'Ouderen kind van de rekening' r 'Stad als economische motor van de regio' 950 570 miljoen MILJOENENNOTA 5 gaan met maar liefst 950 criminele organisa ties als motorbendes, drugskartels, mensen handelaren en fraudeurs. Daarvoor trekt het kabinet komend jaar een luttele 10 mil joen euro uit, maar de komende jaren loopt dit bedrag op tot 98 miljoen euro. Deze ben des moeten aangepakt door zowel straf recht, bestuursrecht, fiscale en privaatrecht op hen los te laten. Ook zoekt minister Ivo Opstelten (WD) versterking over de grens. Samenwerking met Nederland met Frankrijk, België en Luxemburg moet grensoverschrijdende drugscriminaliteit en 'mobiel banditisme' de kop indrukken. Zuid-Nederland is bij het departement duidelijk in het vizier. Van af oktober worden 125 politiemensen vrijge maakt om hennepteelt en synthetische drugs te bestrijden. Het ministerie werkt hierbij nauw samen met het lokaal bestuur in de provincies Limburg, Brabant en Zee land. gloeiende plaat', meldt de VBM. Officieren vereniging GOV/MHB wijst er op dat een bezuiniging van 282 miljoen van dit ka binet gewoon doorgaat. Ook gaan de salarissen er niet op vooruit en wordt het AOW-gat van militairen niet ge dicht. „Volstrekt onvoldoende", is de reactie van soldatenvakbond ACOM. daarnaast nog eens 375 miljoen euro bij om vluchtelingen op te vangen die naar Ne derland komen. Geraamd wordt dat dit jaar 25.000 mensen asiel aan vragen in ons land, vooral uit Sy rië, Noord-Irak en Ethiopië. Nor maal gesproken zijn dat er zo'n 20.000. Het eerste jaar van hun opvang, waarvoor staatssecretaris Fred Teeven (Justitie, WD) momenteel allerlei spoedo- possingen zoekt, komt voor rekening van het departement van Ploumen. De jaren er na schuift de rekening van hun verblijf door naar het ministerie van Veiligheid en Justi tie. Criminaliteit Noodhulp Het grote aantal crises wereldwijd noopt het kabinet nog eens in de buidel te tasten voor noodhulp. Dat geld is bedoeld om de grootste ellende bij natuurrampen of oorlo gen te ledigen. Deze pot van Ontwikkelings samenwerking (nu 210 miljoen) was bijna leeg vanwege het grote aantal onlusten en oorlogen. Minister Lilianne Ploumen (Ont wikkelingssamenwerking, IVdA) krijgt er Justitie wil de komende jaren de strijd aan- CSO, de koepel van vier ouderen- organisaties, stelt dat senioren het kind van de rekening zijn. Vooral ouderen met zorgkosten zijn de klos, aldus de organisatie, die de koopkrachtgevolgen heeft laten berekenen door het Nibud. Het koopkrachtverlies kan oplopen tot soms 5 procent, blijkt uit de berekeningen. In 2015 gaan zo'n 2,2 miljoen huis houdens, 29 procent van het to taal, er op achteruit, aldus het mi nisterie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Vooral mensen met een modaal inkomen lijken hard te worden getroffen. Een alleenverdiener met kinderen die een modaal salaris van 35.000 euro verdient, gaat er volgens het ministerie 2,5 procent op achter uit. Tweeverdieners met modaal inkomen en zonder kinderen blij ven daarentegen gelijk in koop kracht. Het ministerie stelt dat 78 procent van de werkenden, 66 procent van de uitkeringsgerechtigden en 57 procent van de gepensioneer den er op vooruit gaan. Maar dat laatste is dus niet de mening van de ouderenbonden. Ook de ANBO en FNV Senioren zijn kri tisch. „Ouderen dachten hun schaapjes op het droge te hebben, maar worden nu geconfronteerd met maatregelen die zorgen voor een hoop onzekerheid en onrust", zegt voorzitter Martin Spanjers van FNV Senioren. Een alleenstaande ouder met het minimumloon krijgt er volgens het ministerie 10 procent bij. Het kabinet wil het verschil tussen een uitkering en minimumloon zo vergroten. Het Nibud meldt dat een alleenstaande ouder met één kind en een inkomen van 20.000 euro er per maand 168 eu ro op vooruit gaat. Het Nibud ging uit van een infla tie van 1,25 procent en een bruto loonstijging in 2015 van 1,5 pro cent. Overigens stelt het Nibud dat de koopkrachtplaatjes niet het volledige beeld geven. Het stelt dat in algemene zin niet-werken den het in 2015 zwaar krijgen. OVERZICHT DELTABESLISSINGEN H DEN HAAG - Het kabinet wil dat steden meer gaan fungeren als economische aanjagers van de re gio. Zo moeten steden als Eindho ven, Groningen, Wageningen en Amsterdam öp verschillende ter reinen nóg meer gaan uitblinken, zoals de creatieve industrie, tech nologie, de financiële sector of landbouw. De regering verwijst daarbij naar metropolen als Londen en Parijs, waar een enorm geconcentreerde economische ontwikkeling plaats vindt. Dat zou in Nederland ook kunnen, stelt minister Jeroen Dijs- selbloem (FVdA, Financiën): „Vraag en aanbod komen samen in de stad. Door ontmoeting en sa menwerking ontstaan nieuwe ideeën. Er wordt goed geld ver diend en uitgegeven. We zien die concentratie van economische ac tiviteiten wereldwijd toenemen en kunnen dat mechanisme in ons eigen land nog beter laten werken. Bijvoorbeeld door steden de ruimte te geven om door te groeien." Het kabinet gaat volgend jaar om tafel met de steden om over con crete voorstellen te praten. Het is expliciet niet de bedoeling dat krimpgebieden nog verder leeglo pen, beweert Dijsselbloem. De re gio rond de stad profiteert even zeer van een stad waar het econo misch voor de wind gaat, stelt hij. WOENSDAG 17 SEPTEMBER 2014 door Wilko Voordouw DEN HAAG - De koopkracht van veel ouderen gaat in 2015 voor het zesde jaar op rij achteruit. Ook al leenverdieners met kinderen staan flink in de min. Gemiddeld is er 5 voor de Nederlan ders een klein plusje van 0,5 procent koopkrachtwinst. te zijn Hoog water in de uiterwaarden van de IJssel bij Deventer, foto Cristel Veefkind Het Deltaplan moet toekomstige rampen voorkomen Op plaatsen met veel mensen of bedrijven komt extra bescherming vloed Cruciale gebouwen als zieken huizen en elektriciteitscentrales worden extra beschermd Waar mogelijk krijgen rivieren meer ruimte ■i overstroombaar gebied Om verdroging tegen te gaan, wordt zoet water langer vastgehouden Gemeenten bouwen zodanig dat water wordt opgevangen, of huizen droog blijven De regio Rotterdam heeft extra bescherming nodig vanwege het stijgende zeepeil en de grote waterafvoer via rivieren Het IJsselmeer wordt een buffer voor zoet water; de waterstand wordt flexibel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5