605.000 %100 miljoen 50 miljoen m m**- interview Gemiddeld drie doden per jaar door overstromingen is acceptabel, rekent minister Melanie Schultz voor. 4 MILJOENENNOTA f - wtÊÊKÊÊam We zijn vergeten hoe gevaarlijk water is Werkloosheid Het aantal werklozen daalt tot 605.000. Dat aantal is 'onacceptabel hoog', vindt het kabi net. Door extra begeleiding aan 50-plussers, leerbanen en omscholing moeten meer mensen aan het werk. Een nieuwe maatre gelen is de brug-WW: iemand die aan de slag gaat in een sector waar een te- kort is, krijgt een WW-uitkering /ff®®' voor de uren waarin hij of zij 0 (om) geschoold wordt. Op de lan- f J tfÊMtÊj ge termijn wil het kabinet het I aantrekkelijker maken voor werk- mÉBMgg gevers om mensen in dienst te ne- men door de lasten op arbeid met 15 miljard te verlichten. Dit moet 100.000 ba nen opleveren. De reacties op de plannen zijn niet om over naar huis te schrijven. Werkgevers vinden ze onvoldoende om de economie aan te jagen en dus de werkloos heid te verlagen. De lastenverlichting is te gering, menen werkgeversclubs VNO- NCW en MKB-Nederland. Ook de vakbonden staan niet te juichen: zij vinden de maatregelen om de werkloos heid te bestrijden niet concreet genoeg. De Raad van State is ook kritisch. Het belang rijkste adviesorgaan van het kabinet denkt dat er een 'grotere dynamiek' van de ar beidsmarkt nodig is. M Armoedebestrijding w y Veel gezinnen, ouderen en alleen- staanden staan er na jaren van crisis en niet florissant voor. De broekriem kan niet verder aangehaald worden. Minister van So ciale Zaken en Werkgelegenheid Lodewijk Asscher (PvdA) trekt 100 miljoen euro uit voor de bestrijding van armoede en schul den. Ook gezinnen met jonge kinderen en een laag inkomen kunnen extra steun tege moet zien. Er is in totaal 160 miljoen euro beschikbaar voor het kindgebonden budget. Dit moet hun koopkracht ondersteunen. Uit cijfers van het CPB blijkt dat vooral ge zinnen met één kostwinner en een modaal inkomen het in 2015 nog steeds zwaar zul len hebben. Zij leveren 2,5 procent van hun koopkracht in. Opvallend is dat twee van de gedoogpartijen van het kabinet (Christen- Unie en SGP) hebben ingestemd met dit re sultaat: juist zij maken zich gewoonlijk sterk voor de traditionele thuissituatie, waarin één ouder werkt. Defensie De internationale spanningen zijn een stie kem een zege voor Defensie. Het departe ment krijgt voor het eerst in jaren weer eens wat extra toegeschoven. Het is een heuse trendbreuk, sprak minister Jeanine Hennis-Plaschaert (WD) verheugd. Dit jaar gaat de begroting omhoog met een be scheiden 50 miljoen; in 2016 is dat 150 mil joen, om uit te komen op 100 miljoen euro structureel. Komend jaar wordt alvast het munitie- en reserveonderdelendepot flink aangevuld, want die werd schrikbarend leeg. De land macht kan straks beschikken over twintig nieuwe 'Bushmasters', gepanserde partrouil- levoertuigen die tijdens missies kunnen worden ingezet. De inlichtingendiensten krijgen er mensen bij om informatie te ver zamelen over landen waar onze militairen worden ingezet. Militaire vakbonden zijn desondanks abso luut niet te spreken over de begroting. Zij vinden de extraatjes 'een druppel op de BBÉMMr#1'!'! riili v- c m :'G Hoe bescherm je Ne derland tegen een ramp waarvan je niet eens weet óf die er komt en hoe die er uit gaat zien? Het is een lastige vraag, erkent minister Melanie Schultz van Haegen (WD, Infrastruc tuur en Mileu) volmondig. Toch trekt ze 20 miljard euro uit om te zorgen dat Nederland uiterlijk in 2050 bevei ligd is tegen zowel verdroging als over stromingen. Een hoog bedrag? „Alle kosten en ba ten zijn doorgerekend. Als er ergens een overstroming komt, is de econo mische schade zo groot, dat je de in vestering altijd terugverdient. Er is be rekend dat de schade dan zeven keer hoger is dan de kosten voor de aanleg van bescherming. Maar het is wel een lastige politieke afweging, hoor. In het verleden investeerden we vooral als reactie op rampen die al hadden plaatsgevonden." Er is nog een politiek nadeel aan de plannen die de minister gisteren sa men met Deltacommissaris Wim Kuijken presenteerde. De maatregelen waar ze zo veel geld in stopt, zijn niet zo zichtbaar als de beroemde Zeeuw se Deltawerken. Ze liggen verspreid door het hele land. Het varieert van een terp waar huizen op gebouwd worden, tot opgehoogde dijken of bouwwerken die het water langer vast moeten houden in het IJssel- meer. Ook komt er een speciale app om bewoners bewust te maken van de risico's. „We zijn zo goed be schermd in Nederland, dat we zijn vergeten hoe gevaarlijk water kan zijn." De app vertelt of je bij hoogwater moet vluchten, of dat je beter naar de zolder kan gaan. Immers, als de halve stad in de auto springt om te vluch ten, zitten de snelwegen zo vol. Basisidee van het nieuwe Deltaplan is dat iedere Nederlander het recht heeft op dezelfde bescherming. De kans dat je overlijdt door een overstro ming mag jaarlijks niet meer dan 0,001 procent zijn. Een acceptabele norm volgens de minister. „Dat komt neer op gemiddeld drie doden per jaar. Het is een gemiddelde. In de meeste jaren zal er niks gebeuren. Maar als er een keer wat gebeurt, heb je wel meteen veel doden." De basisnorm is voor alle Nederlan ders gelijk. Toch worden dichtbevolk te en economisch belangrijke gebie den extra beschermd. Dat betekent volgens Schultz van Haegen absoluut niet dat het leven van een plattelan der minder waard is. „Maar de maat schappelijke ontwrichting is veel gro ter als een dichtbevolkt gebied over stroomt. De economische impact ook. Daarom is extra veiligheid uit kosten- oogpunt effectief." Om die reden zullen de eerste grote ingrepen ook rond Rotterdam plaats vinden. De haven is van groot econo misch belang, er wonen veel mensen en de dreiging komt vanuit zowel de zee als de rivieren. Ook het gebied tus sen de grote rivieren staat hoog op het prioriteitenlijstje. De zee, die lang als grootste bedreiging werd gezien, is flink gezakt op die lijst. Tweehonderd dijkvakken in Neder land krijgen een andere norm opge legd. Dat betekent niet dat ze allemaal aangepast moeten worden. Sommige zijn te stevig gebouwd, maar kunnen blijven staan. Andere worden opge hoogd of versterkt om bijvoorbeeld kerncentrales, ziekenhuizen of belang rijke wegen te beschermen. In feite komt het er op neer dat er bijna over al in het land wordt ingegrepen. Wa terschappen betalen de helft mee. Extra geld is daar niet voor nodig, ver zekert de minister. Immers: ze hou den budgetten over omdat ze sommi ge dijken niet meer hoeven te verzwa ren om de oude norm te halen. •jtt: teil 'lp .k# Miljarden om ramp vóór door Paul Bots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4