Oestervereniging trekt stekker uit raapproject Borsele schrapt de bibliotheekbus Kinderen van Borselse minima kunnen voortaan ook sporten /A i I I 26 BEVELANDEN en THOLEN BURGERPARTICIPATIE Tuinhulp, boodschappenhulp, computerles: facebookgroep Buur4Goes netwerkt het bijeen. Middelburger in jury politiek taalgebruik Volgens secretaris Jaap de Rooij gaat het om 80.000 a 90.000 euro. Dit zou volledig moeten worden opgebracht door de 25 bedrijven die een vergunning zouden krij gen. „Let wel, dit bedrag moest niet eenmalig, maar elk jaar op nieuw worden betaald. En dan zouden we ons ook nog voor vijf jaar vast moeten leggen." De NOV is al jaren bezig om een vergunning te krijgen om op slik ken in de Oosterschelde oesters te rapen. Eind vorig jaar gaf de pro vincie groen licht. Volgens De Rooij was het altijd duidelijk dat de sector zelf zou bijdragen aan kosten voor 'monitoring'. „De be doeling was dat een gespeciali seerd bureau de natuureffecten zou meten. Dat zouden ze doen door vogels te tellen op het mo ment dat er niemand is en op mo menten dat we bezig waren." Het kostenplaatje werd pas een paar maanden geleden duidelijk. Volgens De Rooij was het niet mo gelijk om een lichter monitorings- regime af te spreken. Evenmin kon de proef eerst voor één jaar worden gehouden. „Daarmee was het voor onze leden commercieel niet meer interessant." Ook over de financiële bijdrage aan de boa is De Rooij niet en thousiast. „De provincie is in de ze de handhaver, waarom moeten we dan betalen voor onze eigen politie?", vraagt hij zich af. Een nuttiger middel om illegaal oester- rapen tegen te gaan is het afschaf fen van het recht dat iedere bur ger heeft om dagelijks tien kilo te rapen op niet-beschermde delen van de Oosterschelde, betoogt hij. „We hebben totaal geen zicht op de omvang hiervan, maar soms barst het van de Duitse kentekens langs de Oesterdam. Die mensen gaan met z'n allen rapen en rij den dus legaal met dertig of veer tig kilo oesters weg." De Rooij vreest dat deze mensen de oesters bij restaurants aanbieden. „En voor de kwaliteit van die oesters durf ik niet in te staan." Omdat particulieren tien kilo mo gen rapen, is het soms lastig te be oordelen of iemand voor eigen consumptie raapt of van plan is veel meer oesters te rapen en door te verkopen. Desondanks zijn de laatste maanden enkele grote overtreders gepakt. Zo kwam vorige week een politieheli- kopter oesterstropers in een boot je op het spoor nabij Yerseke. De besparing van vijftienduizend euro wordt gebruikt voor leescon- sulenten op de basisscholen en voor een incidenteel gebruik van deze bus bij speciale projecten. Volgens wethouder Conny Mier- mans past deze maatregel binnen het beleid van de bibliotheek Oos terschelde om het lezen onder de jeugd te bevorderen. Dat gebeurt dan door middel van leesconsu- lenten op school. Die richt zich vooral op de interesse van het kind. De bibliobus rijdt nu nog alleen nog maar in de dorpen 's-Heer Abtskerke, Nisse, Baarland en Borssele. De bus blijft overigens in het dorp Borssele omdat daar de voorziening nog door veel vol wassenen wordt gebruikt. De bus was al niet meer te vin den in Lewedorp, 's-Heerenhoek, Oudelande en Ovezande. Daar zijn leespunten voor in de plaats gekomen. GOES - „Ik wil graag een oproep doen voor een blinde man, die pas verlaten is door zijn vrouw. Hij heeft thuishulp, maar die mag geen boodschappen voor- of met hem doen. Hij zoekt iemand die één keer in de week de wekelijkse boodschappen voor hem wil doen." Een berichtje uit de Facebook groep Buur4Goes. Twee dagen la ter is er een vervolg: „Heel erg be dankt voor de reacties op mijn op roep. Er is iemand bereid gevon den om boodschappen te doen met/voor deze man. Wat fijn, dat Buur4Goes bestaat." De Participatiemaatschappij in op tima forma: mensen die elkaar helpen om het simpele feit dat ze dat kunnen en in de buurt wo nen. Vaak hebben de leden van de groep enkel hun woonplaats ge meen. Goesenaar Frits de Kaart, gepensioneerd, sinds twee jaar lid van Provinciale Staten voor de PvdA en daarvoor gemeenteraads lid in Goes, begon de Facebook groep op 30 mei. Gewoon een op roep plaatsen en rondsturen naar een aantal mensen uit zijn net werk van bekenden. Het eerste be richt plaatste hij zelf: hij bood een autorit aan van Goes naar Middel burg, of iemand mee wilde rij den. „Daar is nooit reactie op ge komen. Vreemd, je zou denken dat mensen met het Zeeuwse openbaar vervoer wel een ritje kunnen gebruiken", zegt De Kaart, die openbaar vervoer in zijn politieke portefeuille heeft. Volgende oproepen bleken kans rijker. Inmiddels zijn er 230 leden. Meldingen worden meest tussen de veertig en zestig keer bekeken. Tot nu toe bleven maar drie oproe pen onbeantwoord. Vriendendienst De Bevelanden is ook zo'n facebookgroep voor on baatzuchtige burenhulp, sinds dit voorjaar, maar aanzienlijk minder succesvol tot nu toe. Bij Buur4Goes lopen de verzoe ken sterk uiteen: „Ik heb twee puzzels die niet compleet zijn. Kan iemand met figuurzaag figu ren voor mij zagen. Puzzels zijn om mee te nemen naar Gambia." Een dag later meldt iemand zich. Een ritje naar de milieustraat, een werklamp installeren, vaak is er binnen een dag of wat een oplos sing geregeld. Er is ook een papie ren versie van Buur4Goes: bij in loophuis Oase en in de hal van Erasmuspark in Goese Polder lig gen mappen met oproepen. De Kaart begon de facebookgroep vanuit zijn rol in het Buurtwerk Goese Polder, maar Buur4Goes breidt zich uit over de hele stad: buurthuis De Pit sloot zich aan in Goes-Zuid en de wijk Goes-Oost De gemeente Borsele sluit zich aan bij het leugdsport- en Jeugd- cultuurfonds. Die kinderen krij gen gratis zwemles in Stelleplas in Heinkenszand, inclusief recrea tief zwemmen. Als ouders kiezen voor een ander zwembad, krijgen ze een jaarlijkse bijdrage uit het fonds van 225 euro per kind per jaar. Deze bijdrage geldt ook voor het lidmaatschap van een sport vereniging. Dit bedrag is voldoende voor de jaarlijkse contributie en de aan schaf van sportkleding. Kinderen van minima die graag lid willen worden van bijvoor beeld een muziek- of dansvereni- ging of muziekles willen volgen aan de Zeeuwse Muziekschool krijgen een jaarlijkse bijdrage van 450 euro. „Het mes snijdt aan twee kan ten", zegt wethouder Conny Mier- mans. Kinderen van minima krij gen nu ook de mogelijkheid te sporten of aan cultuur te doen en de verenigingen krijgen er leden bij." De aanvragen voor de bijdrage lo pen via scholen, de afdeling socia le zaken van de gemeente en/of maatschappelijke instellingen. Het geld wordt vervolgens direct overgemaakt naar de desbetreffen de vereniging. „De drempel is heel laag. Een kind kan binnen een week aan het sporten zijn." In De Stenge in Heinkenszand is vanavond de startbijeenkomst van het Jeugdsport- en Jeugdcul- tuurfonds Borsele met onder meer informatie over deelname aan het fonds. De avond begint om 19.30 uur. Walky Schoenmode Arnemuiden eveneens. Wat De Kaart betreft worden ook de dorpen om Goes in het netwerk betrokken. Wiert Omta, de Kaarts partijgenoot uit Oud-Sabbinge, is frequent aanwe zig bij Buur4Goes. Om een sur plus aan pompoenen weg te ge ven, een gazonnetje los te spitten en hij is degene die eens per week boodschappen doet met de blinde Goesenaar. „Het is een kwestie van vertrouwen. Je gaat er vanuit dat een oproep integer is. Blijkt dat niet zo, dan ga je op Facebook gauw genoeg aan de schandpaal. De spontaniteit en het 'noaber- schap' spreken me aan. Het is niet zo geïnstitutionaliseerd als de Vrijwilligerscentrale. En ik vind het leuk, je ontmoet mensen." MIDDELBURG - Wessel Lagerweij uit Middelburg is één van de twaalf Nederlandse jongeren die het taalgebruik van politici tij dens de Algemene Beschouwin gen beoordelen. Morgen reikt de jongerenjury de Klare Taalprijs uit aan de politi cus die zijn of haar boodschap dui delijk vertelt. Dat was vorig jaar Diederik Samsom. De politicus die het vaakst vervalt in jargon krijgt de Zwetsprijs. Halbe Zijls tra viel die eer vorig jaar te beurt. De Jargonbrigade is een onder deel van jongerenkoepel NJR, die overheden - van gemeente tot aan VN - adviseert over jeugdbeleid. door Joeri Wisse YERSEKE - De leden van de Neder landse Oestervereniging (NOV) wil le niet langer meedoen aan het proefproject om buiten de perce len Japanse oesters te rapen in de Oosterschelde. De kosten voor het Vogeltjes tellen' en voor de inzet van een opsporingsambtenaar (boa) die illegaal rapen moet tegen gaan worden veel te hoog geacht. door Frank van Cooten HEINKENSZAND - De gemeente Bor sele schrapt de bibliobus met in gang van 2017. Hulp via Facebook in Goes door Claudia Sondervan door Frank van Cooten HEINKENSZAND - Borselse kinderen in de leeftijd van 4 tot 18 jaar van ouders met een krappe beurs kun nen voortaan ook zwemles volgen of lid van een sport- dan wel mu ziekvereniging worden. www.walkyschoenmode.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56