'Als ze de kust maar niet volbouwen met betonnen bunkers' BUITEN In deze rubriek volgen we de aanleg en achter gronden van Waterdunen bij Groede. Kustver- sterking en aanleg van een groot natuurgebied gaan van Breskens tot Groede hand in hand. Vandaag: gebruikers van de gote parkeer plaats aan de Walendijk. Ach, mooi is een parkeerplaats natuur lijk nooit. Maar het is wel fijn dat je direct onder het duin kan parkeren en in nog geen vijf minuten op het strand staat. En de plannenmakers zijn in elk ge val zo slim geweest om al het verkeer te concentreren op twee grote parkeerplaat sen, zodat het schots en scheef parkeren in bermen tussen Breskens en Groede voor goed tot het verleden behoort. William en Christianne ('zeg maar Chris') Anthuenis uit Lokeren komen wel zo'n tien keer per jaar naar de West-Zeeuws- Vlaamse kust. Ze verafschuwen de Vlaam se stranden, vanwege de 'lelijke hoog bouw', de overvloed aan beton en de 'over- commercialisering' van de kust. William: „En dan hebben we het er nog niet eens over dat je bij een beetje weer uren kunt aanschuiven op de E40 om tot bij het strand te geraken. Vervolgens kun je nog een tijdje rondrijden om uiteindelijk voor veel geld een parkeer plaats je te vinden." Nee, het echtpaar Anthuenis keutelt liever over landweggetjes van Lokeren naar de West-Zeeuws-Vlaamse kust. „Heel relaxed over rustige wegen door pittoreske dorpjes rijden is een genot op zichzelf. In een uur tje zijn we aan het strand." De Anthuenis- sen komen niet alleen in de zomer. Uit waaien aan het strand is het hele jaar door fijn en als echte bourgondiërs strijken ze graag neer in een uitspanning waar lekker wordt gekookt. Chris en William zijn dan ook blij dat de paviljoens langs het strand de afgelopen jaren fiks aan kwaliteit won nen. Of de kwaliteit van de omgeving ook toeneemt, wachten ze de komende twee jaar met wat angst en beven af. „Eerlijk ge zegd waren we nog niet bekend met Water dunen. We weten wel hoeveel consternatie het elders veroorzaakt als land wordt opge slokt door zeewater. Doel, de Prosperpol- der, het Zwin, jullie Hedwigepolder. Velen lopen te hoop tegen het ontpolderen." Als William van de parkeerplaats aan de Walendijk met zijn rug naar het duin over het geschonden landschap uitkijkt, is hij aanvankelijk niet blij. „Ik hield wel van de agrarische omgeving, die in België direct aan de kust helemaal is verdwenen. Ik kan me dan ook voorstellen dat het boeren aan het hart gaat als vruchtbare akkers verdwij nen. Maar als er geen woontorens, hotels en andere betonnen bunkers terugkomen, ben ik enigszins gerustgesteld." Christianne en William vonden het jam mer dat camping Napoleonhoeve ver dween. Nu ze horen dat er een natuurcam- ping terugkomt, zijn ze wat positiever. „Als er een echt natuurgebied komt met een aantal recreatieve mogelijkheden zou den wij dat wel toejuichen. Maar het zou zonde zijn als er veel hoogbouw komt. Hoe lelijk het dan wordt, is tussen Knokke en De Panne wel te zien." Een asfaltvlakte voor duizend parkeerplaat sen is ook niet echt mooi, geven beide ech telieden grif toe. Lachend: „Maar kilome ters lopen naar het strand wil niemand, wij ook niet. En de parking is netjes aange legd, met aparte stenen voor de parkeer plaatsen. Als er een laagje zand over stuift, past het redelijk in het landschap." WOENSDAG 17 SEPTEMBER 2014 Nazomer op de dijk bij de Keihoogte foto's Chiel Jacobusse door René Hoonhorst Zeepokken. Zeekraal in tegenlicht. 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 45