Tegelbedrijven willen korting op premies Steeds meer mensen overwegen aflossing VsMI f 11 2 WONEN O O u Brancheorganisatie Bovatin (aan nemers van tegelwerken) heeft in een open brief aan het Ver bond van Verzekeraars gevraagd om de woon- en calamiteitenver zekeringspremies van consumen ten te verlagen als deze tegels op de begane grond van hun wo ning hebben. De organisatie stelt dat netjes neergelegde tegel vloeren ongevoelig zijn voor vocht en dus hoeven verzeke raars bij wateroverlast minder uit te keren. Tijdens de natte periode in au gustus viel het de leden van Bo vatin op dat hun klanten veel minder waterschade hadden dan bijvoorbeeld hun buren die par ket, tapijt of laminaat op de vloer hebben. En dus hoeven ver zekeraars niet voor herstel of ver vanging van de vloerbedekking op te draaien. De brancheorganisatie vindt dat woonconsumenten met een te gelvloer best een streepje voor mogen hebben door een korting op de woonhuis- en calamitei tenverzekeringspremie. Steeds meer woningbezitters over wegen om tussentijds af te lossen op hun hypotheek. Inmiddels gaat het om ruim een kwart van hen en vorige maand nog om één op de vijf. Eén op de drie huiseige naren heeft inmiddels een tussen tijdse aflossing gedaan, aldus ING gisteren. „De meest genoemde reden (52 procent) om tussentijds af te los sen is dat het door de lage spaar- rente financieel aantrekkelijk is geworden om af te lossen", zegt directeur hypotheken Dennis Noordervliet. „Ook geven de on dervraagden aan dat ze zo weinig mogelijk schulden willen hebben (43 procent). Ruim een kwart van de ondervraagden wil helemaal geen restschuld overhouden en nog eens een kwart lost af omdat zij maandelijks geld overhouden." Volgens Noordervliet is sprake van een cultuuromslag. „Woning bezitters laten de aflossing aan het einde van de looptijd van de hypotheek niet aankomen op de toekomstige verkoopopbrengst van de woning." Cl CÉ LU O LU 1 ~T Paul Walthuis groeide op in een arbeiderswoning aan het Oud Arnemuids Voetpad in Middelburg. Na de hts verhuis de hij naar de Randstad voor een carrière in de bouw. Toen hij drie jaar geleden het ouderlijk huis kon kopen, besloot hij het roer om te gooien en terug te keren naar zijn ge boorteplaats. Gelukkige herinneringen aan mijn jeugd maakten terugko men erg makkelijk, zegt Paul Walthuis (50). „Ik speelde veel buiten. Aan het eind van de straat lag een braakliggend ter rein. Daar sjouwde ik vaak rond met mijn vriendjes. Hutten bouwen met spul len van de vuilnisbelt. Ook in de stad konden we onze lol op. Iedereen kende iedereen. Zwem men deden we in het kanaal in 't kommetje, een inham in de dijk. Iedereen uit deze buurt leerde daar zwemmen." Drie jaar geleden kocht Paul het huis waarin hij met zijn twee broers opgroeide. Zijn moeder woonde er alleen, na het overlijden van haar man veertien jaar geleden. Omdat het onder houd van het huis en de tuin haar teveel werd, kocht ze een appartement. „Ik heb altijd wel het idee gehad om bij gelegenheid terug te ver huizen. Dat ik geen gezin heb, maakt die stap eenvoudiger. Maar ik heb wel mijn ontslag moe ten nemen. Ondanks dat ik nu geen vaste baan heb, voelt het goed." De woning aan het Oud Arnemuids Voetpad bestaat oorspronkelijk uit twee arbeiderswonin kjes. Het huis op nummer 20 kocht Pauls vader Francois in 1966. Die brak de boel tot op de grond toe af en begon daarna het huis steen voor steen weer op te bouwen. Een gevelsteen met de initialen FW met het jaartal 1969 herin nert aan het moment dat de herbouw halverwe ge was. Toen zijn pa ook het huisje ernaast kocht, trok het gezin daarin. Een deel van dat kleinere huis werd bij nummer 20 getrokken. Vanaf de straatkant is goed te zien dat de hele woning uit twee kleinere huizen bestaat. Ook de tuinen van beide woningen zijn samen getrokken. Het is Pauls lievelingsplek. „Van jongs af aan, totdat ik de provincie uitging, on derhield ik deze tuin. Later deed ik dat ook bij de ouders van vriendjes om wat bij te verdie nen. Onder het glazen afdak zit je heerlijk. Van vroeg in het voorjaar tot laat in het najaar." Aan het interieur heeft Paul vrijwel niets veran derd. Het donkerbruine wandmeubel van zijn ouders is tijdloos en vanwege de enorme berg ruimte praktisch. De zithoek is ingericht rond om de open haard. Opvallend is de verlichting boven de salontafel. Hier hangt een door Paul gemaakte lamp; een tuinparasol zonder poot met drie lampenkapjes die de parasol aan de on derkant aanlichten. Zolang de bovenverdieping nog niet is opge knapt, heeft Paul zijn bureau in de kamer staan. „Mijn wens is om stukje bij beetje het huis op te knappen. Een nieuw behang in de ka mer. En de keuken wil ik vervangen. Mijn va der heeft de kastjes nog helemaal zelf gemaakt. Ik heb hem zelfs nog geholpen. Verder gaat de laminaatvloer eruit en ook de tl-bakken in het plafond wil ik weg hebben. Die vind ik niet sfeervol." De frêle, sierlijke draaitrap naar boven lijkt uit de Victoriaanse tijd te stammen. Ook dit is een ontwerp van de vader van Paul. „Hij maakte de leuning van de bekende beddenspijltjes. Ik stond er als kind met mijn neus bovenop toen hij ermee bezig was. Ik hield de treden vast, hij laste. Toen heb ik voor het eerst lasogen gehad." De creativiteit van Pauls vader kende geen gren zen. Naast het bouwen aan zijn huis, boetseer de hij verdienstelijk. De beeldjes die hij maak te, zijn bewaard gebleven en staan in een kast. Ook ontwierp hij een roestvrijstalen deurgreep die nog steeds op de voordeur zit. Die greep in spireerde Paul tot het ontwerpen van een serie van acht modellen. Hij maak ze in zijn geluids dichte werkplaats. Alle gereedschappen en ma chines die daarvoor nodig zijn, staan er. Paul laat zien hoe het tig-lassen in zijn werk gaat. Het is fijn, precies werk waarvoor een vaste hand en technische kennis nodig zijn. „Ik zit boordevol ideeën. Maar eerst wil ik met deze se rie deurgrepen een boterham verdienen. Dan pas kan ik verder." Gang met tegelvloer. 1 1 1 1 1 1 al 1 Na al die tijd terug in het ouderlijk huis door Elian van t Westeinde Paul Walthuis in de voordeur van zijn woning aan het Oud Arnemuids Voetpad in Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 46