'Leerlingen moeten zelf rommel maar opruimen' Archieven presenteren database Rijkswaterstaat laat met Belgische vluchtelingen 1914 vooroevers bestorten 28 BEVELANDEN en THOLEN behoud van de Roggenplaat Deltaplan besteedt extra aandacht aan waterkering bij kerncentrale Borssele en chemiebedrijf Dow. DEN HAAG - Zeeland is relatief vei lig na de Deltawerken. Toch moe ten veel Zeeuwse dijken de ko mende 35 jaar worden verstevigd. Speciale aandacht komt er voor de dijken bij de kerncentrale Bors sele, chemiebedrijf Dow en tus sen Vlissingen en Bath. Deltacommissaris Wim Kuijken zei dat gisteren tijdens de presen tatie van het Deltaplan. Daarin staan maatregelen die ertoe moe ten leiden dat Nederland beter be stand is tegen het wassende wa ter. Na de kernramp in Fukushi- ma is de dijk bij de kerncentrale Borssele 'al stevig aangepakt', zegt Kuijken. „Die heeft nu een hoge norm van 1 op 100.000 (jaarlijkse kans om te overlijden door over stroming is niet groter dan 0,001 procent-red.). Met dit Deltaplan wordt die norm in de wet veran kerd. In 2017 zullen we de dijken toetsen. Dan kijken we of de dijk bij de kerncentrale voldoet. Het kan zijn dat er op wat plekjes nog wat extra's moet gebeuren." Dow is volgens Kuijken 'goed be schermd'. „We zullen onderzoe ken of we op het industrieterrein maatregelen kunnen nemen die de gevolgen van een watersnood ramp beperken. Ook hier geldt: worden de normen niet gehaald, dan gaat de dijk omhoog." Het derde stuk dat speciale aan dacht krijgt is de dijk van Vlissin gen naar Bath. Kuijken: „Daar moet in verschillende vakken nog heel veel geïnvesteerd worden om de dijk stevig te maken." Daarnaast moeten met name dij ken aan de noordoevers van de Wester- en Oosterschelde wor den versterkt. Voortaan kunnen dijken ook worden gebruikt voor natuur, recreatie en wonen. Door die innovatieve dijken te combine ren met plaat- en vooroeversup- pleties en aangepast beheer van de Oosterscheldekering kan de zandhonger in de Oosterschelde worden bestreden en wordt het gebied aantrekkelijker. Het Delta plan beschrijft ook hoe voldoende zoetwater beschikbaar blijft voor de landbouw en voor drinkwater (ondanks verzilting en verdro ging). Het kabinet besluit later dit jaar of het Volkerak-Zoommeer zout moet worden en of er getij komt op de Grevelingenmeer. Wel staat in het Deltaplan dat het Grevelingenmeer niet nodig is om overtollig regenwater op te vangen. De kust zal ook in de toe komst worden beschermd door middel van zandsuppleties. Ver der wordt gekeken naar de inrich ting van het landschap en de ram penbestrijding. Minister Melanie Schultz denkt dat mensen onvol doende zijn voorbereid als zich toch een watersnoodramp voor doet. Dat wordt op 29 september (start stormseizoen) inzichtelijk. „Iedereen kan dan opzoeken hoe hoog het water bij hem thuis komt, wat hij moet doen en waar hij naar toe kan." Tanny van Quekelberghe, voorzit ter van de dorspraad, is al gerui me tijd bezig met probleem aan te pakken. Omdat het met name leerlingen van het Calvijn College zijn die de rommel veroorzaken, had ze voor de vakantie meerdere overleggen geïnitieerd. Dat leidde tot de oprichting van een werk groep van leerlingen, die -in over leg met alle betrokken partijen- concrete maatregelen zou uitwer ken. Desondanks liep de situatie vol gens Quekelberge bij de start van het schooljaar uit de hand. „Ik kom er elke dag en het leek steeds erger te worden. Daarop heb ik de supermarkt en de gemeente ge vraagd te stoppen met het oprui men van de rommel, omdat dat niet één, maar twee bruggen te ver gaat. Voor die gasten werd het gewoon een leuk spelletje: gooi maar neer, dan ruimt een ander het wel op." Intussen heeft Quekelberghe ook nieuwe afspraken met de school gemaakt. Zo worden alle klassen herhaaldelijk gewezen op hun ge drag. Ook krijgen de ouders een brief over de ingestelde werk groep en de gemaakte afspraken. Verder heeft Quekelberge afge sproken dat inwoners van Krab bendijke bij overlast van zwerf vuil of wanneer ze een 'brutale mond' krijgen als ze leerlingen er op aanspreken naar de school kun nen bellen. Mensen mogen ook de school bel len als ze vóór 12.00 uur leerlin gen in de tent zien zitten. Vervol gens neemt de school, aldus de dorpsraad, direct actie waarop een strafmaatregel volgt. WISSENKERKE - Noord-Beveland steekt 15.000 euro in de zandop- spuiting van de Roggenplaat. Alle zeven Oosterscheldegemeenten hebben nu gehoor gegeven aan de oproep van de Provincie Zeeland om bij te dragen aan de 12,5 mil joen euro die de zandsuppletie kost om de zandplaat in het natio nale park Oosterschelde boven water te houden. Zelf draagt de provincie een mil joen euro bij. Reimerswaal, Kapel- Ie, Tholen, Goes, Noord-Beve land, Schouwen-Duiveland en Veere zegden de bijdrage toe op voorwaarde dat-de andere Ooster scheldegemeenten ook zouden bijdragen. Inmiddels heeft de actie 'Koop een kuub' van Natuurmonumen ten en Nationaal Park Oosterschel de 10.000 euro bij elkaar gebracht met een publieksactie. Het bedrag werd dinsdag bereikt dankzij 253 donateurs. De initatiefnemers wil len doorgaan tot 20.000 euro is be reikt; daarvoor blijft de site nog 33 dagen in de lucht. MIDDELBURG - Er komt een digi taal monument voor de Belgische vluchtelingen, die in de Eerste Wereldoorlog 1914-1918 in Zee land verbleven. Gedeputeerde Ge orge van Heukelom neemt woens dag 8 oktober een nieuwe databa se in gebruik, waarin meer dan 40.000 namen van Belgische vluchtelingen zijn opgenomen. Het project is een initiatief van de Zeeuwse archiefdiensten ter gele genheid van de herdenking van de Eerste Wereldoorlog, precies honderd jaar geleden. Nederland bleef tijdens de zoge naamde 'Groote Oorlog' neutraal. Toch hadden met name de grens provincies volop te maken met de strijd van Duitsland tegen België, Frankrijk en Engeland. Op 10 ok tober 1914 viel Antwerpen in Duitse handen. Op dat moment hadden de meeste inwoners al de wijk genomen naar Nederland. Circa 550.000 Antwerpenaren, mi- litairen en bewoners van de omli- gende gemeenten, passeerden de grens van Zeeuws-Vlaanderen. Velen trokken door, de militairen werden ontwapend en geïnter neerd in kampen. Op 1 november 1914 waren er nog minstens 48.627 Belgen in Zeeland. De Zeeuwse archieven besloten vorig jaar alle namen van de vluchtelingen met de plaatsen van herkomst in te voeren in een centrale database. Die database met de scans van de bijbehorende archiefstukken komen beschik baar via de website Zeeuwen Ge zocht van het Zeeuws Archief en de website Archieven.nl. De werkzaamheden vinden plaats bij Zierikzee en Ellewouts- dijk. Ze kunnen mogelijk gepaard gaan met geluidsoverlast. Ook geldt bij de stortplek nabij Zierik zee tijdelijk een duikverbod. Voor Ellewoutsdijk is een negatief duik- advies verstrekt. De exacte loca ties worden met borden aangege ven. Het duikverbod en -advies is van kracht tot een maand na af loop van het werk. Rijkswaterstaat is al enkele jaren bezig met het bestorten van de vooroevers van de dijken en ha- vendammen. Vooroevers liggen onder water en vormen de basis voor de bovenliggende dijken en havendammen. Langsstromend water zorgt ervoor dat het zand en stenen wegspoelen, waardoor de vooroevers worden uitgehold. Bestorten voorkomt dat. Alle werkzaamheden gebeuren op het water, zowel de aanvoer van het materiaal als de bestortin- gen zelf. Het werk duurt vijf (Zie rikzee) tot zeven weken (Elle woutsdijk). Na oplevering kan het fundament van de dijkvakken weer jaren mee. Zeeuwse dijken onder de loep door Jeffrey Kutterink 29 september (start stormseizoen): vanaf dan kan iedereen opzoeken hoe hoog het water bij hem thuis komt bij een watersnoodramp, wat hij moet doen en waar hij naar toe kan. door Joeri Wisse KRABBENDIJKE - Het is Krabbendij- kenaren een doorn in het oog: de rommel bij de muziektent aan de Dorpsstraat. De berg groeide nadat zowel medewerkers van de tegen overgelegen supermarkt als men sen van gemeentwerken stopte met opruimen. Intussen komt er langzamerhand verbetering in de si tuatie. I Hans vap den Nouweland van de Dorpsraad Krabbendijke in de muziektent, foto Marcelle Davidse www.crowdfundingvoorna- tuur.nl/koopeenkuub door Jan van Damme Na de val van Antwerpen in oktober 1914 passeerden meer dan 550.000 Belgen de Zeeuws-Vlaamse grens MIDDELBURG - Rijkswaterstaat be gint woensdag met het bestorten van vooroevers in de Oosterschel de en de Westerschelde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58