Om van het geluid te genieten blijft radio uit 'Hondenschool moet overkapping krijgen' Vrede komt niet zomaar aanwaaien ii Terneuzen moet zich niet langer laten gijzelen door project ontwikkelaars 26 ZEEUWS-VLAANDEREN ANALYSE Terneuzen is niet verpest, maar dreigt dat wel te raken. Omdat stilstand achteruitgang is. Rollend Materieel Het is dit jaar precies 50 jaar geleden dat de eerste Ford Mustang in Ameri ka van de band rolde. De Mustang werd icoon voor de periode waar in de Amerikanen langzaam evo lueerden van overdadig chroom en vinnen naar het muscle-car- tijdperk. Alleen in Duitsland mocht Ford de naam Mustang niet voeren omdat Kreidler al een bromfiets had met die typeaandui ding. Ford USA maakt nog steeds Mustangs en de huidige versie is enorm populair, omdat hij weer de lijnen heeft van het eerste ont werp. Cor Herrebout (66) uit Groede heeft zo'n eerste type Mustang uit 1966. Op sportievere en bredere velgen na is de auto origineel. Onder de motorkap rof felt een 4,9 liter V8 met 200 pk. „Om van het geluid te genieten blijft de radio uit." De Mustang komt uit Los Angeles en vertoon de vrijwel geen roest. Deson danks is het plaatwerk er uit voor zorg wel grotendeels af geweest en behandeld tegen het Neder landse klimaat. „Auto's uit die de cennia hebben allemaal een eigen karakter", zegt Cor over wat hem aantrekt in zijn oldtimers. Toen hij en zijn vrouw Koos 12,5 jaar ge trouwd waren in 1983 kocht hij een Triumph Spitfire uit 1977 voor haar. De auto vormde het be gin van een bescheiden collectie klassiekers en staat er nog steeds onberispelijk bij. „Ik heb het graag netjes en technisch in or de", zegt Cor. Met zoon Erwin sleutelt hij aan de auto's. „Het is verstandig om niet direct alles uit elkaar te schroeven", zegt Cor. Eerst de bron van het probleem analyseren, luisteren naar ervarin gen van anderen en dan pas gaan sleutelen. „Maar laatst moest wel het hele motorblok van m'n MG TD (1952) eruit om een boutje aan de onderkant van de stroomverde- ler te kunnen repareren." Mooi voorbeeld van een auto met karak ter is ook z'n Triumph TR6. Een stoere Engelse tweezitter met een sportieve lijn, waarvan de zescilin der een prachtige uitlaatsound produceert. Een Ford Pick Up truck uit 1971 en een oldtimer Massey Ferguson tractor uit 1967 zijn de laatste aanwinsten. De tractor verkeert in sublieme staat en heeft slechts 3500 draaiuren. „Voor karweitjes op het erf had ik een tractor nodig en de neus van de Massey Ferguso heeft veel weg van die van de Mustang." TERNEUZEN - Voorgangers van het huidige gemeentebestuur bouw den veertig, vijftig jaar geleden aan een nieuw Terneuzen. Zij pak ten door. Oude, vaak niet eens monumentale gebouwen maak ten plaats voor nieuwbouw. Het water en de bedrijvigheid die daarmee samenhing, verdwenen uit de stad. Het is misschien te voortvarend gebeurd. Terneuzen had best wel wat watergebonden activiteiten dichterbij het centrum kunnen behouden. Het water tussen de Rose- en Herengracht had bijvoor beeld open kunnen blijven als (jacht)haven. Het is er nu vrij doods, maar achteraf kijk je een koe in z'n kont. Oud-burgemeester Ron Barbé sloeg afgelopen zaterdag in een de bat over de toekomst van monu menten in Terneuzen de spijker op de kop. „Terneuzen is niet ver pest, veel functies zijn veran derd." Hij had het dan over de Ter- neuzense binnenstad en omge ving. Overal in Nederland zijn de func ties van binnensteden veranderd, met name sinds de jaren zestig van de vorige eeuw. De kleine schaal van veel binnensteden sloot niet meer aan bij de schaal vergroting in veel bedrijfstakken. Om de binnensteden te ontlasten en groei mogelijk te maken, moest veel bedrijvigheid - ook van scholen - wel ergens anders naar toe. Het heeft de Terneuzense binnen stad, met het vrij arme verleden als vissersdorp en militaire ves ting, gemaakt tot wat ze nu is. En dat is verre van volmaakt. Ieder een die enigszins betrokken is bij Terneuzen, beseft dat. In en om de Terneuzense binnenstad moet snel wat gebeuren om te voorko men dat stilstand leidt tot verdere achteruitgang. Van de gemeente en haar gekozen bestuurders mag je verwachten dat ze daarin het voortouw ne men, met de steun van initiatief nemers uit de particuliere sector. En het jammere is dat het daar al jarenlang fout gaat. In de Kop van de Noordstraat zit wat ontwikke ling, maar niet voor het hele ge bied. Oud-Terneuzen, het Tuin pad en omgeving, heeft een op pepper gekregen. Er gebeurt niet niks in de Terneuzense binnen stad, maar daarmee kom je er bij lange na niet. De Kop van de Noordstraat ligt grotendeels braak. De Nieuw- straat-Zuid staat deels leeg en is aan het verkrotten. De vernieu wing van de Veerhaven en omge ving aan de Westerschelde laat maar op zich wachten. Hetzelfde geldt voor een nieuw winkelcen trum met grootschalige detailhan del aan de Kennedylaan-West, net buiten de binnenstad, en voor de verdere invulling van skihal Skidöme en omgeving aan de rand van Terneuzen. De hondenschool wil graag een overdekte lesruimte van zo'n 600 vierkante meter bouwen. Bij slecht weer moeten lessen nu vaak worden afgelast, en het mate riaal slijt ook sneller, liet eigena resse Ingrid Schautteet weten. Het college wees de aanvraag af. „Het past niet in het bestem mingsplan", lichtte wethouder Peter Ploegaert toe. „Dergelijke bouwwerken zijn niet toegestaan, omdat het verstening van het bui tengebied in de hand werkt." Nogal wat raadsleden zijn het daar niet mee eens. „Het gaat niet eens om steen", merkte Robert Evers (PvdA) op. „En bestem mingsplannen worden zó vaak ge wijzigd, dat kan hier ook." Sjaak de Hullu (CDA) was het met hem eens. „Dit college heeft beloofd mee te denken met initiatiefne mers. Gebeurt dat hier ook?" Ploegaert beloofde de aanvraag nog eens te bekijken. KOEWACHT - Vrede komt niet zo maar aanwaaien, vrede heeft vele levens gekost. Zoals dat van de Poolse militair Gasiorowski, die op 16 september 1944 sneuvelde tijdens de bevrijding van Koe wacht. Bij zijn graf achter de kerk werd gisteren stilgestaan bij de dag dat de Eerste Poolse Pantserdi visie bij Koewacht de grens over stak. Twee koren, een vaandel- groep van de Bond van Wapen broeders, leerlingen van De Vlas wiek en trompettist Bart Borght droegen bij aan een eerbiedige herdenking. Gemeenteraadslid Anja Dijkhuis legde namens de raad en het college van B en W een bloemstuk op het graf. Scho lieren Mikai Boone en Storm Buij- ze plantten een 'liberator-roos'. jh ma Cor Herrebout houdt van netjes en technisch in orde. foto Chris Platteeuw Stilstaand water gaat stinken door Chris Platteeuw Ze besteden dagelijks uren aan hun hobby, de liefhebbers van oldtimers en ander rollend materieel. Sommi gen maken van hun hobby zelfs hun werk. Cor Herrebout in Groede heeft een mooie verzameling. door Harmen van der Werf Charles ten Hengel, D66 door Martijn de Koning GROEDE - Hondenschool Country Dogs in Boerenhol bij Groede moet de kans krijgen een grote overkapping neer te zetten. Die boodschap gaven raadsleden afge lopen week mee aan het Sluise col lege. Scholieren leggen rode en witte anjers op het graf van de Poolse militair. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62