste heren hebben daarmee heel wat hooi op hun vork genomen. „Achteraf ge zien was het eigenlijk gekkenwerk", zegt haar vader Peter. „Elke keer kwam er weer werk bij, was het bijvoorbeeld eerst de be doeling alleen het tegelwerk en het sanitair in de douche te vervangen, uiteindelijk werd het een compleet nieuwe badkamer, te bouwen bovenop de gloednieuwe bijkeu ken, die eerst ook niet de bedoeling was. En ga zo maar door. Meer werk, meer kos ten. Alle lof voor de aannemer, want die heeft echt fantastisch werk afgeleverd." Het is nu bijna niet meer voor te stellen, dat de woning eerst volledig werd gestript tot een kaal casco. Aan de voorgevel van de woning is niet veel opmerkelijks veran derd. Er zit nu wel overal dubbel glas, ge vat in nieuwe, kunststof, kozijnen. Ook is er een nieuwe voordeur geplaatst en wat eerst de vitrine van de kunsthandel was, is nu het raam van de woonkamer. De begane grond bestond in de oude situa tie uit de winkel, met daarachter de woon keuken. Om ruimte te creëren, werd de muur tussen de winkel en de woonkeuken afgebroken. Peter: „Moesten er wel meteen balken in, want anders zou de bovenverdie ping zijn ingestort." Het huis kreeg een nieuwe keuken, van al le gemakken voorzien en, zoals gezegd, ook een bijkeuken. Die bijbouw maakte het op de-bovenverdieping mogelijk een luxe bad kamer te maken, als de bijkeuken ook naar boven werd opgetrokken. Zo gezegd, zo ge daan. De elektra werd door het hele huis vervangen, er kwamen veel stopcontacten bij, muren werden kaalgezet, opnieuw ge- stuct, plafonds en vloeren aangepakt, het kostte liters verf, bloed, zweet en tranen. De vlizotrap naar de bovenste verdieping, daar was Dorien eigenlijk ook niet zo heel blij mee, dus die werd vervangen door een vaste trap. Praktischer. En natuurlijk ook veel mooier en het achterraam kreeg een openslaande tuindeur. Zo tegen kerstmis vorig jaar, naderde de verbouwing zijn eind. Vader en oom wa ren behoorlijk uitgeblust, maar Dorien had nog energie te over. Nee, de verbouwing is haar absoluut niet tegengevallen. „Ik woon de in die tijd in bij mijn ouders. Ik had in principe nergens naar te kijken, heb ook nooit op een schopstoel gezeten. Dat was wel een luxe situatie." Over die ouders gesproken, die wonen pre cies drie deuren verderop in de straat. Dat moet je ook maar willen. Dorien: „Ach ja, wat kan ik zeggen, het heeft zijn voor- en zijn nadelen. Een voordeel is dat je zo dicht bij woont. Een nadeel is dat je zo dichtbij woont. Ik heb een prachtige nieuwe keu ken, maar ik ga eigenlijk elke avond bij mijn ouders eten. Dat vind ik veel gezelli ger. Aan de andere kant is de sociale contro le ook wel groot. Maar zo erg is dat nou ook weer niet, want het zijn schatten!" De allerlaatste fase van de verbouwing is aangebroken: de tuin. Dat is meestal de al lerlaatste klus als een huis rigoureus wordt aangepakt, zo ook hier. In anderhalfjaar tijd is liet huis, aan de bin nenzijde en de achterzijde, bijna onherken baar veranderd. Het kan er weer helemaal voor vele jaren tegen. Dorien is dolgeluk kig, ze woont op haar vertrouwde dorp, vlakbij haar ouders en vlakbij haar werk. Opa André is ook trots, want zijn vertrouw de huis/winkel/atelier is gewoon in de fa milie gebleven. En ook al woont opa Nicolai niet meer in het huis, hij is toch nog altijd aanwezig. Aan de muren hangt immers een aantal van zijn kunstwerken. ff" T" Sfeervolle woning met schuur, paardenboxen en paddock, gelegen op 925 vierkante meter grond. Inhoud circa 285 kubieke meter, woonop- pervlakte circa 100 vier kante meter. Keuken met inbouwapparatuur, twee slaapkamers. Goe de staat van onder houd, fraai aangelegde tuin. Opa's oude huisje is door Sheila van Doorsselaer Wat eerst een winkel met woonkeuken was, is nu door het uitbreken van de tussenmuur een ruime, lichte woonkamer geworden, foto's Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 48