Kinderen Koewacht maken enorme loomband Fonds van Rabobank steekt geld in Jota 'Wél knip in kustweg* 28 ZEEUWS-VLAANDEREN Racers schermen Facebookpagina Axelse Vlakte af Onthulling van monument bij Poolse brug Deltaplan besteedt extra aandacht aan waterkering bij kerncentrale Borssele en chemiebedrijf Dow. DEN HAAG - Zeeland is relatief vei lig na de Deltawerken. Toch moe ten veel Zeeuwse dijken de ko mende 35 jaar worden verstevigd. Speciale aandacht komt er voor de dijken bij de kerncentrale Bors sele, chemiebedrijf Dow en tus sen Vlissingen en Bath. Deltacommissaris Wim Kuijken zei dat gisteren tijdens de presen tatie van het Deltaplan. Daarin staan maatregelen die ertoe moe ten leiden dat Nederland beter be stand is tegen het wassende wa ter. Na de kernramp in Fukushi- ma is de dijk bij de kerncentrale Borssele 'al stevig aangepakt', zegt Kuijken. „Die heeft nu een hoge norm van 1 op 100.000 (jaarlijkse kans om te overlijden door over stroming is niet groter dan 0,001 procent-red.). Met dit Deltaplan wordt die norm in de wet veran kerd. In 2017 zullen we de dijken toetsen. Dan kijken we of de dijk bij de kerncentrale voldoet. Het kan zijn dat er op wat plekjes nog wat extra's moet gebeuren." Dow is volgens Kuijken 'goed be schermd'. „We zullen onderzoe ken of we op het industrieterrein maatregelen kunnen nemen die de gevolgen van een watersnood ramp beperken. Ook hier geldt: worden de normen niet gehaald, dan gaat de dijk omhoog." Het derde stuk dat speciale aan dacht krijgt is de dijk van Vlissin gen naar Bath. Kuijken: „Daar moet in verschillende vakken nog heel veel geïnvesteerd worden om de dijk stevig te maken." Daarnaast moeten met name dij ken aan de noordoevers van de Wester- en Oosterschelde wor den versterkt. Voortaan kunnen dijken ook worden gebruikt voor natuur, recreatie en wonen. Door die innovatieve dijken te combine ren met plaat- en vooroeversup- pleties en aangepast beheer van de Oosterscheldekering kan de zandhonger in de Oosterschelde worden bestreden en wordt het gebied aantrekkelijker. Het Delta plan beschrijft ook hoe voldoende zoetwater beschikbaar blijft voor de landbouw en voor drinkwater (ondanks verzilting en verdro ging). Het kabinet besluit later dit jaar of het Volkerak-Zoommeer zout moet worden en of er getij komt op de Grevelingenmeer. Wel staat in het Deltaplan dat het Grevelingenmeer niet nodig is om overtollig regenwater op te vangen. De kust zal ook in de toe komst worden beschermd door middel van zandsuppleties. Ver der wordt gekeken naar de inrich ting van het landschap en de ram penbestrijding. Minister Melanie Schultz denkt dat mensen onvol doende zijn voorbereid als zich toch een watersnoodramp voor doet. Dat wordt op 29 september (start stormseizoen) inzichtelijk. „Iedereen kan dan opzoeken hoe hoog het water bij hem thuis komt, wat hij moet doen en waar hij naar toe kan." koewacht - De langste loom band ooit in Zeeuws-Vlaanderen gemaakt, werd gistermiddag door de kinderen van buitenschoolse opvang De Bonte Koe in Koe wacht uitgerold. Gemikt was op de hoogte van de Eiffeltoren in Pa rijs, maar het was veel meer. Om half vier werd de loom band aan een paaltje tegenover basis school de Vlaswiek vastgemaakt en daarna begon het zenuwach tige uitrollen. Er werd ijverig per vijf meter gemeten en nadat het kleurige lint volledig was uitge rold en het getal 577 werd geroe pen, steeg er een gejuich op. Leid ster Thalita Goossen: „Dat is veel meer dan we verwacht hadden. Hoger dan het voormalige World Trade Center in New York. Er zijn maar drie gebouwen in de wereld die hoger zijn dan onze loom band lang is." Ze had kramp in haar vingers van het meten. „Het is een prestatie van de kinderen die ook in de vakantieweken heb ben doorgewerkt om een record te vestigen. Niet genoeg voor het Book of Records, maar wel de langste loom band van de streek." Voor het uitrollen van de kleurige band begon, kregen de kinderen als traktatie een loomband-taart- je, lekker kleurig en zoet. Na af loop was de sfeer opperbest en kreeg iedereen die meegewerkt Iota is een initiatief van de Protes tantse kerk. Het centrum aan het Raadhuisplein wordt geschikt ge maakt voor een scala aan activitei ten voor jong en oud, en ook de Voedselbank krijgt er een plekje. Het Stimuleringsfonds deelde nog meer geld uit. Zo krijgt Stich ting Gehandicapten West Zeeuws-Vlaanderen 10.000 euro voor het vervangen van een keu ken in een vakantiewoning. 1\irn'87 in Oostburg ontvangt 6.000 euro voor aanschaf van toe stellen. Het fonds steekt 5.000 eu ro in het onderzoek naar de digita le bereikbaarheid in de gemeente Sluis. De Ouderensoos Breskens ont vangt 4.000 euro voor een biljart tafel en Stichting Mini Roparun Zeeuws-Vlaanderen krijgt 3.100 euro voor aanschaf van promotie materiaal. Stichting Cadzand Cul tureel ontvangt 2.500 euro voor re novatie van de weegbrug. had aan deze klus een medaille en een oorkonde. „Dit hebben we samen voor el kaar gekregen. We zijn benieuwd WESTDORPE - De straatracers die het tot vorige week regelmatig op de Axelse Vlakte tegen elkaar op namen, communiceren voortaan met elkaar via een besloten groep op Facebook. Tot vorige week werden de races nog op een openbaar kanaal aan gekondigd. Burgemeester Jan Lo- nink kondigde eind vorige week een samenscholingsverbod af om de races te dwarsbomen. „Vanaf heden wordt er via deze besloten groep duidelijk gemaakt wanneer en waar we moeten zijn. De loca ties die zouden worden doorgege ven zijn enkel bestemd als verza melpunten", luidt de boodschap. of er in Zeeuws-Vlaanderen ooit een langere loomband is gemaakt. We zitten al te popelen om te star ten met iets nieuws." zaamslag - Ook Zaamslag her denkt deze week dat het zeventig jaar geleden werd bevrijd door Poolse militairen. Zaamslag werd op 19 september verlost van de bezetters. Daar wordt vrijdag (19 september) van af 20.00 uur bij stilgestaan tijdens een herdenkingsbijeenkomst in de PKN-kerk op het Plein. De plaatselijke kerken, organist Peter Eilander en het koor One People zetten de herdenking op poten. Een dag later onthult burgemees ter Jan Lonink samen met een Poolse vertegenwoordiger een her denkingsmonument bij de Poolse brug aan de Axelsestraat. Vervol gens rijdt een stoet legervoertui gen onder begeleiding van drum fanfare Hosanna uit Axel naar het Plein, waar om 13.45 uur een mu ziekfestival begint. Er zijn optre dens van De Volharding uit Zaam slag, Excelsior uit Terhole, Vrij heid Eendracht uit Lamswaarde, De Vliegende Hollander uit Ter- neuzen en Hosanna. Om 16.15 uur sluiten alle korpsen samen af met het Wilhelmus en het Pools volks lied. In de PKN-kerk is beide da gen een tentoonstelling. Het idee om een knip te maken in de Zwartepolderweg, onder- langs de dijk tussen Cadzand-Bad en Nieuwvliet-Bad, stond in een gemeentelijke ontwerpvisie op de Tienhonderdpolder. In de defini tieve versie hebben B en W het idee geschrapt. De reden: wegeige- naar waterschap Scheldestromen wil er niet aan meebetalen. De gebiedscommissie - een sa menwerkingsverband van overhe den en (recreatie)bedrijven - ziet het doorgaand verkeer liever niet direct langs de kust rijden en vindt de knip daarom een goed idee, zegt voorzitter Hans Quist. Hij begrijpt de redenering van B en W niet. „Het waterschap geeft alleen aan dat het er niet aan mee wil betalen. Maar dat wil toch niet meteen zeggen dat het niet door kan gaan? Een knip geeft de mogelijkheid het duingebied door te trekken tot in de polder. Daar over zijn al gesprekken gaande, onder meer met 't Duumpje." De Sluise gemeenteraad besluit eind deze maand over de visie, waarin onder meer de aanleg van landgoederen in de polder moge lijk wordt gemaakt. Zeeuwse dijken onder de loep door Jeffrey Kutterink september (start stormseizoen): vanaf dan kan iedereen opzoeken hoe hoog het water bij hem thuis komt bij een watersnoodramp, wat hij moet doen en waar hij naar toe kan. door Jeanette Vergouwen I De loomband, die de kinderen van de buitenschoolse opvang De Bonte Koe vervaardigden, was hoger dan de Eiffel toren. foto Camile Schelstraete door Martijn de Koning OOSTBURG - Ontmoetingscentrum Jota m Oostburg krijgt 26.900 euro van het Stimuleringsfonds van de Rabobank West-Zeeuws-Vlaande- ren. Daarmee kunnen een keuken en faciliteiten voor de Voedselbank worden gerealiseerd. door Martijn de Koning CADZAND-BAD - De gemeente Sluis stapt te gemakkelijk af van het idee om een knip te maken in de kustweg tussen Cadzand en Nieuw- vliet. Dat vindt voorzitter Hans Quist van de Gebiedscommissie West-Zeeuws-Vlaanderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 64