6 BUITEN •j; MN RAADKAART De naam Klein Vlaanderen ademt de sfeer van pittoreske weidsheid. Je kunt je er een ruimtelijk gebied bij voorstellen, met lommerrijke lanen en verstilde buitenplaatsen. +Maar het blijkt vooral een doorgangsroute: hier draait het verkeer via de stoplichten bij het Seisbolwerk het centrum van Middelburg uit. Platanen flankeren de beklinkerde ventweg- getjes met parkeer plaatsen langs het as falt. Auto's zoeven voorbij. Het is stil op een doordeweekse middag; fietsers passeren er nau welijks, en ook de trottoirs langs de huizen blijven vrijwel leeg. De jongeman die gastvrij opduikt in de deuropening van de kring- loop- en curiosawinkel, zegt dat klanten hen wel weten te vinden: „Toeristen, voorbijgangers, en na tuurlijk de mensen die ons ken nen en gericht op zoek zijn naar iets." Maar vooralsnog blijft het rustig tussen de zinken teilen, wasborden, voorraadbussen, Ju gendstil tuinhekken en ornamen ten. Rond 1830 was hier water, en heette het de Achtergracht," wijst Joop Buma (83), emeritus stadsdichter van Middelburg. „Vervolgens werd alles gedempt en ontstond er een middenberm met bomen. Ik heb daar een af beelding van in de gang hangen. De huidige naam komt voort uit de toestroom van protestante vluchtelingen uit Vlaanderen; ze hokten hier bij elkaar in kleine, ar moedige woninkjes, waardoor men in de stad zei: 'Het liekt daor klein Vlaanderen wel.' En daar door is de Achtergracht uit de volksmond verdwenen." Nu torsen de schuine daken van de voormalige arbeiderswonin gen vrij forse dakkapellen, en wordt de laagbouw ook afgewis seld met architectuur van meer re cente datum, waarin onder ande re Drukkerij Klaassen, al meer dan zestig jaar een begrip in Zee land, en het Rode Kruis, afdeling Walcheren, gevestigd zijn. Opvallend is het pandje vlakbij de stoplichten, tegenover het groe ne bolwerk, dat rank opgetrokken uit rode bakstenen als enige in de straat een trapgevel heeft en waar in Buma alweer achttien jaar met veel genoegen woont: „Voor de bouw zijn vermoedelijk de materi alen hergebruikt van het gesloop te Princezaaltje van de Rederij kerskamer, dat ooit via een poort je op de Markt te bereiken was, ter hoogte van waar je nu Xenos vindt", zegt hij. „En de gevelsteen is indertijd ook herplaatst." Deze toont de zinspreuk: 'In Minne Groeyende', en dateert volgens hem van nog vóór 1550. Hij heeft het allemaal uitgezocht. Buma voelt zich zeer verwant met de Rederijkers, die in het lite raire leven van de laat middel eeuwse steden een belangrijke rol speelden; bijeenkwamen, meede den aan dichtwedstrijden en zilve ren bekers of kannen wijn won nen. Ook kwam uit hen midden de stadsdichter voort. Hij heeft zijn huis dan ook 'Het Princezaal tje' genoemd, omdat hij zich goed kan voorstellen dat er ooit een Re derijker leefde onder de oude bal ken: „Waarom zou er niet eentje zijn meeverhuisd naar hier?" Hij vindt het een spannende hypothe se: „Het klinkt misschien zweve rig, maar ik ervaar veel inspiratie als ik op de bank bij het raam zit." Van het vlak langsrijdende ver keer heeft hij geen last: „Iedereen heeft hier dubbele beglazing. Met subsidie van de gemeente.", en al wandelt hijzelf niet meer als stadsdichter door Middelburg - dichten doet hij nog steeds. Iede re dag. Leven langs de vestingwal Klein Vlaanderen anno nu. doorjacoline Vlaander Een boerentuin (fam. Polderdijk) aan de rand van Walcheren in Nieuw en St Joosland. Deze renais- sancetuin, geïnspireerd op dergelij ke tuinen bij de grote landgoede ren in Walcheren, is al een paar honderd jaar oud.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 46