Peilloos leed Het was heel angstig commentaar ZEELAND 23 Leerlingen van De Sprienke op snelweg verzorgd Het was gisteren een gitzwarte dag voor Zeeland. Een dikke deken van mist ont nam automobilisten op de A58 het zicht, met drie kettingbot singen als gevolg. De trieste ba lans: twee doden, 28 gewonden en honderdvijftig beschadigde auto's. De snelweg werd gister avond laat weer vrijgegeven, maar de littekens zullen voor veel betrokkenen en nabestaan den nog vele decennia pijnlijk voelbaar blijven. De tragedie legt de infrastruc turele kwetsbaarheid van de provincie bloot, al dient daarbij te worden aangetekend dat dat een adequate hulpverlening niet belemmerde. Hulpverle ners, overheidsdiensten en vrij willigers waren snel paraat om zorg en steun te bieden. De tra gedie toont ook aan dat wegge bruikers niet voorbereid zijn op de wisseling van seizoenen en weersomstandigheden. Een betere signalering en alarme ring zou het aantal ongelukken terug kunnen dringen. En daar mee peilloos leed voorkomen. De kinderen werden, zoals elke dag, met taxibusjes naar hun school gebracht in Goes. „Rond tien uur werd de ernst van de si tuatie ons duidelijk", zegt Peter Hofstede, directeur van De Sprien ke. „We maakten ons meteen gro te zorgen om de leerlingen. Het gaat om kinderen die vaak op vas te tijden zorg nodig hebben: ze moeten medicijnen en sondevoe- ding krijgen en gekatheteriseerd worden." De school inventariseerde welke kinderen in de busjes zaten en nam contact op met de politie. „Eén van onze verpleegkundigen is toen via de noordbaan van de A58 in een taxi langs de file gere den, op zoek naar de busjes met leerlingen. Ze moest steeds over de vangrail klimmen om de kinde ren te verzorgen." Rond twee uur 's middags waren alle kinderen - ongedeerd - op school aangeko men. Hofstede: „Sommigen had den ongelukken en gewonde men sen gezien. Ze zijn opgevangen door een orthopedagoog." Wilfred Meulmeester uit Vlissingen „Ineens waren er heel veel lich ten bij het Mallardviaduct. Ik moest vol in de remmen. Met kunst- en vliegwerk kon ik al les ontwijken. De auto's voor me knalden op elkaar. Minuten later hoorde ik nog remmen en klappen achter me. Ik wilde uit mijn auto, maar ik wist niet waar ik naartoe moest. Toen ben ik tussen de vangrails gaan staan, maar mensen riepen dat ik daar weg moest. Het was heel angstig. Ik heb de verband doos uit mijn auto gepakt en heb geprobeerd mensen te hel pen, al wist ik niet eens hoe dat moest. Ik zag een meneer met een snee in zijn hand. Hij greep naar zijn rug en benen, omdat het zo'n pijn deed. Toen heb ik een brandweerman ge roepen. Een meisje van een jaar of zeven zei tegen haar moeder dat ze niet meer in de auto wilde." Stefan Kaspers uit Oost-Souburg „Bij de afslag Heinkenszand zag ik ineens knipperlichten. Iedereen ging op de rem staan. Ik kon gelukkig op tijd stop pen, maar voor mij zijn er veel ongelukken gebeurd. Iedereen stond midden op de snelweg. Toen ben ik ook maar uitge stapt. Achter me hoorde ik slip pende banden. Wel zes of ze ven keer hoorde ik auto's op el kaar knallen. Het was heel ge vaarlijk. Ik voelde me een schietschijf. Ik zag in de mist steeds weer koplampen om hoog gaan. Dames om me heen waren behoorlijke overstuur. Na een minuut of tien hoorde ik de ambulances en poli tieauto's aankomen." Ion Boen uit Middelburg „Die afslag bij Heinkenszand is altijd een gevaarlijk punt. Daar moet je opletten. Ik was dus een beetje voorbereid. Voor me knalden er enkele auto's op el kaar. Als ik zou remmen, dan zat ik er bovenop. In een flits keek ik opzij en schoot ik er langs. Toen ik uitstapte, hoorde ik achter me heel veel knallen en slippende auto's. Aan de an dere kant, richting Middel burg, zag ik ook auto's tegen de vangrail staan. Ik heb nog nooit zoveel aanrijdingen op de A58 gezien. Om me heen was er alleen blikschade. Ik ben er gelukkig goed vanaf ge komen." Marilka van Zevenbergen uit Vlissingen „Je kon vanochtend maar twee auto's voor je zien. Daarna ver dwenen ze in de mist. Daarom werd er rustiger gereden. Op eens zag ik auto's stil staan en in het gras rijden. Achter me zat een vrachtwagen van de Jumbo. Toen schrok ik, want ik had vier kinderen in de auto. Gelukkig kon ik op tijd rem men en die vrachtwagen ook. Links van me klapten drie au to's op elkaar. Daarna hebben we uren gewacht. Mensen ston den op de weg te praten. Er werd zelfs cake uitgedeeld. Ie dereen was opgelucht dat we in het rustige gedeelte zaten. Ik heb traumahelikopters, ambu lances en brandweerauto's ge zien. De kinderen vermaken zich wel: ze hadden wat puzzel boeken en boterhammen bij zich. Ze hebben zelfs nog even gevoetbald op de snelweg. Ge lukkig kunnen we het navertel len, dat realiseren zij zich ook. We zijn erg dankbaar." Nieuwdorp Lewedorp Goes 's-Heer-Arendskerke WOENSDAG 17 SEPTEMBER 2014 w GOES - Zo'n zestig meervoudig ge handicapte leerlingen van mytyl school De Sprienke in Goes ston den gisteren urenlang vast in de verkeerschaos op de A58. Een ver pleegkundige moest in actie ko men om hen van noodzakelijke me dicijnen, zorg en sondevoeding te voorzien. Een verpleegkundige van De Sprienke ging met een taxichauffeur de A58 op om kinderen te verzorgen i auto vier kinderen' De rampplekken op de A58 zijn gemarkeerd en het verkeer staat vast. foto Dirk-Jan Gjeltema Betrokkenen bij de kettingbotsingen kunnen in De Stenge in Heinkens zand terecht, foto Marcelle Davidse Tweede ongeval op de zuidbaan van de A58 ter hoogte van tankstation Selnisse. Eerste melding rond 9.30 uur. A58 in beide richtingen afgesloten tussen Goes en Middelburg. Noordbaan om 21.00 uur weer opengesteld. Heinkenszand Zuidbaan na 22.00 uur weer open. infographic Rolant Quist foto's Marcelle Davidse, Dirk-Jan Gjeltema, Izaak Verkeste Eerste ongeval op de zuidbaan van de A58 bij de afslag Heinkenszand. Eerste melding rond 8.00 uur. Het verkeer loopt ook bij Goes vast, vanwege de omleidingen. omleidingsroute

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 23