Mist: ik zie niets, dus er is niets ADRZ kan stroom mensen aan ZEELAND 25 vlissingen - Mist heeft op auto mobilisten een vreemd effect, zegt verkeerspsycholoog Cees Wildervanck. „Die denkt: ik zie niets - er is niets. Een tragisch misverstand." Dat mechanisme zal ongetwijfeld een rol gespeeld hebben bij de on gelukken in Zeeland, vermoedt hij. Maar er is meer. „Elk jaargetij de heeft specifieke weersomstan digheden waarmee je als automo bilist rekening moet houden. En elke keer weer moeten mensen daaraan wennen. Elke dag rijden we op dezelfde tijd, naar hetzelf de werk. Het is een geautomati seerd proces, waarbij je nauwe lijks bewust nadenkt. En dat werkt prima. Totdat zich een on verwachte omstandigheid voor doet waarbij je wél bewust moet handelen. De eerste keer gladheid en sneeuw; de eerste keer mist. Daarom zijn er aan het begin van de winter altijd behoorlijk wat botsingen. Gek genoeg zijn er daarna, als mensen hun gedrag aangepast hebben, juist minder ongevallen in de winter." Mist is daarbij 'verrekte moeilijk' omdat het een erg plaatselijk probleem kan zijn. „Als je dan opeens ziet dat vóór je auto's stil staan, mid den op een snelweg, gebeurt er iets in je hoofd: ongeloof. De schrikseconde, noem ik dat. Dat verdubbelt je reactietijd. En tel daar je remweg nog eens bij op." GOES - De hulpverlening bij het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ) in Goes kwam gisteren goed op gang. „We hebben alles onder controle", meldde woord voerder Dick Bosscher enkele uren na de ongevallen. Op dat moment waren er al tien tallen ambulances af- en aangere den naar het ziekenhuis. In het ADRZ was voldoende ruimte en personeel om iedereen de juiste zorg te geven. Volgens Bosscher komt dit deels doordat een aantal patiënten naar andere ziekenhui zen, waaronder het Amphia in Breda, is gebracht. Bosscher zegt dat met name veel slachtoffers met botbreuken zijn binnenge bracht in Goes. Rond 13.30 uur lag één patiënt op de intensive care. Het ziekenhuis kon de plotselinge toestroom aan patiënten aan, om dat extra personeelsleden zijn op geroepen. „Ook meldden veel col lega's zich spontaan eerder", zegt Bosscher. Het Zirop (Ziekenhuis Rampen Opvang Plan) is in werking getre den. Dat houdt in dat extra men sen naar de afdeling Spoedeisen de Hulp gaan. Mensen die nor maal bijvoorbeeld in het laborato rium werken kregen hesjes aan om buiten familieleden op te van gen. WOENSDAG 17 SEPTEMBER 2014 persweeën in de file Burgemeester Jaap Gelok van Borsele maakte een dergelijk groot ongeval niet eerder mee. „Het was spookachtig stil." foto Marcelle Davidse Door de kettingbotsingen gestrande automobilisten wachten op de A58. foto Marcelle Davidse Het verkeer staat urenlang vast foto Marcelle Davidse Rob Poelman en zijn vrouw Lucinda met baby Boaz en broertje Raoul. „Om 8 uur stapten we in Vlissingen in de auto, om 9.47 uur werd Boaz geboren in het ziekenhuis in Goes en om een uur of twee waren we weer thuis. Binnendoor over de binnenwegen, om de files te omzeilen." foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 55