WONEN 3 Dasylirion Meeldauw Maretak VRAAG ANTWOORD VRIJDAG 19 SEPTEMBER 2014 De woonkamer, met de door Paul gemaakte 'parasollamp', foto's Ruben Oreel In deze wekelijkse rubriek, on der redactie van Jan van Mul- lem en Bauke Boersma, geven experts op het gebied van klus sen, tuinieren, interieur en huis houden advies aan lezers. Het deskundigenpanel van deze week: Rcmke van de Kaa is voormalig kweker, auteur van tal van tuinboeken en 'groencolumnist' voor dagbladen en vakbladen. L. van den Acker heeft een dasylirion. „Die kreeg een jaar terug een steel van 3 meter. Er kwamen bloemetjes aan, die midden in de plant vielen. Om rotting te voorkomen, sneed ik de steel af. Terwijl de bladeren steeds minder werden, kwam er een nieuwe scheut. Deze heb ik afgesneden. Mijn vraag is: kan ik de jonge scheut in een nieuwe pot zetten zonder de oude potkluit en de houterige bol?" „U kunt het proberen, maar ik geef u maar weinig kans op succes", zegt Romke van de Kaa. „Plant de stek in een pot met een luchtig mengsel (half scherp zand en half potgrond). Houd de potgrond vochtig, maar niet nat. Dasylirions worden altijd van zaad ge teeld en niet van stekken." Dasylirion. plukken, op allerlei manieren op onge veer 10 jaar oude appelbomen - oude rassen - plakken, een sneetje maken en inplakken et cetera. Maar het lukt niet. Hoe kan ik de maretak dan wel vermeerderen?" „En toch is dit dé manier om het te doen", spreekt Romke van de Kaa be moedigende woorden. „Blijf volhou den en bedenk dat het piepkleine kiemplantje na twee jaar nog nauwe lijks opvalt. Wrijf de zaden eens aan de onderkant van een tak. Daar rege nen ze minder snel weg." Zelf een vraag? Stuur een e-mail (indien mogelijk met een foto) naar wonen@depersdienst.nl. Het huis bestaat uit twee arbeiderswoninkjes die zijn samengevoegd. Ook de tuinen zijn bij elkaar getrokken. C. van Leeuwen heeft een probleem waar wel meer mensen last van zullen hebben. „Mijn witte druif, inmiddels 10 jaar oud, vertoonde dit jaar voor het eerst aangetaste druiven. Ook op de bladeren is een grijze kleur te zien. Wat is hier aan de hand?" „Uw druif heeft last van meeldauw", weet Romke van de Kaa na het zien van de meegestuurde foto. „Dat komt waarschijnlijk door de uitzonderlijk koude en natte augustusmaand." M Schouwenaars heeft een lignum crucis, oftewel: een maretak. „Ik pro beer deze al twee jaar te vermeerde ren. In februari, maart de bessen eraf Paul in zijn geluidsdichte werkplaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 47