Eindelijk vers bloed voor religieuze ordes molenaar x 'K kef [eitel/y! comfortabel op pad Veilig en 10 BINNENLAND TÜV Cf Drie nieuwelingen, één als novice en twee die al wat verder zijn, ver binden zich zondag in de Kloos terkerk voor drie jaar aan de orde. Daarna kunnen ze ervoor kiezen om voor altijd te blijven. De nieuwe broeders zorgen er voor dat de dominicanenorde ver jongt. De gemiddelde leeftijd van de Nederlandse dominicanen ligt rond de 80 jaar. De nieuwkomers zijn begin 30 of rond de 40. Ook de franciscanen begroetten onlangs drie nieuwkomers: deze week vertrokken drie nieuwe broeders voor hun noviciaat naar het franciscaner klooster in het Duitse Rheda-Wiedenbrück. Daar gaan ze zich de franciscaner spiritualiteit eigen maken. Begin deze maand werden ze 'inge kleed', wat betekent dat ze de bruine pij mogen dragen. Roepingenbroeder Hans van Bem- mel van het franciscaner klooster in Megen noemt het golfje nieuw komers nog te klein om van een trend te kunnen spreken, maar het is wel voor het eerst in vijf tien jaar dat de orde drie novices tegelijk verwelkomt. Van Bemmel legt geen verband met de populariteit van paus Fran- ciscus, want de novices in zijn or de waren al op het pad van het kloosterleven beland voor deze paus aantrad. Maar Denis Hen- drickx, abt van de Abdij van Ber ne van de orde van norbertijnen in Hees wijk, zegt dat volgens hem de 'open sfeer' rond paus Franciscus zeker een stimulans is. Bij zijn orde werden eind augus tus drie novices ingekleed. Ordes zeggen dat ze de nieuwelin gen een mengeling te bieden heb ben van het kloosterleven met ge bed en contemplatie en pastoraal werk buiten de kloostermuren. Van Bemmel voert jaarlijks twin tig tot dertig gesprekken met be langstellenden. „Een heel klein deel durft de stap aan. Vergelijk het met trouwen: je geeft iets op, maar je krijgt er ook iets voor te rug." Hoe het dagelijks kloosterleven er voor de novices uitziet, verschilt per orde. Bij de norbertijnen be gint de dag om 7.00 uur met het ochtendgebed in de abdijkerk, tus sen de middag volgt de eucharis tieviering en dan is er het avond gebed om 18.00 uur. Er wordt sa men gegeten en 's avonds komen de norbertijnen samen in de huis kamer. Tussendoor zijn de broe ders bezig met werk, bijvoorbeeld in de eigen boekhandel, of met pastoraal werk in naburige paro chies. Het dagelijkse werk doet een norbertijn in burgerkleding. RELIGIEUZE ORDES KNAW laat Stapel niet op festival toe Wetenschapsorganisatie KNAW heeft een optreden van Diederik Stapel tegenge houden op het Discovery Festival in Amsterdam. Sta pel is oud-hoogleraar sociale psychologie. In 2011 werd be kend dat hij op grote schaal heeft gefraudeerd. Opnieuw minder verkeersboetes In de eerste acht maanden van 2014 zijn volgens het mi nisterie van Justitie fors min der verkeersboetes uitge deeld dan in dezelfde perio de vorig jaar. De daling komt mede doordat flitspa len en trajectcontroles uit stonden wegens vervanging. Veroordeling Robert M. blijft De veroordeling van kinder misbruiker Robert M. blijft staan. Dat bepaalde de Hoge Raad gisteren. De oud-crè- chemedewerker kreeg ne gentien jaar en tbs wegens misbruik van tientallen zeer jonge kinderen. M. kreeg een maand strafkorting om dat de rechtszaak langer duurde dan wenselijk is. OM eist 6 maanden cel voor brand De 39-jarige man die vol gens justitie verantwoorde lijk is voor het ontstaan van een grote brand in het cen trum van Leeuwarden, moet als het aan het Open baar Ministerie ligt een half jaar de cel in. Deze straf eis te het OM gisteren bij de rechtbank in Leeuwarden. Bel 0800 - 27 40 400 voor de gratis uitgebreide brochure! Opvouwbare scootmobielen, vanaf 399,- Vaste scootmobielen, vanaf 1890,- Scootmobielen v.a. Ja stuur mij de gratis brochure over scootmobielen Naam Mevr Dhr Gratis thuis uitproberen? Zusters Augustinessen van Sint Monica in Utrecht Kloosterordes melden een stijging van de interesse om toe te treden, foto Bas de Meijer/HH door John Hermse ZWOLLE/MECEN - Van een trend spreken religieuze ordes nog niet, maar opvallend is het wel: ordes kunnen nieuwelingen begroeten. „We zijn blij dat het na een heel lange periode van droogte nu be gint te druppelen", zegt pater Wij- be Fransen van het dominicanen klooster in Zwolle. Religieuze ordes zijn gesticht in de middeleeuwen. Dominicanen staan bekend om hun nadruk op theologie. Franciscanen leven uiterst sober. Norbertijnen volgen de regel van aartsvader Augustinus en staan bekend om hun witte kledij. Mannelijke leden heten broeders, monniken of paters. Vrouwelijke leden heten zusters en nonnen. AMSTERDAM DEN HAAG AMSTERDAM LEEUWARDEN Geschikt vooralle wegen Voldoende bodemvrijheid Geheel verstelbare stoel Krachtige accu voor bereik tot wel 70 km Schokbestendig dankzij luchtgeveerd onderstel Onbeperkt op pad, er lekker op uit kunnen wanneer dat wil. Behoud uw zelfstandigheid en ga bijvoorbeeld met de kleinkinderen de eendjes voeren, zelf een boodschapje halen of even er op uit in de natuur. Dat is wat Molenaar wil bieden. Zo bent u altijd en overal mobiel. Bel 0800 - 27 40 400 voor de gratis brochure of vraag 'm aan op www.molenaar.nl Adres Postcode Plaats Wij komen graag bij u thuis langs voor een gratis vrijblijvende demonstratie. Bel gratis 0800-27 40 400 en maak een afspraak! Telefoon E-mail wk38_M3_pzc Zonder postzegel naar: Molenaar, Antw. nr. 506, 8070 VB Nunspeet Makkelijk bedienbaar Makkelijk wendbaar «•ooucTStmnce Opvouwbaar - Smart Goedkoopste van NL Tot 10 km bereik op accu Opvouwbaar - Avantgarde 2 Tot 15 km bereik op accu Snelheid tot 6 km per uur Vast - Roadmaster 3-wiel Snelheid tot 16 km per uur Multifunctionele stoel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10