'Uitzetting uit huis op nippertje vermeden' Zaak liquidaties misschien opnieuw I weer hardop gedroomd IN HET NIEUWS 3 Boswachter vindt boa constrictor veld om boodschappen te doen. En moet Nikki (7) met haar handi cap op de fiets naar de hulpverle ners in Oosterbeek. We mogen het busje voor 5000 euro terugko pen van de curator. Het interes seert die man helemaal niets. Het is volstrekt belachelijk allemaal." Margje Mahler (37) uit Nijmegen liet in 2012 haar levenslooprege ling uitbetalen. „De overheid schafte de regeling af, uitbetaling leek toen het beste, mede door de lage rente en het pensioen nog ver weg." Maar ze had zich onvol doende gerealiseerd dat de fiscus dat bedrag bij haar jaarinkomen optelt. Waardoor ze voor iemand met haar inkomen te veel opvang- toeslag ontving voor haar zoon; die 1250 euro moet ze nu terugbe talen. „Ik klaag niet, maar het is wel zuur. Mij is ten onrechte een worst voorgehouden." Ze vindt het lastig haar inkomen vooraf in te schatten. „Ik geef van tevoren expres eep lager inkomen op, maar vorig jaar heb ik een aan tal extra freelance-klussen ge daan. Ik zal dus wel weer een ac ceptgiro krijgen van de Belasting dienst. Ik vind het vervelend dat ik nergens een berekening van krijg en niet per actie of wijziging zie wat het oplevert of kost. Het is zo ondoorzichtig", zegt Mahler. Het plan van staatssecretaris Wie bes om de toeslag rechtstreeks aan de opvangorganisatie uit te be talen, lost dit probleem niet op. Opgave van het inkomen blijft de verantwoording van de ouders. De aanslag varieerde per huishou den en liep tussen de 6000 en 30.000 euro. De gedupeerden hadden in 2007 te goeder trouw hun DigiD-code afgegeven aan buitenschoolse op vang De Parel, die namens hen bij de Belastingdienst de toeslagen had aangevraagd. Klanten werden getrokken met 'gratis kinderop vang'. Ouders die er op ingingen hoefden geen eigen bijdrage te be talen en ontvingen ook geen no ta's van De Parel. Totdat de Belas tingdienst in 2012 naheffingen ging sturen. „Justitie onderzoekt nu of de eige naren van De Parel kunnen wor den vervolgd", zegt de Rotterdam se advocaat Jaap Spigt die meer dan dertig gedupeerde ouders bij staat. Spigt heeft zich bij de Natio nale Ombudsman inmiddels be klaagd over de trage gang van za ken bij de fiscus in dit dossier. Ook minister Lodewijk Asscher (Sociale Zaken en Werkgelegen heid, PvdA) is ingeschakeld bij het vinden van een oplossing. Vol gende week, beaamt wethouder Hartnagel, wordt weer op hoog ni veau overlegd met zijn ministerie. Uit de ruim 500 rechtszaken die de afgelopen jaren rond de kinder- opvangtoeslag zijn gevoerd, blijkt dat een flink deel zijn oorsprong vindt in fraude. De fiscus vorder de onterecht betaalde toeslagen mét rente terug. In maximaal 24 maanden moet de schuld zijn vol daan. Een aantal bijstandsmoe ders is erin geslaagd bij de recht bank een langere afbetalingster mijn te regelen. OVERASSELT - Boswachter Harry Woesthuis van Staatsbosbeheer heeft woensdag in de Hatertse en Overasseltse Vennen bij Nijme gen een boa constrictor gevon den. De wurgslang was ruim 2 meter. De boswachter peilde de waterstand in een ven en struikel de bijna over de slang. Een boa constrictor valt in principe geen mensen aan, maar kan een klein kind in een wurggreep nemen. Staatsbosbeheer heeft het beest gevangen en reptielenorganisatie Ravon ingeschakeld. Volgens haar gaat het om een vrij jong dier dat gezien de afmeting al geruime tijd in een terrarium moet heb ben geleefd. „We denken dat ie mand zijn huisdier heeft losgela ten", aldus de boswachter. Verdachten over wie de veroor deelde crimineel Ros (45) heeft verklaard, zoals Dino Soerel en Ali A., zeggen dat hij 'louter leu gens' heeft verkondigd. Het megaproces loopt al maanden in hoger beroep bij het gerechts hof in Amsterdam, dat voor de zaak is uitgeweken naar de extra beveiligde rechtbank op Schiphol. Advocaat Nico Meijering, raads man van zowel Soerel als A., wil dat het hof de stekker uit het lo pende proces trekt en de zaak te rugverwijst naar de rechtbank. Meijering vindt dat zijn cliënten er recht op hebben dat de nieuwe verklaringen van Ros door twee feitenrechters (rechtbank en hof) worden beoordeeld. Het Passageproces begon in 2007 en werd in 2013 afgerond. Drie ver dachten kregen levenslang. Het ging om uitvoerders van een aan tal moorden in de onderwereld. Spil in de rechtszaak was toen kroongetuige Peter la S. dien volgen de Basken een demo cratische route. Ze hopen volgend jaar op een referendum voor meer recht op zelfbeschikking. Basken land kijkt naar Catalonië zoals de Catalanen naar de Schotten kij ken. In Zuid-Tirol zijn ze ook weer wakker. Het zuidelijke deel van de landstreek Tirol en de meest noordelijke autonome provincie van Italië heeft het wel gehad met Rome. De Italiaanse staat zou Baskenland kijkt naar Catalonië zoals de Catalanen naar de Schotten kijken meer weghalen uit de provincie dan er investeren. Pius Leitner, de Tiroolse tegenhanger van Alex Sal- mond wil steeds verder op het pad van autonomie. „Europa is in beweging en ook wij gaan daarin mee. We denken aan een onafhan kelijke staat zoals we die altijd hebben gewenst", aldus Leitner deze week. Ook in Noord-Italië zitten ze van ochtend op de uitslagen uit Edin burgh te wachten. De Lega Nord denkt dat een onafhankelijk Padanië - het gebied rond de Po- vlakte - veel welvarender kan wor den als men de lasten van het ar me zuiden niet hoeft te dragen. Nationalistische Vlamingen hou den er dezelfde denkbeelden op na als het gaat over de Walen. De fiscus twijfelde of we wel echt zeven kinderen hadden. Ik heb ze op de stoep gezet Veel ouders moeten een deel van de kinderopvangtoeslag terugbeta len, omdat hun inkomen uiteinde lijk hoger is uitgevallen dan aan het begin van het jaar geschat. En wie meer verdient, krijgt minder toeslag. Bij de De Waals is dat te veel opgelopen tot liefst 1,5 ton. Kristel: „Inmiddels is het meer, omdat de fiscus ook over 2014 geld terug wil." De ontvangen bij drage was dan öok fors. „We had den elke dag een gastouder aan huis op momenten dat wij werk ten voor ons koeriersbedrijfje." Ze zegt geen fouten te hebben ge maakt met de aanvraag van de kinderopvangtoeslag. Zij denkt dat de oorzaak bij de fiscus of het gastouderbureau ligt. „Alle bewij zen dat wij dat bureau netjes heb ben betaald en alle jaaroverzich ten heb ik nog. Ik heb zelfs nog een excuusbrief van de fiscus om dat die in 2012 de toeslag onte recht had stopgezet nadat ze een fout hadden gemaakt. En nu zit ten we in de ellende." Bij de Belastingdienst werd er vol gens Kristel nog aan getwijfeld of ze wel echt zeven kinderen - de jongste werd vorig jaar geboren - had. „Toen heb ik ze allemaal bij de Belastingdienst in Utrecht op de stoep gezet met de boodschap: hier heb je ze." Inmiddels hebben SP en GroenLinks zich over de kwestie ontfermd en zijn er Ka mervragen gesteld. Vanaf maandag moeten Kristel en René alles op de fiets doen. „Dan verkoopt de curator het busje van ons koeriersbedrijf. Mogen we 15 kilometer op de fiets naar Varsse- Ik klaag niet, maar het is wel zuur. Mij is ten onrechte een worst voorgehouden VRIJDAG 19 SEPTEMBER 2014 1250 EURO TERUGBETALEN door Chris van Alem CAPELLE AAN DEN IJSSEL - Wethou der Ans Hartnagel van Leefbaar Ne derland in Capelle aan den IJssel heeft naar eigen zegden op het nip pertje voorkomen dat een aantal Capellenaren hun huis uit moest omdat ze aan de grond zaten na een aanslag van de fiscus. Oorzaak: ten onrechte ontvangen kinderop- vangtoeslag in de afgelopen jaren. SCHIPHOL - Advocaten in het liqui datieproces Passage hebben zich gisteren fel verzet tegen het accep teren van Fred Ros als nieuwe kroongetuige. Volgens de raadslie den gaat het Openbaar Ministerie (OM) juridisch zijn boekje te bui ten en moet het proces opnieuw. Kristel de Waal, moeder die 1,5 ton moet terugbetalen ton terugbetalen Margje Mahler, moeder die 1.250 euro moet terugbetalen De familie De Waal. Van links naar rechts: René met Lizzy, Nikki, Kris tel met Jidde, Jacco, Jesse, Jurre en Sanne, foto Jan van den Brink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3