Heineken UK verkoopt 111 Britse pubs aan Admiral Werkgeversvoorman De Boer: looneis FNV kan banen kosten ECONOMIE 15 ERIC WIEBES interview Wie werkt, moet netto meer overhouden, vindt staatssecretaris Eric Wiebes. 'Mensen komen niet uit de bijstand als dat een paar euro méér oplevert.' e hebben zo'n 700.000 werklo zen in Neder land en 1,2 mil joen mensen die willen wer ken. Dus een groot aantal mensen wil werken, maar doet dat niet, omdat het niet wordt aange boden, of omdat het niet loont. Werk is meer dan inkomen. Werk is belangrijk om een volwaardige rol in de samenleving te hebben. Leven mét werk, geeft meer vol doening dan zonder." De WD'er Eric Wiebes (51), sinds maart van dit jaar opvolger van de smadelijk ge sneuvelde staatssecretaris van Financiën Frans Weekers, heeft van het scheppen van 100.000 nieuwe banen zijn missie ge maakt. Kleine handicap daarbij: hij heeft er geen geld voor. Dat moet bijeengesprokkeld wor den door aanpassingen binnen het huidige belastingstelsel en meevallers bij overheids uitgaven. Wiebes voelt zich verplicht met plannen te komen, 'want als wethouder in Amster- Na dat gedoe in de grensstreek door de hogere accijns op brandstof durf ik niet meer dam heb ik altijd geroepen dat de lasten op arbeid omlaag moeten.' Kort na zijn aantre den als staatssecretaris leek dat al een miss ion impossible te worden. Want om werken goedkoper te maken en banen te scheppen, moet het uit 2001 stammende belastingstel sel op de schop. Wiebes: „Daar hebben we geen geld voor, zeiden ze op het ministerie. En toen dat er was zeiden ze: we hebben geen plan." Vér voor de zomervakantie heeft Wiebes het kabinet een hele avond lang zijn plan nen voorgehouden. Ondanks tegenstellingen tussen WD en PvdA over belastinghervorming, bleek dat een eitje. „Bij uitstek zijn dat partijen die zich inzetten voor méér werk. Dus het dak ging eraf, de strijdlust kwam naar boven en er was zelfs sprake van enige ontroe ring", zegt Wiebes met gevoel voor theater. „Het probleem zit 'm niet in de lonen of be lastingschijven, maar in het systeem. Als je een tuinman wilt inhuren, houdt die 7 eu ro over van de 11 euro die hij per uur kost. Geen wonder dat Nederland massaal zelf de hark oppakt. Mensen komen ook niet uit de bijstand omdat werken niet loont als dat een paar euro meer oplevert. De partti mers gaan niet méér werken omdat dat niet loont. Dus huren ze ook de werkster niet in om hun huis schoon te maken. Na Zweden zijn wij het land met de hoogste belasting op arbeid in Europa. In het Vere nigd Koninkrijk zijn die lasten eenderde la ger, in Ierland de helft. Aan de bovenkant van de arbeidsmarkt is een strijd gaande om talent. Een strijd die wij niet winnen, maar wel de landen waar mensen meer net toloon overhouden." Wiebes sprokkelt van alle kanten geld bij een om te zorgen dat werkenden straks net to meer geld overhouden van hun loon. Door het optrekken van de inkomensgrens krijgen volgend jaar nog maar 4,2 miljoen huishoudens zorgtoeslag, bijna 2 miljoen minder dan in 2012. De toeslag voor kinder opvang gaat straks rechtstreeks van Den Haan naar de bankrekening van het kinder dagverblijf. Dat scheelt veel geld. „Nu zijn er duizenden huishoudens die ons meer dan één ton terug moeten betalen die ze te veel hebben gekregen." Wiebes wil dat diensten die nu onder het btw-tarief van 6 procent vallen, straks met 21 procent worden belast. „Wij zijn kam- pioen van het lage tarief in Europa. Europa is op haar beurt goed in het geven van vrij stellingen voor dat lage tarief en dat helpt ons niet. Over die uitzonderingen gaan wij gelukkig zelf. Lagere belasting op arbeid werkt beter dan een laag btw-tarief." De btw op levensmiddelen blijft 6 procent, belooft Wiebes. „Na dat gedoe in de grens streek vanwege hogere accijns op brandstof durf ik niet meer. Nee, van de boodschap- penkar blijf ik af." Heineken UK verkoopt 111 kroe gen van de eigen keten Star Pubs Bars aan Admiral Taverns. De verkoopsom wordt niet be kendgemaakt, stelde de Britse dochter van de Nederlandse brouwer gisteren. De transactie wordt naar verwachting volgen de maand afgerond. De twee par tijen hebben afgesproken dat Heineken de kroegen blijft voor zien van ciders en bier. Na de verkoop bezit Heineken nog ongeveer 1100 cafés in het Verenigd Koninkrijk. Het con cern kondigde recent aan dit jaar 18 miljoen pond te investeren in onder meer de modernisering en renovatie van de kroegen. Ad miral Taverns, dat in 2003 werd opgericht, bezit na de aankoop bijna duizend kroegen. In april meldde de krant Sunday Times al dat Heineken van plan was ongeveer honderd Britse pubs van de hand te doen. De brouwer kreeg het meren deel van zijn kroegen in het Ver enigd Koninkrijk in 2008 in han den door de overname van Scot tish Newcastle, samen met het Deense Carlsberg. De eis van vakcentrale FNV om al le werkenden er volgend jaar 900 euro bij te geven, kan volgens de werkgevers banen kosten. De eis kan volgens voorzitter Hans de Boer van VNO-NCW slecht uitpakken in sectoren die de crisis nog niet te boven zijn ge komen en het heel moeilijk heb ben. De Boer: „Ik denk niet dat je daar de werkgever moet opzade len met 900 euro extra." De FNV kwam maandag voor het eerst niet met een looneis in pro centen voor 2015, maar met een eis van 900 euro contant voor alle werkenden. Zo wil FNV de inko mensverschillen verkleinen. Onverstandig, oordeelt De Boer, want in bijvoorbeeld de detailhan del en de woningsector zijn de problemen nog te groot om zo'n loonsverhoging te kunnen door voeren. „Het is dan ook beter om per sector afspraken te maken." De looneis van FNV is te vertalen in 3 procent extra. Vakbond De Unie eist 1,5 tot 4 procent. Vak bond CNV noemt geen bedrag of percentage, maar wil een loonstij ging die boven de inflatie uit komt. Banen bij Frankfurter Allgemeine geschrapt De Duitse krant Frankfurter Allgemeine Zeitung schrapt tot 200 banen. Met de maatregelen wil de krant tot en met 2017 jaarlijks ruim 20 miljoen euro besparen. WOENSDAG 17 SEPTEMBER 2014 'Leven mét werk, geeft meer voldoening dan zonder' door Chris van Alem Eric Wiebes, staatssecretaris Staatssecretaris Eric Wiebes (WD) van Finan in. foto Maarten Hartman/HH EDINBURGH DEN HAAG FRANKFURT MARKTBERICHT Aardappelen: Aardappelen, af land frites geschikt zand: 1,50 - 3,00; Uien: Zaaiuien, af land: 4,50 - 6,50; Granen: Maaltarwe: 142,00; Voertarwe: 132,00; Voergerst: 132,00; Prijzen per 1000 kg uit collecterende opslag Hooi, stro, per ton: Weidehooi: 80,00 - 85,00; Veldbeemhooi: 85,00 - 110,00; Roodzwenkhooi: 80,00; Engels raaigras 85,00 - 100,00; Rietzwenk- hooi: 80,00 tot 85,00; Tarwestro, uit de schuur: 90,00.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15