Sloophamer voorlopig niet weg uit Vlissingen Archieven presenteren database Rijkswaterstaat laat met Belgische vluchtelingen 1914 vooroevers bestorten 28 WALCHEREN Deltaplan besteedt extra aandacht aan waterkering bij kerncentrale Borssele en chemiebedrijf Dow. DEN HAAG - Zeeland is relatief vei lig na de Deltawerken. Toch moe ten veel Zeeuwse dijken de ko mende 35 jaar worden verstevigd. Speciale aandacht komt er voor de dijken bij de kerncentrale Bors sele, chemiebedrijf Dow en tus sen Vlissingen en Bath. Deltacommissaris Wim Kuijken zei dat gisteren tijdens de presen tatie van het Deltaplan. Daarin staan maatregelen die ertoe moe ten leiden dat Nederland beter be stand is tegen het wassende wa ter. Na de kernramp in Fukushi- ma is de dijk bij de kerncentrale Borssele 'al stevig aangepakt', zegt Kuijken. „Die heeft nu een hoge norm van 1 op 100.000 (jaarlijkse kans om te overlijden door over stroming is niet groter dan 0,001 procent-red.). Met dit Deltaplan wordt die norm in de wet veran kerd. In 2017 zullen we de dijken toetsen. Dan kijken we of de dijk bij de kerncentrale voldoet. Het kan zijn dat er op wat plekjes nog wat extra's moet gebeuren." Dow is volgens Kuijken 'goed be schermd'. „We zullen onderzoe ken of we op het industrieterrein maatregelen kunnen nemen die de gevolgen van een watersnood ramp beperken. Ook hier geldt: worden de normen niet gehaald, dan gaat de dijk omhoog." Het derde stuk dat speciale aan dacht krijgt is de dijk van Vlissin gen naar Bath. Kuijken: „Daar moet in verschillende vakken nog heel veel geïnvesteerd worden om de dijk stevig te maken." Daarnaast moeten met name dij ken aan de noordoevers van de Wester- en Oosterschelde wor den versterkt. Voortaan kunnen dijken ook worden gebruikt voor natuur, recreatie en wonen. Door die innovatieve dijken te combine ren met plaat- en vooroeversup- pleties en aangepast beheer van de Oosterscheldekering kan de zandhonger in de Oosterschelde worden bestreden en wordt het gebied aantrekkelijker. Het Delta plan beschrijft ook hoe voldoende zoetwater beschikbaar blijft voor de landbouw en voor drinkwater (ondanks verzilting en verdro ging). Het kabinet besluit later dit jaar of het Volkerak-Zoommeer zout moet worden en of er getij komt op de Grevelingenmeer. Wel staat in het Deltaplan dat het Grevelingenmeer niet nodig is om overtollig regenwater op te vangen. De kust zal ook in de toe komst worden beschermd door middel van zandsuppleties. Ver der wordt gekeken naar de inrich ting van het landschap en de ram penbestrijding. Minister Melanïe Schultz denkt dat mensen onvol doende zijn voorbereid als zich toch een watersnoodramp voor doet. Dat wordt op 29 september (start stormseizoen) inzichtelijk. „Iedereen kan dan opzoeken hoe hoog het water bij hem thuis komt, wat hij moet doen en waar hij naar toe kan." Het gaat om drie lange blokken met in totaal 59 boven- en bene denwoningen. Twee ervan staan tussen de Scheldestraat en de Van Dishoeckstraat, een aan de andere kant van de Scheldestraat. Het zijn woningen uit de jaren dertig die volgens l'Escaut-directeur Jan van Beekhuizen 'aan het einde van hun levensduur' zijn. „We hebben ze al eens gerenoveerd, maar nu zijn ze echt op." De bewoners krijgen begin okto ber bericht over het sloopbesluit, dat volgend jaar wordt genomen. Daarna krijgen ze anderhalf jaar de tijd om, met voorrang, te ver huizen naar een andere huurwo ning op Walcheren. Voor de flats komen 28 eengezins woningen terug, die qua architec tuur zullen aansluiten op het ka rakteristieke straatje, al zullen de gevels wel lager zijn. De nieuwe woningen vallen binnen de huur- toeslag. Omdat er minder wonin gen terugkomen, en l'Escaut dus tegemoet komt aan de algemene wens de woningvoorraad in Vlis singen uit te dunnen, blijft er ruimte over. Die wordt benut met groen en parkeerplekken. Voor dit project heeft de corpora tie bijna zes ton gekregen van de provincie Zeeland, die dit jaar aan 37 projecten 3,5 miljoen euro sub sidie verstrekt voor het slopen en samenvoegen van 'ongewenste woningen' om zo de openbare ruimte een impuls te geven. Vorig jaar ging dat volledige be drag naar SWO Zorg, die de Zwa re Plaatwerkerij op het Scheldeter- rein wil omvormen tot woonzorg centrum. Daarom had l'Escaut-di recteur Jan van Beekhuizen niet verwacht dat Vlissingen dit jaar weer in de prijzen zou vallen. Hij diende zijn project in de Verkuijl Quakkelaarstraat toch in, met suc ces. „Ik was blij verrast met het re sultaat. De provincie heeft de in zendingen naar mijn mening heel goed beoordeeld. Het gaf ons net dat laatste duwtje om dit project door te laten gaan. En zo houden we nog vlees op de botten voor toekomstige projecten in Vlissin gen. We hebben daar nog genoeg te doen." Binnen Vlissingen kreeg ook wo- ningcorporatie Woonburg geld voor het reeds bekende sloop- en nieuwbouwplan van Hof Krom- wege in Souburg: 450.000 voor het bouwplan, 50.000 voor het in richten van de openbare ruimte. En iets meer dan een ton is er voor het project 'Mannen tussen staal', dat de nieuwe Verlengde Aagje Dekenstraat nog van een vleugje scheepshistorie zal voor zien. MIDDELBURG - Er komt een digi taal monument voor de Belgische vluchtelingen, die in de Eerste Wereldoorlog 1914-1918 in Zee land verbleven. Gedeputeerde Ge orge van Heukelom neemt woens dag 8 oktober een nieuwe databa se in gebruik, waarin meer dan 40.000 namen van Belgische vluchtelingen zijn opgenomen. Het project is een initiatief van de Zeeuwse archiefdiensten ter gele genheid van de herdenking van de Eerste Wereldoorlog, precies honderd jaar geleden. Nederland bleef tijdens de zoge naamde 'Groote Oorlog' neutraal. Toch hadden met name de grens provincies volop te maken met de strijd van Duitsland tegen België, Frankrijk en Engeland. Op 10 ok tober 1914 viel Antwerpen in Duitse handen. Op dat moment hadden de meeste inwoners al de wijk genomen naar Nederland. Circa 550.000 Antwerpenaren, mi- litairen en bewoners van de omli- gende gemeenten, passeerden de grens van Zeeuws-Vlaanderen. Velen trokken door, de militairen werden ontwapend en geïnter neerd in kampen. Op 1 november 1914 waren er nog minstens 48.627 Belgen in Zeeland. De Zeeuwse archieven besloten vorig jaar alle namen van de vluchtelingen met de plaatsen van herkomst in te voeren in een centrale database. Die database met de scans van de bijbehorende archiefstukken komen beschik baar via de website Zeeuwen Ge zocht van het Zeeuws Archief en de website Archieven.nl. De werkzaamheden worden uitge voerd bij Zierikzee en Ellewouts- dijk. Ze kunnen mogelijk gepaard gaan met geluidsoverlast. Ook geldt bij de stortplek nabij Zierik zee tijdelijk een duikverbod. Voor Ellewoutsdijk is een negatief duik- advies verstrekt. De exacte loca ties worden met borden aangege ven. Het duikverbod en -advies is van kracht tot een maand na af loop van het werk. Rijkswaterstaat is al enkele jaren bezig met het bestorten van de vooroevers van de dijken en ha- vendammen. Vooroevers liggen onder water en vormen de basis voor de bovenliggende dijken en havendammen. Langsstromend water zorgt ervoor dat het zand en stenen wegspoelen, waardoor de vooroevers worden uitgehold. Bestorten voorkomt dat. Alle werkzaamheden gebeuren op het water, zowel de aanvoer van het materiaal als de bestortin- gen zelf. Het werk duurt vijf (Zie rikzee) tot zeven weken (Elle woutsdijk). Na oplevering kan het fundament van de dijkvakken weer jaren mee. Zeeuwse dijken onder de loep door Jeffrey Kutterink 29 september (start stormseizoen): vanaf dan kan iedereen opzoeken hoe hoog het water bij hem thuis komt bij een watersnoodramp, wat hij moet doen en waar hij naar toe kan. door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Het ene bouwproject is nog niet afgerond, of het volgen de dient zich alweer aan. Woning corporatie l'Escaut laat 59 huurwo ningen in de Vlissingse Verkuijl Quakkelaarstraat slopen. In de Verkuijl Quakkelaarstraat, aan beide kanten van de Scheldestraat, worden drie woonblokkken met in totaal 59 woningen gesloopt. Er komen 28 eengezinswoningen voor terug, plus groen en parkeerplekken, foto Ruben Oreel door Jan van Damme Na de val van Antwerpen in oktober 1914 passeerden meer dan 550.000 Belgen de Zeeuws-Vlaamse grens MIDDELBURG - Rijkswaterstaat be gint woensdag met het bestorten van vooroevers in de Oosterschel de en de Westerschelde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28