Verzekeraars pakken draaiboek voor rampen Slachtoffers komen op adem in De Stenge en De Blikken W Het had niet veel gescheeld of baby Boaz was in de file geboren. In een Nissan Pixo. 44 Ik moet naar het ziekenhuis, zei ik, mijn vrouw krijgt een kind! 44 De hulpverlening was echt super. Alles werd razendsnel georganiseerd 24 ZEELAND y KETTINGBOTSINGEN A58 „Wie verzorgt de communicatie, wie de bergingen, welke expertise haal je in huis, dat soort dingen", verklaart Marinus Schroevers, di recteur van de ZLM. Het draai boek mag alleen gebruikt worden in uitzonderlijke situaties, waarin de toedracht van de ongelukken door de omvang en chaos moei lijk te achterhalen is. „Wij maken daarbij wel onderscheid", licht Schroevers toe. „Er hebben zich vier grote kettingbotsingen voor gedaan en een paar minder om vangrijke ongelukken. Ik denk dat bij die laatste alles op de normale wijze afgehandeld wordt." Via de kentekenplaten van de au to's die gisteren veiliggesteld zijn Onderhoud aan A58 nachtje uitgesteld Wegens de ongevallen zijn de geplande nachtelijke werk zaamheden aan de A58 tussen Middelburg (oprit 39) en Rit- them (oprit 40) een nachtje uit gesteld. Vandaag om 20.00 uur wordt het werk hervat. Tot 6.00 uur donderdagochtend is het stuk weg tussen Middel burg en Ritthem afgesloten. Verkeer wordt omgeleid. Mist vaker in het spel bij verkeersrampen Mist leidt vaker tot verkeers rampen in Nederland. Op 25 au gustus 1972 overlijden dertien personen en raakten 26 men sen zwaargewond tijdens zeer dichte mist op de A16 bij Prin senbeek. Op 6 november 1990 voltrekt zich een verkeersramp bij Breda. In dichte mist rijden 101 voertuigen op elkaar met 8 doden tot gevolg. op diverse locaties, worden de ver zekeraars getraceerd. Onduidelijk is nog hoeveel verzekeraars bij de afhandeling betrokken zijn. Naar schatting de helft van de auto's is bij de ZLM verzekerd. Bij het Ver bond van Verzekeraars vergade ren de Nederlandse verzekeraars vandaag over de verzekeringstech nische afwikkeling van de schade in Zeeland. Dat is nodig omdat het draaiboek verouderd is. Woordvoerder Rudi Buis: „Sinds het werd opgesteld, zijn er veran deringen geweest in wet- en regel geving." Bij een gewone botsing is degene die achterop rijdt per de finitie fout. „Bij een kettingbot sing niet per se", zegt Buis. „Daar om ook is het veiligstellen van de voertuigen belangrijk. Om te con stateren wat er nu precies ge beurd is." De in beslag genomen auto's ko men in de loop van vandaag vrij, verwacht Schroevers. „Eerst moe ten er foto's gemaakt zijn ten be hoeve van het onderzoek." Rode Kruis lanceert ikbenveilig.nl Het Rode Kruis heeft de websi te ikbenveilig.nl geopend voor mensen die betrokken waren bij de kettingbotsingen op de A58. Via de site konden men sen, die gestrand waren, laten weten dat ze veilig waren. Het was de eerste keer dat het Rode Kruis in Nederland ikben- veilig.nl bij een calamiteit heeft ingezet. Informatienummers Veiligheidsregio De Veiligheidsregio Zeeland heeft twee informatienum mers opengesteld. Het num mer 0800-6100 is bestemd voor publieksvragen. Bestuur ders die hun voertuig op de A58 moesten achterlaten, kun nen informatie krijgen op 0900-8844. De auto's zijn weg gesleept naar stallingen. Bij de Zeelandhallen staan er zo'n 70. door Ondine van der Vleuten VLISSINGEN - In een ambulance met gillende sirenes en zwaai lichten werd Lucinda Poelman (27) gisterochtend van de ramp plek bij Heinkenszand naar het ziekenhuis in Goes vervoerd. Een kwartier later schonk ze het leven aan een zoon. Dinsdagmorgen, kwart voor acht. Lucinda Poelman (27) belt de verloskundige om te zeggen dat de bevalling zich aankondigt. Ze heeft een slapeloze nacht ach ter de rug. De weeën komen nu regelmatig en er is zes centime ter ontsluiting, constateert de verloskundige als ze gearriveerd is. Om acht uur stappen Lucinda en Rob in hun Nissan Pixo, de ver loskundige zal achter hen aan naar Goes rijden. Broertje Raoul blijft bij oma. Omdat bij zijn ge boorte wat problemen waren, is voor de zekerheid besloten ook deze baby in het ziekenhuis ter wereld te brengen. Vlissingen- Goes: dat is twintig minuten rij den. Tijd genoeg, denken ze. Rob: „Maar bij Souburg zag ik een brandweerauto. Op weg naar een beknelling op de A58, las ik op mijn telefoon. Ik dacht bij de afslag Heinkenszand van de weg te kunnen gaan, maar we kwa men al eerder in de file." Na telefonisch overleg met de verloskundige die achter hen rijdt, besluiten ze over de vlucht strook verder te gaan. „Lucinda begon al persweeën te krijgen. Bij de plek van het onge luk werden we tegengehouden. Ik moet naar het ziekenhuis, zei ik, mijn vrouw krijgt een kind! De brandweer heeft haar over de vangrail naar de andere kant ge tild. Daar stond een ambulance klaar. Samen met de verloskundi ge zijn we via Arnemuiden en Le- wedorp, richting Heinkenszand, via De Poel naar het ziekenhuis gereden. De verloskundige zat naast mijn vrouw en deed adem halingsoefeningen met haar. Lu cinda zat in haar eigen wereld, was helemaal naar binnen ge keerd en geconcentreerd op de bevalling. Eenmaal in het zieken huis, heeft ze drie minuten ge perst: toen was Boaz daar." Van wat er op dat moment om haar heen gebeurt, in het Admi raal De Ruyter Ziekenhuis, krijgt de Vlissingse weinig mee. „Het is gelukkig goed gegaan", zegt va der Rob. „De kleine is gezond." Maar het had ook anders kunnen lopen, realiseert hij zich. En de Nissan? „Die staat nog ergens op de vluchtstrook. Hopelijk kan ik die snel halen." HEINKENSZAND - Een verontruste vader loopt het congrescentrum De Stenge in Heinkenszand bin nen. Net zoals in sporthal De Blik ken in Arnemuiden is daar een crisisopvang geregeld voor slacht offers van de kettingbotsingen op de A58. De vader is op zoek naar zijn zoontje die met een busje van TCR op weg was naar het spe ciaal onderwijs in Goes. Hij krijgt een geruststellend bericht. De zoon is veilig op school aangeko men. De prognoses zijn dat 75 mensen met bussen naar De Stenge gaan om van de schrik te bekomen. Al les is in korte tijd in gereedheid gebracht. Inwoners van Heinkens zand melden zich spontaan om te helpen. Het huisartsenechtpaar Jan en Anneke Harten biedt zijn diensten aan. „Als ik spullen heb, kan ik gaan hechten", zegt Anne ke. Ook oud-huisarts Jan Fortrie is present. „Mijn zoon belde. Jij hebt toch niets te doen, zei hij, dus kom naar De Stenge. Dat deed ik uiteraard." Burgemeester Jaap Gelok van Bor- sele noemt de spontane hulp hart verwarmend op deze gitzwarte dag. „Ik ben ter plaatse geweest. Dit heb ik nog nooit eerder mee gemaakt. Het was spookachtig stil." Er komt overigens 'slechts' één slachtoffer met haar hoofd in het verband naar De Stenge. Zij wil niet praten. De emotie is nog te heftig. Bij sporthal De Blikken in Arne muiden is het, aan het eind van de ochtend, een stuk drukker. Bin nen zijn zo'n twintig mensen op gevangen die hun beschadigde au to op de A58 hebben moeten ach terlaten. Later arriveert een bus met nog enkele tientallen men sen. Ook ambulances brengen en kele lichtgewonde slachtoffers. Binnen kunnen ze even op adem komen, worden alle relevante ge gevens genoteerd, krijgen ze eten en drinken en worden eventuele verwondingen behandeld. Burge meester Harald Bergmann van Middelburg komt langs om ieder een een hart onder de riem ste ken. Andere belangstellenden worden op afstand gehouden. Na het middaguur arriveren steeds meer familieleden en ken nissen om de slachtoffers op te ha len, of ze reizen zelf per taxi door. De schrik is nog altijd op hun ge zicht zichtbaar, maar hier en daar daagt ook het besef dat het nóg er ger had kunnen aflopen. „Ik heb nog nooit zoiets meege maakt. Het was verschrikkelijk om te zien", zegt Jitze Ekkers, die ongedeerd bleef. Met een busje vol meubels was hij op weg van Middelburg naar Tilburg. „Het is net een accordeon. Het klapt ge woon in elkaar. Daarna werd het even zwart voor mijn ogen. De hulpverlening was echt super. Al les werd razendsnel georgani seerd." „Ik ben inmiddels weer een beet je bij zinnen", zegt Tristan Meul- meester uit Arnemuiden, wiens auto van achteren werd aangere den. „Je hoorde overal remmen. Zelfs nadat ik mijn wagen uit was, knalden er nog steeds auto's op elkaar." Hij wrijft over zijn nek. „Ik heb er last van en ik was al nekpatiënt. We moeten even kijken hoe dat verder gaat." Luttele uren na het verkeersdrama op de A58 kijkt Meulmeester er al enigszins nuch ter op terug. „Ik heb al een keer een auto-ongeluk gehad, dus ik heb een beetje ervaring hoe ik er mee om moet gaan." Om drie uur 's middags kunnen de opvangloca- ties in zowel Heinkenszand als Ar nemuiden worden gesloten. 0! t Vlissingse met Beschadigde auto's worden gestald bi] de Zeelandhallen in Goes. foto Marcelle Davidse door Ondine van der Vleuten GOES - Het Verbond van Verzeke raars heeft voor het Zeeuwse ver- keersdrama een draaiboek voor ca lamiteiten uit de kast gepakt. Daar in is geregeld wie de regie heeft bij de schadeafwikkeling. MIDDELBURG MIDDELBURG MIDDELBURG MIDDELBURG Rob Poelman, Vlissingen door Rolf Bosboom en Frank van Cooten Jitze Ekkers, slachtoffer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 24