o o 0 15 jaar 44 De miljoenennota toont te weinig ambitie. Ik heb het gevoel dat het kabinet meer voor zich uitschuift 44 Tot wanneer stelt het kabinet hervormingen uit? Of willen ze nieuwe verkiezingen? 44 Nu er niets meer uit te ruilen valt, lijkt elke ambitie van dit kabinet bevroren in mooie woorden 44 De woorden van de koning klonken als een spotje voor het kabinet, maar het staat ver af van de werkelijkheid 44 Het riekt naar majesteitsschennis om een koning zo'n slecht verhaal te laten uitspreken MILJOENENNOTA 3 kabinet maakt een pas op de plaats. Eerst de verkiezingen in maart overleven. üi?i m ANALYSE Het Mensen die werken, moeten meer loon overhouden. En: meer mensen moeten aan de slag, vindt het kabinet. AOW en een pensioen van 10.000 euro 3,4 procent. (Hoger) onderwijs Onderwijsminister Jet Bussema- ker (PvdA) pocht met de 1,1 mil jard die het afschaffen van de ba sisbeurs oplevert. Volgens het vo rig jaar gesloten onderwijsak- koord moet dat hele bedrag terug vloeien in het hoger onderwijs. De begroting van 2015 laat daar nog niets van zien, zeggen de stu dentenbonden ISO en LSVb. Zij vinden het onterecht dat studen ten zich vanaf volgend studiejaar flink in de schulden steken, zon der dat ze van een kwaliteitsim puls profiteren. Volgens CNV Onderwijs is het po sitief dat er meer in de ontwikke ling van docenten wordt geïn vesteerd (115 miljoen oplei dingsbudget voor 15.000 docenten), maar tegelij kertijd ontbreekt het aan voldoende vaste ba nen en zijn er overvolle klassen. Dat de nullijn voor leraren eindelijk van tafel is, was hard nodig, stelt de onder wijsbond AOb, maar na jaren stil stand vindt zij dat onvoldoende. Restschuld Goed nieuws voor ex-huizenbezit ters. Zij mogen vijftien jaar hun restschuld aftrekken van de belas ting in plaats van tien jaar nu. Dan dalen de extra hypotheeklasten bij een restschuld van 40.000 euro met ruim 100 euro per maand (bruto), rekent Vere niging Eigen Huis voor. De huizenbezitters zijn blij dat ook in 2015 mensen die met twee huizen in hun maag zitten, drie jaar lang hun hypotheekrente mogen af trekken. Verbouwen blijft aantrek kelijk tot 1 juli 2015, omdat arbeids kosten onder het lage btw-tarief van 6 procent vallen. Huurders houden hun huurtoeslag, tot groot genoegen van de Woonbond. Maar woningcorporatiekoepel Ae- des klaagt over het behoud van de verhuurdersheffing, het kabinet zorgt er zo voor dat corporaties die doorberekenen aan huurders. DEN HAAG - Vorig jaar had hij geen visie, nu mist-ie ambitie. Minis ter-president Mark Rutte zal het vandaag allemaal moeten aanho ren tijdens de Algemene Beschou wingen. Morgen pas mag hij ant woorden. De kritiek van de oppositie klinkt hem inmiddels vertrouwd in de oren. Dat D66-leider Alexander Pechtold - toch de grote steunpi laar van dit kabinet - misschien nog wel het hardst roept van alle maal, ach, dat hoort erbij. Het is heel begrijpelijk dat de 'construc tieve' oppositie, inclusief Chris tenunie en SGP zich profileren. Ze zullen zelfs nog harder gaan roepen, schamperde de premier gisteren op Prinsjesdag. De roep om meer, méér ambitie klinkt in zekere zin merkwaardig. Het kabinet haalt al zoveel over- hoop dat de gemiddelde Nederlan der het amper nog kan bijbenen. Zorg, arbeidsmarkt, woning markt, sociale zekerheid: alles gaat op de schop. Bij de overheveling van de jeugd zorg naar gemeenten houdt het kabinet zijn hart vast: als dat maar goed gaat. Het komt nu aan op de uitvoering. Niet bepaald een sexy onderwerp - politici be denken liever nieuwe plannen - maar wel belangrijk. Helemaal ambitieloos is het kabi net overigens niet. Er worden plannen gemaakt voor een nieuw belastingstelsel en ook het pen sioenstelsel gaat nog (verder) op de schop. Het punt is: erg con creet is het allemaal niet. Er zijn denkrichtingen geformuleerd en er zullen 'stappen' worden gezet, maar die laten nog wel even op zich wachten. Terwijl het kabinet bijvoorbeeld toch al een jaar heeft kunnen nadenken over een ade quate reactie op het rapport van de commissie-Van Dijkhuizen, die een nieuw belastingstelsel be pleitte. Rutte mag dan wel zeg gen dat WD en PvdA het 'poli tiek vergaand eens zijn', waarom liggen er dan geen panklare voor stellen? De belangrijkste verklaring is: er komen verkiezingen aan. In maart kiest Nederland de Provin ciale Staten, die ook de samenstel ling van de Eerste Kamer bepaalt. Daarbij is de grote vraag of de sa menwerking in de gedoogcoalitie een langer leven beschoren is. Rutte wil graag door met het trio en denkt ook een meerderheid te zullen halen, maar het zal erom spannen. Daarnaast zijn alle ogen gericht op de PvdA, die er na twee verkie zingsnederlagen op rij nog altijd beroerd voor staat in de polls. Rut te stak zijn coalitiepartner giste ren een opmerkelijk hart onder de riem: hij prees het 'stabiele lei derschap' van Diederik Samsom, Lodewijk Asscher, Jeroen Dijssel- bloem en partijvoorzitter Hans Spekman. „Je zult zien dat de PvdA weer aantrekt", zei de WD-leider monter. Je kunt het ook een bezweringsformule noe men. Het devies van het kabinet is voor lopig dan ook: Veine Experimente. De coalitie maakt heel bewust een pas op de plaats, nu de econo mie eindelijk weer wat lijkt te groeien, de werkloosheid lichtjes daalt en het consumentenvertrou wen aantrekt. Mensen krijgen ge middeld genomen weer een beet je geld in de portemonnee. De hoop is dat crisismoe Nederland de coalitie straks daarvoor be loont. Het ijs is echter dun. Het kabinet realiseert zich dat: de troonrede was behoorlijk somber van toon, met veel aandacht voor buiten landse ontwikkelingen die ook Nederland kunnen bedreigen. Het economische briesje in de rug kan dan zo weer omslaan in de derde recessie op rij. In het Torentje durfde Rutte giste ren tegenover journalisten de stel ling aan dat dit kabinet meer her vormt dan de 'hervormingskabi netten' Lubbers-I en Balkenen- de-II. Om die naam waar te ma ken, zal zijn coalitie nog wel even moeten zien te overleven. rb DEN HAAG - De regering wil de ko mende tien jaar 100.000 nieuwe banen scheppen. Daarvoor is 15 miljard euro nodig. Dat geld moet er komen door te schuiven met belastingen en meevallers te reser veren. Dan kan de belasting omlaag, zo dat werkenden van hun bruto loon netto meer overhouden. De 100.000 banen komen bovenop de extra jobs die al ontstaan door het aantrekken van de economie. Staatssecretaris Eric Wiebes (Fi nanciën, WD) betaalt zijn plan met besparingen op de zorgtoe- slag en kinderopvangtoeslag, en met de verhoging van het lage btw-tarief voor diensten van 6 naar 21 procent. Boodschappen worden niet duurder. Ook mogen gemeenten straks zelf meer belasting heffen, waar door ze minder op de schatkist hoeven te leunen. Het geld dat het Rijk hiermee bespaart, wordt gestoken in lastenverlichting die voor nieuwe banen moet zorgen. De langverwachte grote wijziging van het belastingstelsel moet vol gend jaar meer vorm krijgen. Het kabinet komt in het voorjaar met een plan om het ingewikkelde stelsel te vereenvoudigen. In to taal is er op termijn 3 tot 5 miljard euro aan 'smeerolie' nodig om de negatieve inkomenseffecten voor bepaalde groepen te verzachten. Dat geld is er nu nog niet. Het voornemen van de regering verschilt veel van het advies van de commissie-Van Dijkhuizen van vorig jaar. Van Dijkhuizen wilde 140.000 banen scheppen door de vermogensbelasting te verhogen en de inkomstenbelas ting te verlagen. Ook zat een btw-verhoging in dat plan. Wiebes gaat eveneens sleutelen aan de omstreden vermogensren- dementshefïing, die uitgaat van 4 procent rendement op vermogen. Met de lage rente is dat niet reëel. „Veel Nederlanders hebben het ge voel dat de huidige heffing on rechtvaardig is." Wiebes wil de systematiek van vermogenshef fing veranderen, maar heeft daar nog geen concrete plannen voor. De vermogensheffing is een ge voelig punt in het kabinet. De PvdA wil de vermogensbelasting verhogen om de belastingdruk voor werkenden te verlagen; de WD wil daar niets van weten en stelt op haar beurt voor de toesla gen (huur-, zorg- en kindtoeslag) af te schaffen. Dat wil de PvdA niet. WOENSDAG 17 SEPTEMBER 2014 domweg even niet in door Laurens Kok www.pzc.nl/prinsjesdag Terugblik op Prinsjesdag, achtergrond en de volledige troonrede op onze site met video's, tweets en meer. Sybrand Buma, CDA Alexander Pechtold, D66 Bram van Ojik, GroenLinks Emile Roemer, SP Geert Wilders, PW 100.000 banen erbij in 10 jaar door Chris van Alem pagina 15: Leven mét werk geeft meer voldoening

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3