over resort schelphoek blijven Sluiting van mme Stuk van Berlijnse Muur komt naar Zierikzee V 26 SCHOUWEN-DUIVELAND RUSSISCHE BOYCOT De landbouw heeft het moeilijk. De Russische boycot speelt mee, maar ook de goede oogst. Ww-Mé - LiVi 5^ii De avond was georganiseerd om belangstellenden te informeren over de functies en mogelijkhe den in het gebied. De discussie werd echter sterk beïnvloed door een principeverzoek voor de bouw van een zorghotel in De Schelphoek. Een plek waar men sen kunnen herstellen van een hartoperatie. De meerderheid van de aanwezige inwoners van Serooskerke zitten daar niet op te wachten, maar ook heel wat men sen uit andere plaatsen roerden zich flink. Zo ook SP-raadslid Wim Hefti, die als inwoner wilde weten waarom daar geen depen dance van het Watersnoodmu seum komt in plaats van een zorg hotel. De zorgen spitsten zich toe op de omvang van het gebouw, het 'zicht' op het gebouw vanuit het dorp Serooskerke en de kans dat er ook 'gewone' toeristen komen. Over dat laatste was Robin Dijk graaf van initiatiefnemer Medisch Maatwerk helder: wat hen betreft kunnen hartpatiënten die niet ge opereerd zijn maar wel op vakan tie willen in een medische omge ving daar wel terecht, maar hij denkt dat dit maximaal vijf pro cent van de gasten zal zijn. De omvang van het gebouw is een ander zorgpunt. „Het wordt geen Van der Valk zoals in Middel burg", zei Michiel Brink van het stedenbouwkundig adviesbureau. Dat stelde niet gerust. Het ge bouw komt hoe dan ook een me ter of zeven boven de dijk uit en dat boezemt angst voor verlies van woongenot in. Zorgen over een resort in natuurgebied De Schelp hoek niet weggenomen met tweede bijeenkomst. SIRJANSLAND - „De agrarische sec tor heeft al eerder slechte jaren meegemaakt. Ook dit jaar zal zo de boeken ingaan, maar ik denk dat de meeste bedrijven wel over eind blijven", zegt André Slootma- ker, voorzitter van Agrarisch Schouwen-Duiveland. Hij rea geert daarmee op het feit dat to- matenkweker Grevelingen aan de Noordhogeweg in Sirjansland aan kondigde in december de deuren te sluiten. De Russische boycot op producten uit de Europese Unie bleek de druppel voor de Schouwse teler. Volgens Slootmaker heeft de hele agrarische sector het momenteel moeilijk, maar dat is volgens hem zeker niet alleen het gevolg van de boycot. „De situatie is momen teel niet zo rooskleurig in de agra rische sector, maar dat geldt voor bedrijven in het hele land. De oog sten zijn groot dit jaar. De gewas sen zijn niet verdroogd of verdron ken waardoor een enorm aanbod aan producten op de markt ont staat. Daardoor zijn de prijzen nu laag en dat samen met die boycot maakt het lastig voor bedrijven om het hoofd boven water te hou den." Toch denkt Slootmaker dat de meeste ondernemers in de agrari sche sector wel overeind weten te blijven. „In de akkerbouw hebben veel bedrijven in de afgelopen ja ren een buffert je kunnen opbou wen. Maar in de glastuinbouw is het al jaren geen vetpot meer. De kwestie rond de ehec-bacterie heeft er flink ingehakt, maar het feit dat je producten als tomaten snel na het oogsten kwijt moet ra ken, speelt ook mee. Als ze een maal een bestemming hebben, zijn ze al drie keer opgegeten. Bin nen de akkerbouw speelt dat pro bleem minder. De producten die daar uit voortkomen kun je veelal langer bewaren." Dat de hele agrarische sector het dit jaar moeilijk heeft, is volgens Slootmaker onontkoombaar, maar wat er volgend jaar gaat ge beuren is ook nog onzeker. „Ik denk dat je de komende maanden zult gaan merken dat betalingster mijnen worden overschreden en dat er minder investeringen wor den gedaan. Slootmaker: „En dat gaat weer een hoop mensen ra ken, zoals toeleveranciers maar uiteindelijk bijvoorbeeld ook de bakker. Die verkoopt ook minder gebak en bolussen als er weinig wordt getrakteerd." De Europese steun die getroffen bedrijven kregen is marginaal, re kent Slootmaker voor. „Dat potje is alweer leeg. Het ging om 125 miljoen euro dat verdeeld werd over getroffen bedrijven in heel Europa. En dat terwijl de export naar Rusland een miljard aan in komsten oplevert. Als je zo'n be drag met zoveel mensen moet de len, is zo'n bedrag natuurlijk snel op." Toch denkt Slootmaker dat de agrarische sector ook deze klap wel weer te boven komt. „Het wordt zwaar, maar we hebben al vaker een crisis meegemaakt en die hebben we ook overleefd. „Maar het helpt natuurlijk wel als zoveel mogelijk mensen ons pro beren te steunen door Nederland se producten te kopen." SIRJANSLAND - „Het komt ineens wel heel dichtbij", reageert Dick Meulblok, voorzitter van tuinders vereniging Sir United uit Sirjans land op de sluiting van tomaten- kwekerij Grevelingen, één van de vijf bij de vereniging aangesloten bedrijven. Meulblok: „We zijn verdrietig dat de gebroeders Groenewegen in de cember stoppen met hun kweke rij. We raken er twee goede onder- Walky Schoenmode Arnemuiden De val van de Berlijnse Muur op 9 november 1989 was 'een memora bel moment', zegt Herman Swa- ters van hotel-restaurant De Wil deman in Zierikzee. En, gezien de ontwikkelingen in de wereld, mo menteel uiterst actueel. „Vrijheid versus politieke onvrijheid. Je kunt je niet aan de symboliek ont trekken. Overal in de wereld wor den op dit moment weer muren en hekken opgetrokken." De rol van de Wildeman is cru ciaal in het naar Zierikzee halen van een deel van de muur. John Praamsma, compagnon van Swa- ters, voer 27 jaar geleden als schip per met een antieke vloot naar West- en Oost-Berlijn. Als ode aan die schippers - die dat deden voor vrede en vrijheid - heeft Wallbreakers het initiatief geno men om muurdelen naar Neder land te halen. Een vloot van oude vrachtzeilschepen is inmiddels met die stukken muur van Berlijn naar Nederland onderweg. Behal ve in Zierikzee zullen ook in Gro ningen en Amsterdam delen van de muur te zien zijn. De officiële landelijke opening is op 9 novem ber in de Melkweg in Amsterdam. In Zierikzee is het de bedoeling in de nacht van 8 op 9 november te openen. De steen komt op het Havenplein naast het terras van De Wilde man te staan. „In de publieke ruimte. Daar hoort het. Het is ook geen solistisch programma van ons", benadrukt Swaters - die juist hoopt dat anderen in zullen haken. Met de gemeente en film- Meer over de reis destijds naar Berlijn en de trip in om gekeerde richting nu, zie: www.wallbreakers.eu. theater fïZi wordt overlegd wat er met dat thema meer valt te doen. Ook wil Swaters met onderne mersvereniging OVO om de tafel. „Ik ben er uitermate trots op dat de steen in Zierikzee terecht komt. Dit heeft een uitstralende waarde voor Zierikzee en de rest van Schouwen-Duiveland." In De Wildeman zal in ieder geval een expositie te zien zijn van archi tect Chris Keulemans uit Goes, die ten tijde van de muur in Ber lijn woonde en daar tekeningen en etsen maakte. Ook Anna Blom van de galerie in 't Vrijpoortje haakt bij het thema aan. Het volle dige programma is nog in ontwik keling. „Maar er zal bij ons gega randeerd een Duits biertje of Ber liner bol worden geserveerd." door Melita Lanting SEROOSKERKE - „Wat voegt een blok beton toe aan de natuur." Het was één van de kritische vragen die gisteravond werden gesteld tij dens de tweede informatieavond over de gebiedsvisie Schelphoek. Agrariër zwaar weer door Wendy de Jong I Het oogsten van bloemkool. www.walkyschoenmode.nl door Esme Soesman ZIERIKZEE - Een stuk van de Berlijn se Muur komt, vijfentwintig jaar na de val van de muur, naar Zierikzee. De 3500 kilo zware muurplaat wordt in de nacht van 8 op 9 no vember op het Havenplein neerge zet, waarna er drie weken lang acti viteiten rondom dat thema plaats vinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50