Marco van Basten heeft genoeg van de stress En ineens ben Ajax zoekt Ibrahim Afellay doet Atletico Madrid pijn <6 Het was zo erg dat ik het niet kon opbrengen om naar de training te gaan. 32 SPORT CHAMPIONS LEAGUE ii Het wordt steeds makkelijker je aan te passen bij een club. Deense nieuweling Niki Zimling noemt zichzelf een harde, maar faire speler. Zo was het gisteren een histori sche dag in Alkmaar. De man die vanwege een enkelblessure al op zijn 28e zijn laatste wedstrijd voet balde, maakte bekend dat hij nu ook al op jonge leeftijd zijn laat ste wedstrijd als hoofdtrainer ach ter de rug heeft. Van Basten wordt volgende maand vijftig jaar. De wereldtopper die hij als voetballer was, zal hij als trainer derhalve niet meer worden. Zijn trainersloopbaan blijft be perkt tot vier jaar Oranje, één jaar Ajax, twee jaar Heerenveen en twee maanden AZ. Een, gezien het verloop, opmerkelijke car rière. Van Basten begon bovenaan en ging vervolgens steeds een stapje lager aan het werk. Om er uiteindelijk achter te komen dat hij het liefst nóg een stapje terug doet. Wel op het veld staan, maar niet meer de eindverantwoorde lijkheid dragen. Assistent dus. Nu bij AZ, maar ook daarna mis schien wel bij wie weet welke clubs nog. Weinigen konden zich voorstel len dat hij dat zou doen. Want de voormalig wereldvoetballer van het jaar, oud-bondscoach boven dien, zou toch niet als een hulpje op het trainingsveld gaan staan? Ja hoor, zeker wel, zei de hoofd persoon gisteren. Want Marco van Basten kijkt nu eenmaal een beetje anders tegen Marco van Basten aan dan de rest van de we reld. Waar de buitenwereld hem nog altijd ziet als 'de grote Marco van Basten', ziet hij zichzelf als een doodgewone trainer die heeft geprobeerd het vak onder de knie te krijgen maar die daar niet volle dig in geslaagd is. De fysieke problemen (hartklop pingen) gaven nu het laatste zet je, al kwam hij ook nooit echt los van de twijfels over zijn vakman schap en zijn invloed als trainer. „Als voetballer had ik veel meer invloed op het resultaat dan als trainer. Dat frustreert soms een beetje, moet ik eerlijk zeggen." In een glashelder betoog van vijf minuten lichtte hij gisteren zijn beslissing toe. Drie weken gele den kreeg hij rond Willem II-AZ (3-0) opnieuw last van 'fysieke verschijnselen door stress', zoals hij het nu omschrijft. „Het was zo erg dat ik het niet kon opbrengen om naar de training te gaan." Soortgelijke klachten had hij al va ker gehad, zowel bij Oranje als bij de clubs waar hij werkte. Hij hoopte in de loop der jaren een manier te vinden om daarmee om te gaan. Maar nee dus. Dat luk te niet. „Ik heb geprobeerd dat op te lossen. Ik vind het werk als trai ner namelijk mooi en interessant, en daarom heb ik dit moment zo lang mogelijk willen uitstellen. Maar ik stond nu op een punt dat ik zei 'deze klachten komen te vaak terug'. Dan moet je fair zijn en een beslissing nemen." Een dikke week na Willem II-AZ vroeg hij de clubleiding of hij niet een andere functie kon krijgen, meer in de luwte. Daar stond AZ niet direct om te springen, maar uiteindelijk draaide het daar wel op uit. „Je moet op een prettige manier je werk kunnen doen. Ik ga ervan uit dat ik met een stapje terug, met minder verantwoorde lijkheid, van meer waarde kan zijn. Ik ben blij dat AZ heeft mee gedacht en ervoor open staat." AMSTERDAM - Hoe wonderlijk het er in de voetballerij aan toe kan gaan, bewijst het verhaal van Niki Zimling. Na een redelijk tot goed seizoen bij Bundesligaclub FSV Mainz, die knap zevende werd, maakte de Deense middenvelder zich op voor het volgende jaar. „Ik sprak met de nieuwe trainer, ook een Deen, samen stelden we een persoonlijk plan voor me op. Ik heb wat blessures gehad in mijn carrière en zou gaan werken aan mijn fysiek. Mijn focus lag voor honderd procent op Mainz." Een paar krankzinnige dagen later stond Zimling ineens op trai ningscomplex De Toekomst, kreeg zijn nieuwe kleding aange meten en was hij Ajacied. „Ik was totaal maar dan ook totaal ver rast", vertelt Zimling. „Nooit was me gezegd dat ik misschien zou worden uitgeleend. Toen ik voor het eerst hoorde van de interesse van Ajax dacht ik: tja, leuk die be langstelling, maar wat moet ik er mee? Al snel werd me duidelijk dat het serieus was, ook vanuit Mainz. Tja, en nu sta ik hier. Een nieuwe club, nieuwe mensen en een heel nieuwe manier van spe len. Ik had nooit gedacht dat ik ooit terug zou keren Nederland. Maar dat is voetbal, zeg nooit nooit. Mijn vrouw is nu een huis voor ons aan het zoeken." Voor de duidelijkheid benadrukt Zimling dat hij niet met tegenzin naar Ajax is gekomen. De eredivi sie kent hij, want in het seizoen 2010/2011 speelde hij bij NEC. „Een fantastisch jaar. Op het veld en daarbuiten. Dat vergeet ik nooit meer." Qua competitie gaat hij er nu op achteruit, maar Ajax is een grotere club én gaat vanaf vanavond een nieuwe poging wa gen in de Champions League. Voor Zimling een noviteit. „Ge lukkig heb ik al het nodige meege maakt in mijn carrière. Het wordt steeds makkelijker om je aan te passen bij een nieuwe club." Bij Ajax helpt het natuurlijk ook dat er al vier Denen rondlopen. „Dat integreert makkelijker. En Nederlanders lijken ook heel erg op Denen, open mensen alle maal." Lasse Schóne is sinds hun gezamenlijke tijd in Nijmegen een vriend van Zimling. „Hoe groot is de kans dat je twee keer samen met een maat kan voetbal len?" Het was overigens niet Schóne die de clubleiding op Zim ling wees. Frank de Boer werd in 2012 al getipt door oud-trainer Morten Olsen. „Toen hadden we net Christian Poulsen gehaald. Ik heb Zimling altijd in mijn achter hoofd gehouden", zei De Boer. Toen na Poulsen ook Daley Blind vertrok, was één en één twee. Ajax denkt weer een type Poul sen te hebben binnengehaald. De Boer: „Poulsen is in de lucht en fy siek iets sterker, Niki is weer be ter in het spel verleggen. Qua mentaliteit zijn ze hetzelfde." Een klootzak, zegt Lasse Schóne met een knipoog. „Een type dat we misten." Zimling vindt het geen diskwalificatie. „Als het tijdens een wedstrijd aankomt op strijd, ben ik erbij. Hard, maar fair. A-ty pisch Nederlands, misschien." De Boer noemde hem een type Jan Wouters. „Ik ga ervan uit dat dat een compliment is, maar ik heb Wouters niet zien spelen en het is lastig vergelijken met een speler uit die tijd." De Boer be sprak met Zimling ook diens rol in de kleedkamer. Met 29 jaar moet hij zijn internationale erva ring (Zimling speelde op het EK 2012) delen met de rest. Het zou zomaar kunnen dat De Boer van avond een basisplaats inruimt voor Zimling. In de Champions League kan hij wel een routinier op het middenveld gebruiken. „Ik ben eigenlijk een nummer 6. Maar bij Mainz heb ik op 10 ge speeld, moet je voorstellen. Het maakt mij niet uit: ik draag mijn steentje hoe dan ook bij." Ajax gaat het vanaf vanavond weer proberen. De eerste tegen stander in de Arena is Paris Afellay maakte na een half uur de 2-0. Hij schoot de bal in vanaf een meter of vijftien na een overstap je van Kostantinos Mitroglou. Na een kwartier had Fuka Arthur Ma- suaku de Grieken met een af standsschot op voorsprong gezet, op aangeven van de Nederlandse aanvaller. Mario Mandzukic kopte voor rust nog de 2-1 binnen namens de Spaanse kampioen, maar uiteinde lijk besliste Mitroglou het duel een kwartier voor tijd door de 3-1 te maken voor de Griekse kam pioen. Afellay was toen net naar de kant gehaald. Het werd nog even spannend toen Antoine Grie- zmann vijf minuten voor tijd 3-2 maakte, maar Olympiakos hield stand. Mate door Theo Brinkman ALKMAAR - Zeven jaar en twee maanden was Marco van Basten trainer en daar blijft het bij. Kort geleden hakte hij de knoop door. Geen hoofdtrainer meer, nooit meer. De spanning en de stress van het vak zijn hem te veel. „Dan moet je een keuze maken: of je gaat ander werk doen of je gaat je werk anders doen. Ik kies voor dat laatste", aldus Van Basten, die bij AZ doorgaat als assistent-trainer. je een Ajacied door Rik Spekenbrink Marco van Basten Niki Zimling door Rik Spekenbrink AMSTERDAM - Een Franse journalist wilde weten of Frank de Boer nog durft te dromen van het winnen van de Champions League. De trai ner lachte zuinigjes. „Wij hebben het hier over overwinteren. Dat is al acht jaar niet gelukt." door Matthijs Keuning PIRAEUS - Mede dankzij een doel punt en een assist van Ibrahim Afel lay heeft Olympiakos gisteravond de eerste Champions League-wedstrijd gewonnen. In Piraeus werd het tegen Atlético Madrid 3-2. Groep A. Olympiakos Piraeus - Atletico Ma drid 3-2 (2-1). 13. Masuaku 1-0, 31. Afellay 2-0, 38. Mandzukic 2-1, 73. Mitroglou 3-1, 86. Miranda 3-2. Juventus - Malmo FF 2-0 (0-0). 59. Tévez 1-0, 90. Tévez 2-0. Groep B. Liverpool - PFC Ludogorets Raz- grad 2-1 (0-0). 82. Balotelli 1-0, 90+1. Abalo 1-1, 90+3. Gerrard 2-1 (strafschop). Real Madrid - Basel 5-1 (4-1). 14. Suchy 1-0 (eigen doel), 30. Bale 2-0, 31. Ronaldo 3-0, 36. James 4-0, 38. Gonzalez 4-1, 79. Benzema 5-1. Groep C. AS Monaco - Bayer Leverkusen 1-0 (0-0). 61. Moutinho 1-0. Benfica - FC Zenit SL Petersburg 0-2 (0-2). 5. Hulk 0-1, 22. Witsel 0-2. Groep D. Galatasaray - Anderlecht 1-1 (0-0). 52. Praet 0-1, 90+1. Yflmaz 1-1. Borussia Dortmund - Arsenal 2-0 (1-0). 45. Immqbile 1-0, 48. Aubameyang 2-0. I De Arsenal-spelers Mesut Özil en Jack Wilshere balen. Ze waren kansloos bij Borussia Dortmund, foto Kieran McManus/VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 32