Asielzoekers mogelijk eerder in Swerf-Rust cum, cU (rCuSt Raadslid wil voorkomen dat kunstwerk in vergetelheid raakt I I 26 WALCHEREN €35,- Monument voor een gestorven soldaat op de hoek van de Nieuwstraat en het Bellamypark. Middelburger in jury politiek taalgebruik Volgens de huidige plannen zou de gemeenteraad pas eind decem ber een besluit nemen over Swerf-Rust. Een aantal fracties, GroenLinks, SGP, CU en CDA, drong gisteren aan op het versnel len van de procedure. Wat Groen Links betreft komen de vluchte lingen echt zo snel mogelijk. Frac tievoorzitter Luc Vandezande wees op de verschrikkingen die zich voordoen in het Midden-Oos ten en Noord-Afrika, waar men sen vluchten omdat ze hun leven daar niet zeker zijn. Een aantal inwoners maakte giste ren gebruik van de mogelijkheid om de Middelburgse politiek toe te spreken. Onder hen een jonge vrouw die jaren geleden vluchtte uit zuidelijk Afrika en enkele ja- ren in het oude AZC woonde. Ze benadrukte dat opvang van vluch telingen hard nodig is en dat zij, dankzij die opvang, goed terecht is gekomen. Maar ze raadde de po litiek af om in Swerf-Rust 'te veel' vluchtelingen bij elkaar te huisvesten. Het COA wil daar 330 asielzoekers onderbrengen. Ze gaf aan dat dat een te groot aantal is omdat dan mensen gedwongen worden om kamers te delen. Zij wees naar haar eigen verleden in het AZC en vertelde dat dat ge dwongen samenwonen leidde tot spanningen en ruzies. Wethouder Dekker gaf aan dat volgens de normen van het COA er 330 asielzoekers gehuisvest kun nen worden in Swerf-Rust. „Dat gebeurt dan volgens de normen die de Tweede Kamer zelf heeft vastgesteld." Dat aantal van 330 zorg vooral voor onrust en verzet in de buurt. Omwonenden vre zen dat een dergelijk aantal asiel zoekers veel te veel is voor hun buurt. Frank Bouman van de Be- wonersgroep Omwonenden Swerf-Rust stelde ook vast dat het dagelijks bestuur van de ge meente niet consequent is. Nog maar enkele jaren geleden beëin digde Middelburg de relatie met het COA omdat het college vond dat grote opvangcentra tot te veel incidenten leidde en wilde alleen nog maar kleine centra, aldus de woordvoerder van de groep. VLISSINGEN - Blijf jij maar hier, zegt William Harvey tegen zijn beste vriend Mac. „Ik heb een be ter geweer." Hij loopt vanuit de Nieuwstraat het Bellamypark op. Harvey komt niet ver. Hij sterft op 28-jarige leeftijd in Vlissingen door Duits mitrailleurvuur, op 1 november 1940, om zeven uur 's morgens. Die ochtend was hij samen met zijn maten van het 4th Comman do geland bij de Oranjemolen: op Uncle Beach, dat een paar uur eer der die morgen door een andere groep commando's was ingeno men. De geallieerden zijn de ope ratie begonnen die moet leiden tot de bevrijding van Walcheren. William Harvey is een ervaren soldaat. Hij heeft zich, na een aan tal jaar in een snoepjesfabriek en als mijnwerker te hebben ge werkt, in 1940 vrijwillig gemeld bij de commando's. Harvey is op de Lofoten geweest, bij Noorwe gen en in Dieppe, in Normandië. Hij komt uit een echte comman dofamilie: hij woont in Troon, een legerplaats in Schotland, waar hij zijn vrouw Margaret heeft ont moet. Ze trouwen in januari 1943, tussen de oorlogshandelingen door. Mac MacAuley, zijn vriend, is getuige bij het huwelijk. Vlissinger Jochem Schmetz is ge troffen door zijn verhaal. „Zijn zoon Bill deelt briefjes uit als hij bij de herdenking is. „Dit is mijn vader", zegt hij dan. Hij is hier ge sneuveld. Dit is zijn verhaal." Dat is voor mij de aanleiding geweest om te kijken of ik er wat meer aan kan doen. We hebben sinds de zestigjarige herdenking con tact, vooral via de mail. Zoon Bill komt meestal om de twee jaar. We leggen dan samen een krans." Het lichaam van William Harvey wordt terug de Schelde overge bracht. Hij wordt begraven in Biervliet. Op 17 november stem pelt een ambtenaar het bericht af dat naar zijn vrouw Margaret gaat. Het is een invulformulier. Zijn nummer staat erop, zijn naam en zijn rang. En wat er gebeurd is. 'The report is to the effect that he was 'killed in action'. „Margaret is nooit hertrouwd, vertelt Schmetz. „Hun zoon Bill is in februari 1945 geboren. Hij heeft zijn vader nooit gekend." PLAN VOOR MONUMENT JOODS VLISSINGEN Dat kunstwerk, met ooit werken de wenkende armen, verdwijnt van het plein als het wordt herin gericht. Wethouder Johan Aal- berts zei tegen de leden van de raadscommissie Ruimte dat er nog wordt overlegd met onder an dere de stichting Beeldende Kunst moet worden waar het her plaatst kan worden. Hij sluit niet uit dat het enige tijd wordt opge borgen. Volgens raadslid Ad van den Kreeke (D66) is dat de ma nier om een kunstwerk voorgoed te laten verdwijnen. Hij stelde dat er, als gekozen wordt voor tijdelij ke opslag, exact aangegeven moet worden wanneer het weer her plaatst wordt. De herinrichting van het plein kreeg steun van de verschillende fracties hoewel er ook de nodige kanttekeningen werden geplaatst. Zo toonde Ed de Graaf (LPM) zich verbaasd dat er nieuwe bo men komen die maar heel kort bloeien. Volgens de wethouder gaat het om bomen, de valse tul penboom, die het juist daar goed doen. De huidige bomen redden het daar niet, aldus de wethouder. De Graaf vroeg ook waarom er weer wordt gekozen voor een ste nen plein en waarom niet voor wat meer groen. Volgens de wet houder beschikt Middelburg over een enorm groen park, de wallen. De Graaf liet ook weten dat hij het vreemd vindt dat de nieuwe terrassen zo gekozen zijn dat de bezoekers straks uitkijken op fiet sen en de gevel van Funtastic. Hij ziet liever dat ze kunnen kijken naar mensen die flaneren over de Langeviele. „Op deze manier is de herinrichting een gemiste kans." - Walky Schoenmode Arnemuiden MIDDELBURG - Wessel Lagerweij uit Middelburg is één van de twaalf Nederlandse jongeren die het taalgebruik van politici tij dens de Algemene Beschouwin gen beoordelen. Morgen reikt de jongerenjury de Klare Taalprijs uit aan de politi cus die zijn of haar boodschap dui delijk vertelt. Dat was vorig jaar Diederik Samsom. De politicus die het vaakst vervalt in jargon krijgt de Zwetsprijs. Halbe Zijls tra viel die eer vorig jaar te beurt. De Jargonbrigade is een onder deel van jongerenkoepel NJR, die overheden - van gemeente tot aan VN - adviseert over jeugdbeleid. door Emile Calon MIDDELBURG - De Middelburgse ge meenteraad neemt mogelijk al in november een besluit over het huis vesten van asielzoekers in het leeg staande Swerf-Rust. Wethouder Chris Dekker liet de raadscommis sie Algemeen Bestuur gisteren we ten dat op die manier de procedu re wat versneld kan worden. Vol gens hem is de nood hoog en wordt door het Centraal Orgaan Asielzoekers (COA) gevreesd dat er al eind dit jaar onvoldoende op vang is voor vluchtelingen die win terbestendig is. V VRIJDAG 12 DECEMBER 2014 TICKETS William stierf voor z'n vriend door Nadia Berkelder Op de hoek van de Paardenstraat en de Gravestraat moet een monu ment komen ter nagedachtenis aan Joodse Vlissingers. In dat pand was de laatste synoge van Vlissin gen gevestigd. In 1938 woonden er 55 Joodse mensen in Vlissingen. 41 mensen zijn in de oorlog omgekomen. Het monument is een initiatief door Emile Calon MIDDELBURG - De gemeente Mid delburg heeft nog geen nieuwe lo catie op het oog voor het kunst werk van Dik Box dat nu op Plein 1940 staat. www.walkyschoenmode.nl van de redactie van internetkrant De Kromme Elleboog. De redactie vraagt kunstenaars om een schetsontwerp te maken. Om het winnende ontwerp daad werkelijk uit te kunnen voeren, wordt een crowdfundactie gestart. De inzendingstermijn sluit op 31 december van dit jaar. www.dekrommeelleboog.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26