364 miljoen MILJOENENNOTA 7 gedoogtrio maakte het Dijsselbloem ditmaal makkelijk. Hip en begrijpelijk Het (defensie)bud- get groeit structu reel met 100 miljoen extra per jaar. Dit is een trendbreuk met het verleden. Moet nog blijken Schilderswijk We hebben nog tot 2017 te gaan. We gaan de rit uitzitten mMi asm De extra's voor de krijgsmacht zijn in omvang zeer beperkt de A13 en Ai6, worden uitgevoerd. Om de wegen in de toekomst efficiënter te gebruiken, moeten er experimenten met zelfrijdende auto's komen. Accijns Een tegenvaller voor de regering: de in komsten op brandstofaccijns zijn een stuk lager dan vorig jaar geraamd. De schatkist loopt 364 miljoen euro mis. Hierdoor is er nauwelijks iets over van de verwachte extra opbrengst uit de ac cijnsverhoging op benzine (400 mil joen). Voor het CDA zijn de cijfers een bevestiging dat het plan om de accijn zen te verhogen een heilloos idee was. Automobilisten tanken massaal over de grens, waardoor inkomsten deels wegvloeien naar buurlanden. Gisteren vertelden zes mensen in deze krant wat ze van de regering willen. Kwam dat uit? 'Ik hoop dat de gemeenten er voor kunnen zorgen dat Wa- jongers goed te rechtkomen. Of het geld dat ze ervoor krijgen genoeg is, is las tig te zeggen Goed dat werk nemers goedko per worden door de verho ging van de kor ting op arbeids belasting. Zo be- strijd je dat ma- chines het werk van mensen ver vangen.' 'Goed dat ar- beidsdiscrimina- tie wordt aange pakt. Het wordt tijd dat buiten landse werkne mers worden be schermd tegen onderbetaling.' 'Ietsje meer geld voor kunst en cul tuur de komen de jaren. Geluk kig. Alle beet jes helpen, dus ik zie het posi tief in voor kunstenaars zo- 'Het is een goe de zaak dat De fensie meer geld krijgt. Het rom melt overal om ons heen in de wereld, dus we moéten ons als land wel beter bewapenen.' 'Slecht nieuws dat de afschaf fing van de stu diefinanciering doorgaat. Stu denten zullen foute keuzes maken omdat de overheid hen te veel pusht.' Met het woord 'smartphone' maakt koning Willem-Alexan- der zijn tweede troonrede hip. De eigentijdse term die geen staatshoofd eerder in de Rid derzaal bezigde, past bij het imago van de koning, die al va ker met zijn iPad in beeld was. Het woord is kenmerkend voor de rede, die nauwelijks jargon of moeilijke woorden bevat. Wel is er veel aandacht voor emoties van mensen die de afgelopen maanden met het ene gruwelijke bericht na het andere werden geconfron teerd. 'Wij begrijpen u en voe len met u mee', klinkt de bood schap. Hier schuurt de Haagse beleidstaal wel erg met de praktijk. Wat het ka binet de koning ook laat zeggen, het budget voor Defensie daalt vol gend jaar gewoon. Wel is de bezui niging verzacht, met 100 miljoen euro. Dat is inderdaad lang gele den, maar of het ook een trend- j breuk is, zal moeten blijken. Letterlijk zegt de koning het niet, maar de spanningen in de Schilderswijk zijn doorgedron gen tot de troonrede. De gevaren van IS zijn geen ver-van- ons-bedshow, maar doemen op achter onze dijken. Extreemrecht se, antifascistische en moslim organisaties dreigen te botsen tij dens demonstraties in Den Haag. Maar wees gerust, garandeert Willem-Alexander, de overheid beschermt u tegen extremisme. Een grote poster met alle inkomsten en uitgaven van het Rijk prijkt op de werkkamer van mi nister van Financiën Jeroen Dijsselbloem (PvdA). Blokken geven aan waar de ruim 250 miljard euro vol gend jaar naar toe gaat. Dik 70 miljard voor zorg, bijna 80 miljard voor uitke ringen. De minister kijkt er nog eens naar tijdens een van de spaarzame rus tige momenten op Prinsjesdag. „Vorig jaar gaf ik een lesje begroting aan ba sisschoolkinderen. Dan merk je wel hoe lastig het te bevatten is over wel ke enorme bedragen we praten." U begrijpt het zelf wel? „Ja hoor. Maar in Den Haag wordt wel vaak het macroverhaal bedacht, het grote plaatje, dat minder concreet is." Het had de laatste keer kunnen zijn dat u de begroting presenteerde, als u naar Brussel was vertrokken. Vindt u het jam mer dat u in Den Haag blijft? „Oprecht niet. Ik zat in een comforta bele positie: als voorzitter van de Eu- rogroep was ik onderdeel van het spel om de banen. Ik heb twee banen en dat bevalt me prima. Dat blijft nu zo. Zoals het er nu naar uitziet, is er geen enkele reden om me niet weer verkies baar te stellen als deze termijn vol gend jaar afloopt." De WD zal blij zijn dat u blijft. Libera len grappen wel dat u vergeet PvdA'er te zijn. „Dat vergeet ik nooit. Ik zorg er wel voor dat men bij de WD denkt dat ik dat soms vergeet. Een minister van Financiën moet ver van dit gewoel blijven. Ik moet strak letten op de begroting, alle bewindslieden het zelfde bejegenen, geen PvdA'ers mat sen." Staat u niet te veel boven de partijen? „Voor de PvdA is het cruciaal om het land te willen verbeteren en iedereen daarbij mee te nemen. Daar voel ik me bij thuis. Iedere dag. De werkgele- INTERVIEW Het genheid moet groter, de inkomensver deling rechtvaardiger. Dat is het hart van het regeerakkoord. Als we dat niet kunnen waarmaken, zouden we niks te zoeken hebben in dit kabinet." Dat verhaal slaat blijkbaar niet aan. De peilingen zijn slecht, de PvdA verliest ver kiezingen. „De uitslagen waren niet geweldig, maar ik houd mijn ogen op de bal. We willen de economie op gang hel pen, dat gaat de goede kant op. Daar bij pakken we dingen aan die lang zijn uitgesteld." Krijgt u daar de tijd nog wel voor? „We hebben nog tot 2017 te gaan. We gaan de rit uitzitten. Dit kabinet doet dingen waar Nederland beter van wordt. Op gebied van oude dagsvoorzieningen, van de zorg." De boodschap is wel dubbel: het gaat wellicht ietsje beter, maar het kan bij het minste of geringste weer slechter gaan. „Ik maak het niet mooier dan het is: ook 2015 wordt een heel zwaar jaar. Als mensen vragen 'hoe gaat het nu met de economie?', dan zeg ik: het gaat slechts een klein beetje beter." De Raad van State mist daarnaast con crete plannen. U weet wat er nog moet gebeuren, alleen doet u er nu niks aan. „Er is geen kabinet dat meer hervor mingen en ingrijpende maatregelen in gang heeft gezet dan wij. Dat ver wijt van niets doen is toch niet vol te houden? Bovendien komen we vol gend jaar met een grote belastingher ziening." De Raad van State zegt ook: er zijn te weinig buffers voor tegenslagen. „Ze hebben een belangrijk getal over het hoofd gezien: we geven volgend jaar 900 miljoen euro minder uit dan mogelijk. Om het begrotingstekort laag te houden en eventuele tegenval lers op te vangen. We hadden nog meer geld kunnen reserveren voor te genvallers, alleen hadden we dan ho gere belastingen afgesproken of min der geld voor Defensie weggezet. Be groten is een evenwichtskunst." Die 900 miljoen is niet meer te verdelen? „Nee, helaas. Dat hebben we ook afge sproken met de vijf partijen die sa men de begroting maken." Anders dan andere jaren was er weer eens extra geld te besteden. Wie bedelde het meest fanatiek om meer centen? „Eigenlijk mag ik daar helemaal niet over mopperen. In het voorjaar schre ven de kranten dat we cadeaus zou den gaan uitdelen. Dat is niet het ge val. WD en PvdA hadden al duidelij ke begrotingsafspraken gemaakt, maar ook het wensenpakket van de de constructieve partijen viel erg mee. De roep om meer Defensiebud get werd breed gedeeld, tegelijk zijn de extra's voor de krijgsmacht in om vang zeer beperkt." WOENSDAG 17 SEPTEMBER 2014 Prinsjesdag Arent Hoevers (30) Decentralisatie Nynke Lely (39) Arbeidsmarkt Magdalena Koczwara (29) Discriminatie Amir Tiroo (30) Kunst Anne Rietbergen (24) Onderwijs Herma de Groot (66) Defensie 7/e maak het niet mooier dan het is: ook 2015 wordt een zwaar door Niels Klaassen en Laurens Kok I Minister Jeroen Dijsselbloem met zijn koffertje, foto HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7