6 maanden 278 6 MILJOENENNOTA h| Door de vliegramp met de MH17 wordt de feestelij ke traditie van Prinsjesdag dit jaar omgeven door een rouw rand van verdriet. In een tijd waarin ieder een de wereld via de smartphone in zijn hand heeft, is de impact (van bui tenlandse conflic ten) groter en snel Ier merkbaar. Dit jaar vieren we tweehonderd jaar Prinsjesdag. Ons land heeft zich in die twee eeuwen steeds veerkrachtig getoond als omstandigheden daarom vroegen - ook deze zomer. Het is hoopgevend dat ons land voorzichtig weer de weg omhoog vindt. Tegelijkertijd is het economisch herstel in ons land broos. Êtjk De haat die elders in de we- reld mensen in het verderf stort, mag niet overslaan naar onze straten. Wegen Opbeurend slotwoord Het wordt langzaam beter Over de grens Kinderopvangtoeslag Ouders die hun baan kwijtraken, moe ten meer tijd krijgen om nieuw werk te zoeken. Daarom houden ze volgend jaar na hun ontslag nog zes maanden recht op kinderopvangtoeslag. Nu zijn dat er drie. Meer nieuws op het front van de kin deropvang: staatssecretaris van Finan ciën Eric Wiebes (WD) wil het hele toeslagsysteem op de schop nemen. Nu nog betalen ouders de volle mep aan het kinderdagverblijf en krijgen ze - afhankelijk van hun inkomen - geld terug. Straks gaat de toeslag direct naar de opvang, zodat ouders alleen nog het resterende bedrag moeten overmaken. Dat moet het nu nog inge wikkelde toeslagensysteem van de Be lastingdienst, met allerlei formulieren en terugvorderingen, tegengaan. Kin deropvangorganisaties zijn teleurge steld dat het budget voor opvang voor het derde jaar op rij naar beneden is bijgesteld. De branche heeft het al ja ren moeilijk en kampt met faillisse menten. Het kabinet heeft ondanks de magere economische jaren toch nog investerin gen in snelwegen in petto. Er komt 278 kilometer bij, een kostenpost van 2,3 miljard euro. Dat moet de toename van het fileleed verzachten. Grote projecten, zoals de Blankenburg tunnel ten westen van Rotterdam, uit breiding van de Ring om Utrecht en Saamhorig, veerkrachtig, vastbera den. Koning Willem-Alexander sluit af met een opbeurend slotwoord. Heeft ons land zich de afgelopen twee eeuwen niet juist altijd op z'n best laten zien in tijden van crisis? Ondanks de turbulente en onzekere internationale situatie is de opdracht van de regering om te werken aan een Vitale en weerbare samenleving' die tegen een stootje kan. Koning Willem-Alexander kan niet anders dan beginnen met de vliegramp in Oost-Oekraïne. Warme woorden klinken er voor de manier waarop Neder landers saamhorig rouwden om de dood van 196 landgenoten. Mede door de vliegramp is de rede dit jaar erg internationaal georiënteerd. Wilde het thema 'buitenlandse zaken' nog wel eens worden afgedaan met een alineaatje onderaan; ditmaal gaat bijna een kwart van de troonrede over ontwikkelingen buiten de landsgrenzen. Van Oekraïne, IS en Syrië tot Gaza en ebola. Op kousenvoeten spreekt de regering de burger moed in. Ja, er gloort licht aan het ein de van de tunnel, maar als Zuid-Europese lan den hun economie niet aan de praat krijgen, zal Nederland dat mer ken. Wel fijn: er zijn geen nieuwe bezuini gingen nodig en voorge nomen lastenverzwa ringen kunnen met een miljard worden af gezwakt. De regering meldt echter niet dat bezuinigingen in de zorg gewoon doorgaan. En de belastingen stij gen dan wel minder, maar gaan nog steeds omhoog. De troonrede ontrafeld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6