Amerikaanse profsporten in crisis: De ene rel volgt de andere op Lewedorpse Boys komt tekort voor poulewinst 34 SPORT WK DRIEBANDEN JEUGD Zeeuwse stichting haalt met WK driebanden voor jeugd opnieuw mondiaal toernooi naar Hotel Dallinga. V LeBron had geen zin. En ook Ko be bedankte voor de eer. Geen su persterren James en Bryant op het WK in Spanje dus. De leden van Team USA die wel in het vliegtuig naar Europa stapten om daar tussen soep en aardappelen door de wereldtitel op te halen, deden dat op een moment dat de National Basketball Association (NBA) en de Amerikaanse sport wereld net waren bijgekomen van een enorme rel rond Donald Ster ling. De eigenaar van de Los Angeles Clippers deed in september 2013 racistische uitlatingen aan de tele foon tegenover zijn vriendin. De opname van dat gesprek lekte in april van dit jaar uit waarna de ra pen gaar waren. Sterling werd op slag de risee van de natie en de NBA dwong de miljardair om zijn speeltje te verkopen. Steve Ball mer, voormalig CEO van Micro soft, werd vorige maand de nieu we eigenaar van de Clippers, voor een luttele twee miljard dollar. Wanneer Team USA, dat bijna een maand lang kon baden in de betrekkelijke luwte van Spanje, weer voet zet op Amerikaanse bo dem zal het merken dat er een einde is gekomen aan de relatieve rust 'Post Sterling'. Twee nieuwe schandalen hebben opnieuw de spotlights gezet op de grote Ame rikaanse profcompetities. Wange drag van teameigenaren en ster spelers en het schrijnende gebrek aan zelfreinigend vermogen vor men de ingrediënten. Begin september was er eerst een volgende racisme-rel. Bruce Levin- son, een zakenman met een aan deel in basketbalteam Atlanta Hawks, beklaagde zich in een uit gelekte mail over het veel te grote aandeel 'zwarte publiek' dat zijn team aantrok. Nog bonter maakte General Manager (zeg maar de technisch directeur) Danny Ferry van diezelfde Hawks het. Ferry omschreef in een meeting Miami Heat-speler Luol Deng, een Brit met Afrikaanse roots, als volgt: „Het is op zich een prima vent, maar hij is niet perfect. Hij heeft Afrikaanse roots. Hij is zo'n kerel die op het eerste oog een mooie winkel heeft maar je ondertussen nepspullen verkoopt." Met de zaak Sterling nog in het achterhoofd was het land te klein. Levinsons positie is onhoudbaar, hij heeft aangekondigd zijn aan deel in de Hawks ter waarde van 300 miljoen dollar te verkopen. Ferry dacht in eerste instantie met een boete te ontsnappen maar de publieke opinie keerde zich zo tegen de technische baas van de Hawks dat hij een week ge leden niet anders kon dan opstap pen. De controverse in Atlanta is even wel kinderspel vergeleken met de zaak die de VS nu al ruim een week in de greep houdt. Ray Rice, een superster in het American Football, sloeg in februari van dit De Amerikaanse basketbal lers zorgden op het WK voor een welkom hoogte puntje. jaar zijn toenmalige vriendin in een lift van een casino in New Jer sey. Groot was de verontwaardi ging toen overkoepelend orgaan, de immens machtige National Football League (NFL), de populai re Rice voor slechts twee duels schorste. Hoewel er hier en daar nog wel door vrouwenrechtenorganisaties geklaagd werd over deze in hun ogen veel te lage straf, was het voorval al weer bijna vergeven en vergeten. Totdat vorige week maandag de beelden uitlekten en miljoenen Amerikanen met hun eigen ogen zagen hoe de vrouw, inmiddels getrouwd met Rice, door de sporter als boksbal werd gebruikt en knock-out ging. Re sultaat: Rice werd op staande voet ontslagen door zijn werkgever Baltimore Ravens en voor onbe paalde tijd geschorst door de NFL. Cruciaal in dit verhaal: NFL en Ra vens ontkenden ten stelligste de beelden eerder gezien te hebben. Een paar dagen later meldde een politieagent dat hij de beelden al in april naar het hoofdkantoor van de NFL gestuurd had. Om er zeker van te zijn dat de bond wist wat er precies gebeurd was wan neer ze een strafmaat voor Rice gingen bepalen. Enkel ellende in de top van de Amerikaanse profs- port dus. Precies: Team USA, de oude en nieuwe wereldkampioen, komt dus als geroepen. SLUISKIL - De Stichting Biljart Eve nementen Sluiskil Terneuzen houdt van morgen tot en met zon dag voor de tweede keer in vier jaar een wereldkampioenschap driebanden. In 2010 was het het WK voor de grote jongens, dit keer voor spelers onder 22 jaar. Meerten Dallinga, voorzitter van de Stichting Driebanden Zeeland, is de grote animator van dit we reldkampioenschap, maar ook het afgelopen decennium van vijf we reldbekertoernooien en een we reldkampioenschap in Sluiskil. „Een van de doelstellingen van de stichting is het stimuleren van het jeugdbiljarten. Dat hebben we eerder al laten blijken met de jeugdtoernooien die we organi seerden naast de World Cups. Daarna nog eens bij het 'grote' WK en de laatste twee jaren met het Nederlands kampioenschap voor de jeugd. Onze goede contac ten met de wereldbond UMB, jeugdspelers en hun begeleiders hebben ertoe geleid dat we nu dit WK kunnen organiseren." Er komen deelnemers uit tien lan den naar Sluiskil. Namens Neder lands doen nationaal kampioen Jordy de Kruijf uit Hoogeveen mee en Michael Vink uit Groede. „Het WK in Sluiskil moet een in druk geven van wat er aan talent op komst is. Veel van deze spelers kunnen hier de basis leggen voor een mooie biljarttoekomst. De Griek Filipos Kasidokostas, de Spanjaard Javier Palazon en de Ko- reaan Haeng Jik Kim zijn hier voor hun beste voorbeelden." „Ik ben apetrots op de stichting die na twee Nederlandse jeugd kampioenschappen nu opnieuw een topevenement heeft klaarge speeld. Sinds 2005 zijn wij al be zig met het organiseren van toer nooien en hebben een schat aan kennis en ervaring opgedaan. Die komt goed van pas." Het WK wordt gespeeld in de bil jartarena van Hotel Dallinga. Het toernooi begint morgenavond om 20.00 uur met de officiële ope ning, waarna clinics worden ver zorgd door Frédéric Caudron en Dick Jaspers, thuisspelers in Sluis kil. Vrijdag wordt met de wedstrij den begonnen om tien uur. Mi chael Vink speelt zijn eerste wed strijd tegen de Koreaan Jun Tae Kim om 14.30 uur. Ook zaterdag wordt om 10.00 uur begonnen, na de laatste poulewedstrijden op za terdag verzorgen Eddy Merckx en Jean Paul de Bruijn clinics. Zater dagavond zijn de kwartfinales, zondag vanaf 11.30 de halve fina les. Als opwarmertje voor de fina le geeft de zeventienjarige Jop de Jong om 13.30 uur een demonstra tie kunststoten. Om 15.00 is de fi nale met aansluitend de prijsuit reiking. Stiekem dacht Lebo-trainer Ro han de Geus aan een vervolg in de districtsbeker. Vorig jaar lukte dat immers ook. In de tweede ron de maakte Zeeland Sport toen een einde aan de bekerillusies (0-4). Dit keer was RBC, getraind door oud-Kloetinge-aanvoerder Erwin van der Woerdt, in de laat ste poulewedstrijd de dwarslig ger. „Het was een terechte uit slag", oordeelde De Geus eerlijk. „RBC was gewoon wat volwasse- ner." De Lewedorpse hoop kreeg binnen een kwartier een knauw, want toen leidde RBC al met 2-0. „Die goals gaven we te makkelijk weg", vond De Geus. Via een knappe schot van Marcel Rooze werd het 2-1, maar bij de rust was de missie kansloos bij een 4-1-ach- terstand. Na rust hield Lebo het mede dankzij goed keeperswerk van Jesper de Baar lang droog. Ro bin Huijskens maakte met een fraaie lob zelfs 4-2, maar in het slot scoorde RBC nog twee keer. „Jammer", vond De Geus, „maar het was een mooie ervaring." Loting tweede ronde: Noad'67- Hoek, Jong Ambon-Kloetinge, VC Vlis- singen-Zeeland Sport, Steen-Zeelan- dia Middelburg, Kloetinge 2-Krabben- dijke, GPC Vlissingen-Serooskerke, Corn Boys-Philippine, IJzendijke-Ter- neuzen, FC Axel-Tem. Boys, Koe- wacht-RBC, Bevelanders-Unitas'30. door Peter Leijsten NEW YORK - Schokgolven over de wereld sturen zoals Dream Team I in 1992 zal het basketbalteam dat in de WK-fïnale met Servië speelde niet. Desondanks kwam de wereld titel van Team USA op een perfect moment, want het is crisis in de Amerikaanse topsport. In de rug gesteund door zijn Amerikaanse ploeggenoten neemt James Har den het voortouw in de festiviteiten, foto Evrim Aydin/VI Images Toekomst in Sluiskil door Joop van den Oudenhoven Van donderdag tot en met zondag wordt in Sluiskil het WK driebanden voor spe lers tot 22 jaar afgewerkt. door Rudy Boogert ROOSENDAAL - Lewedorpse Boys is er niet in geslaagd zich te plaatsen voor de knock-outfase van de dis trictsbeker. De Bevelandse zater dag-vierdeklasser verloor gistera vond in het Herstaco-stadion het laatste pouleduel van RBC. In Roosendaal werd het 6-2. Regerend olympisch kampioen Dorian van Rijsselberghe is nog niet zo goed als in Londen. „Daar maak ik nog te veel fouten voor." foto Rachel Jaspersen/Ocean Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34