Energiebedrijf Delta ziet omzet en winst dalen door zacht weer Genomineerden voor Zeeuwse Pioniersprijs ECONOMIE 13 Farm Frites gaat bakken voor Chinezen Politiek gekrakeel van 2012 is terug. Aandeelhouders Delta ergeren zich andermaal aan top Zeeuws energiebedrijf! MIDDELBURG - De relatie tussen energiebedrijf Delta en zijn aan deelhouders (provincie en ge meenten) staat plots weer onder hoogspanning. Twee jaar terug was die tot een spaarvlam geredu ceerd na gefaalde projecten in zon necellen en biodiesel en het in 2012 te elfder ure afgeblazen plan voor de bouw van een tweede kerncentrale. De vorige algemeen directeur Rob Frohn wist de vertrouwens breuk met de aandeelhouders te lijmen. Nu is het andermaal hom meles. De Staten voelen zich 'gepasseerd en geschoffeerd' door het voorne men van het energiebedrijf om zijn Belgische afvaldochter Inda- ver (25 procent van de omzet van Delta, 42 miljoen euro winst in 2013) te koop zetten, zonder dat daarover is gesproken met de aan deelhouders. Ze werden vrijdag eerst verrast door een PZC-publi- catie dat de fusie tussen Delta en Eneco uit beeld was. Dinsdag meldde Delta op eigen kracht door te gaan. Het financieel ver zwakte energiebedrijf denkt finan cieel gezond te worden met de verkoop van Indaver. Statenfracties hebben problemen met de manier waarop Delta dat allemaal communiceert. Niet al leen zij zijn gepikeerd, ook gede puteerde Kees van Beveren is not amused. De Staten zouden 6 okto ber worden geïnformeerd over de toekomststrategie van Delta. „Maar door interviews met alge meen directeur Arnoud Kamer beek in de PZC en het Financieele Dagblad is alles veel eerder naar buiten gekomen dan gepland. Dat lijkt me een verkeerde volgorde. Ik heb daar moeite mee." Van Beveren zegt dat hij onmoge lijk iets aan die gang van zaken kon doen. „Ik heb voor geheim houding getekend en daar heb ik me aan te houden. Het enige wat ik nog kon doen, is de vergade ring van 6 oktober naar voren ha len. Naar maandag dus." Die geheimhouding heeft Delta zelf doorkruist door te reageren op vragen van de PZC over fusie- gesprekken tussen Delta en Ene co, morde onder andere Groen- Links-Statenlid Leen Harpe vori ge week. Ook met twee uitgebrei de interviews zou algemeen direc teur Kamerbeek de sluier te ver hebben opgelicht, brommen de criticasters in de Staten. WD-fractievoorzitter Kees Bie- rens plèit voor het bewandelen van de juiste weg. Gisteren zei hij in de PZC dat verkoop van Inda ver moet worden afgewogen in het licht van de aandeelhouder strategie die een jaar geleden is ge maakt. Daarin staat dat drie sporen moe ten worden onderzocht: zelfstan dig doorgaan, fusie (met Eneco) en verkoop (van bedrijfsonderde len). Dat gebeurt volgens hem nu niet. „Delta loopt te ver voor de muziek uit." Mediabedrijf Bloomberg meldt dat het Franse nutsbedrijf Suez Environnement van plan is een bod uit te brengen op Indaver. Ook concurrent Veolia Environne ment SA heeft interesse. Volgens analisten is Indaver zo'n 800 mil joen euro waard. Delta bezit 75 procent van de aandelen van Inda ver, dat in verschillende landen in dustrieel afval verwerkt. Vorig jaar kwam de nettowinst in de eerste zes maanden uit op 33,1 miljoen euro. Delta realiseerde het laatste halfjaar 7 procent min der omzet. Die was vorig jaar nog 1056 miljoen euro. Het bedrijf wijt de terugval aan de zachte winter en de gedaalde elektriciteit- prijzen op de instabiele energie markt. Toch boekte Delta een be ter bedrijfsresultaat dan vorig jaar: 48,9 miljoen tegenover 38,3 in 2013. Omzetgroei bij afValdochter Indaver en de multimediatak (on der meer Zeelandnet), kostenver mindering van 7 procent, behoud van de bruto marge en verbete ring van de kasstroom waren daar voor verantwoordelijk. Ook bracht Delta zijn schuld met 34 miljoen euro terug. Het Zeeuwse energiebedrijf meldde dinsdag dat het zelfstandig doorgaat. Het wil afvaldochter Indaver verkopen om zich financieel te versterken. Het publiek gemaakte besluit van Del ta heeft kwaad bloed gezet bij de aandeelhouders. Weinig animo voor goedkope lening ECB Europese banken hebben giste ren minder goedkope leningen bij de Europese Centrale Bank (ECB) gevraagd dan verwacht De ECB wil in een paar etappes tot 20171000 miljard euro in de economie pompen via de ban ken. De bedoeling is dat die de zeer goedkope leningen aangrij pen om zelf meer leningen te ver strekken aan bedrijven en huis houdens. Voor de etappes van gisteren en 11 december is in to taal 400 miljard beschikbaar. Gis teren werd er slechts 82,6 mil jard euro van opgevraagd. ING te kende voor 5,7 miljard, ABNAm- ro voor 4,1 miljard. Russisch fonds moet sancties compenseren De Russische regering gaat een reservefonds oprichten van 190 miljard roebel (3,8 miljard eu ro) om de negatieve gevolgen van de westerse sancties te kunnen opvangen. Premier Dmitri Medvedev zei gisteren dat Rusland de schuld laag zal houden, de economische stabi liteit wil garanderen en de ver plichtingen voor sociale uitga ven zal nakomen. President Vladimir Poetin gaf aan dat de beste manier om de sancties te bestrijden, het ontwikkelen van de binnenlandse markt is. Ook zei hij dat het Westen de vrijhandelsregels overtreedt. Dat heeft organisator De Zeeuwse Connectie bekendgemaakt. Een jury roept zaterdag 27 septem ber één van deze vijf als winnaar uit tijdens een bijeenkomst in het provinciehuis in Middelburg. De Pionier van 2014 ontvangt een geldbedrag van 5000 euro en een een kunstwerk van Henk Vierveij- zer. Naast een juryselectie kan ook het publiek zijn stem uitbrengen op zijn favoriet. Bezoek daarvoor de website www.zeeuwsepio- niersprijs.nl. De Zeeuwse PioniersPrijs van De Zeeuwse Connectie is een jaarlijk se prijs voor de persoon, onderne ming of organisatie in of uit Zee land die zich het afgelopen jaar het meest heeft weten te onder scheiden. De Zeeuwse Connectie is een socialmedia-netwerk van Zeeuw en. oudenhoorn - Patatfabrikant Farm Frites gaat met een Chinese partner een fabriek bouwen in China, bij de stad Chifeng in de provincie Binnen-Mongolië. Het Nederlandse familiebedrijf uit het Zuid-Hollandse Ouden hoorn heeft een overeenkomst ge sloten met het Chinese aardappel- bedrijf Linkage. De partners richten een gezamen lijke onderneming op die de fa briek gaat neerzetten. Linkage neemt voor 75 procent deel, Farm Frites voor 25 procent. In totaal gaat het om een investe ring van 80 miljoen euro, zei een woordvoerder gisteren. VRIJDAG 19 SEPTEMBER 2014 weer onder stroom Relatie Delta door Frank Balkenende De kerncentrale bij Borssele, voor 70 procent eigendom van Delta. Het energiebedrijf boekte in het eerste halfjaar iets minder winst dan in dezelfde perio de in 2013. archieffoto Lex de Meester. MIDDELBURG - Energiebedrijf Delta heeft in het eerste halfjaar minder omzet (981 miljeon euro) gedraaid en daardoor een lagere nettowinst geboekt (30,1 miljoen euro) ge boekt dan in dezelfde periode in 2013. FRANKFURT MOSKOU MIDDELBURG - Online-muziekwin- kel Bax-Shop in Goes, tarbot kwekerij Seafarm in Kamperland, pionier in 3D ledoptieken Lux- excel in Goes, Snappic in Vlis- singen (maker van fotoapp) en offshorebedrijf OOS International in Serooskerke dingen mee naar de Zeeuwse Pioniersprijs 2014.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13