Alex Salmond heeft het Schotse referendum al gewonnen BUITENLAND 11 Iedere dag komt een gezin uit Dublin op straat te staan. Oorzaak: de vastgoedhausse jaagt de prijzen op. DUBLIN - „Hoe zijn we in hemels naam dakloos geworden?", vroeg Violet Coyne zich eind augustus af voor het gerechtsgebouw in hartje Dublin. De 6i-jarige vrouw droeg nog steeds d'e nachtjapon waarin de deurwaarder haar om half zes die ochtend 'op straat had gegooid'. Elke dag verliest minstens één ge zin in Dublin het dak boven het hoofd als gevolg van de nieuwe vastgoedbel. De herstellende Ierse economie en een acute huizen- schaarste in de hoofdstad zorgen ervoor dat Dublin nu een van de snelst groeiende vastgoedmark ten ter wereld kent. Maar het dak- lozenprobleem is de lelijke keer zijde van deze medaille. Violet Coyne en haar echtgenoot Michael (73) huurden al vijftien jaar een woning in een voorstad van Dublin. De huurprijs was 800 euro per maand. Toen hun huisbaas twee jaar geleden bank roet ging, legde de bank beslag op diens eigendommen. In september 2013 kregen de Coy nes al het bevel hun woning te verlaten, maar tijdens de huizen jacht merkten ze dat de huurprij zen bijna verdubbeld waren. Bo vendien weigeren huisbazen te genwoordig huurders die van een uitkering leven. Zo werden Violet en Michael Coyne dus dakloos, zonder er enige controle over te hebben. Het lot van het grijzende koppel is maar een van de verhalen die de Ieren afgelopen zomer heeft ge roerd. In juli verloren 39 gezinnen in Dublin hun huis. Inmiddels le ven zo'n 350 kinderen samen met hun ouders in noodopvang. Vaak is dat een hotelkamer betaald door het stadsbestuur - tegen een totaal kostenplaatje van 4,5 mil joen euro. Maar er zijn ook moe ders die met hun kroost in de au to moeten overnachten. Wie geen minderjarige kinderen heeft, be landt steeds vaker op straat. Het aanzwellende aantal daklozen dat onder de bruggen over de rivier Liffey slaapt, is daar het levende bewijs van. Verschillende koppels kampeer den twee weken geleden rond een nieuw opgetrokken wijk van zestig woningen in Swords, de weinig glamoureuze voorstad in de schaduw van de luchthaven. Vijf dagen later zouden de huizen opengesteld worden voor bezichti gingen. Het gaat om de eerste nieuwe wo ningen die in Dublin gebouwd zijn sinds 2007, toen de econo mie, die grotendeels op een vast goedbei was gebaseerd, spectacu lair uit elkaar spatte. Door die lan ge bouwstop is in de hoofdstad met de jongste bevolking van de Europese Unie een groot tekort aan woningen ontstaan. Huur- en vastgoedprijzen rijzen daardoor de pan uit. De vraagprijs voor hui zen met vier slaapkamers in Swords bedraagt 400.000 euro. Nadat Ierland een reddingspakket van het Internationaal Monetair Fonds en Europa nodig had, daal de de waarde van het vastgoed met meer dan de helft. Daardoor raakten veel hypotheekhouders, die astronomische leningen afbe taalden, in diepe problemen. Nu komt daar een stroom bij van huurders zoals de Coynes, die zich de huidige torenhoge prijzen voor een kamer of een huis niet langer kunnen veroorloven. De regering en regionale overhe den zoeken naar oplossingen om het daklozenprobleem te stuiten. Het stadsbestuur van Dublin zou de bouw van tijdelijke prefabwo ningen overwegen om gezinnen met kinderen op te vangen, ter wijl de Ierse regering kijkt naar de mogelijkheid om onafgewerk te spookwijken (verlaten bouw werven waar het werk na 2007 halsoverkop gestaakt werd we gens geldtekort) bewoonbaar te maken. Een liefdadigheidsorganisatie in het landelijke graafschap Clare in het westen van Ierland werkt aan een voorstel om eigen spookwij ken open te stellen voor daklozen uit de Ierse hoofdstad, en zo de dunbevolkte gemeenschappen daar nieuw leven in te blazen door de komst van gezinnen. Met de toezeggingen voor ver gaande autonomie heeft Salmond het referendum over onafhanke lijkheid van het landsdeel al ge wonnen, ook als het antwoord morgen 'nee' is. Toen de Britse premier David Ca meron een paar jaar geleden in stemde met het referendum, hield niemand er rekening mee dat de uitslag van die volksraad pleging wel eens in het voordeel van de Schotse nationalisten zou kunnen uitpakken. Nu er nog maar een dag over is voordat de stembureaus opengaan, ziet de conservatieve premier zich met de twéé andere grote partijen ge noodzaakt de Schotten verregaan de zelfstandigheid te beloven, als ze maar binnen de Britse unie blij ven. Daarmee heeft Salmond al meer gewonnen dan menigeen ooit voor mogelijk had gehouden. Toen Salmond in 1990 de leider van de Schotse Nationale Partij (SNP) werd, waren de jaarlijkse conferenties nog een samen komst van conservatieve vrouwen in Schotse rokken, boze socialis ten en een samenraapsel van man nen in kilt die gewapend met slag zwaarden de herinnering aan Wil liam Wallace (Braveheart) levend wilden houden. Salmond slaagde erin de partij naar het politieke midden te sturen. Na de oprich ting van het Schotse parlement in 1999 wist hij bij herhaling een meerderheid voor zijn SNP zeker te stellen en werd hij zelf in 2007 premier. De 59-jarige Salmond staat be kend als geestig en onvermoei baar, maar ook als een gladde man die enorme woede-aanval len kan hebben. Hij is erg op zich zelf en lijkt weinig vrienden te hebben. Zijn zeventien jaar oudere vrouw Moira blijft nadrukkelijk uit de schijnwerpers. Ze gaf slechts één keer een interview, 25 jaar gele den, waarin ze vertelde dat ze graag scrabble spelen maar dan ru zie krijgen omdat Salmond de re gels steeds verandert. In Schot land staat de premier bekend als een man die je nooit moet onder schatten. Hij houdt van paardenra ces, Star Trek en de Schotse uitvin ding golf. Daarnaast zingt hij graag luidkeels mee. Zijn favoriet is Scots wha hae, een liedje over een epische overwinning van de Schotten op de Engelsen tijdens de slag bij Bannockburn, zeven honderd jaar geleden. WOENSDAG 17 SEPTEMBER 2014 Ineens dakloos in Dublin Protest tegen het aanzwellende aantal daklozen in Dublin, foto Michael Debets/Corbis door onze correspondent Mario Danneels In juli verloren 39 gezinnen hun huis. Zo'n 350 kinderen leven samen met hun ouders in noodopvang De Schotse minister-president Alex Salmond foto HH EDINBURGH - De Schotse premier Alex Salmond veranderde de Schot se Nationale Partij van een chao tisch 'verkleedfeestje' in een machtsblok waarmee Londen terde ge rekening houdt. De Schotse premier slaagde erin zijn Schotse Nationale Partij naar het politieke midden te sturen VTTMTnH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11