1926-2014 Papenhater zocht toch de dialoog over hele wereld f PREPAID BUITENLAND 9 Ian Paisley H U bent de antichrist! j ONZE NIEUWE SMARTPHONE Nu ook supersnel 4G op Prepaid met de Vodafone Smart 4 turbo. De man die lange tijd werd gezien als de on verzettelijke belicha ming van de protestant se overmacht in Noord-Ierland heulde de laatste jaren van zijn po litiek actieve leven met de vijand: Ian Paisley, de dominee-politicus wiens vocabulaire decennialang voornamelijk uit het woord 'nee' bestond, zette zijn principes opzij en durfde in 2007 een coalitie aan met de gezworen aartsrivaal, de katholieke republikeinen van Sinn Fein. Zijn eigenwijsheid en fanatisme waren al tot bloei gekomen toen hij nog maar net als afgestudeerd predikant op de kansel stond. Ian Richard Kyle Paisley werd op 6 april 1926 als domineeszoon ge boren in het Noord-Ierse Ballyme- na. Thuis werd hem met de paplepel ingegeven dat Noord-Ierland kos te wat kost Brits moest blijven. Zijn vader had zelfs nog deel uit gemaakt van de Ulster Volun teers, een militie die zich fel ver zette tegen de (katholieke) voor standers van zelfbestuur. In de jaren veertig trad Ian in de voetsporen van zijn vader: hij ging theologie studeren en werd predikant. Al snel maakte hij zo veel ruzie met kerkelijke instan ties dat hij in 1951 samen met en kele gelijkgestemden een nieuwe presbyteriaanse kerk oprichtte. In 1963 kwam Paisley internatio naal in beeld. Hij had een mars ge organiseerd tegen het besluit van het gemeentebestuur van Belfast om op het stadhuis de Britse vlag halfstok te hangen wegens de dood van paus Johannes XXIII. De het parlement in Belfast. In 1971 stichtte hij een eigen partij, de De mocratisch Unionisten, waarvan hij tot 2008 leider bleef. Dertig jaar lang zette Paisley zijn hakken in het zand waar het ging om toenadering tot anti-Britse ka tholieke groeperingen die snak ten naar aansluiting bij de Ierse re publiek. „Nooit, nooit, nooit", brulde hij in 1985 toen een Brits- Ierse overeenkomst werd gete kend die de republiek een advise rende rol in Noord-Ierse zaken gaf. Vanwege aanslagen van de mi litante katholieke IRA waren in zijn ogen alle katholieken terroris ten. Toch zat Paisley in 1995 op de kof fie bij de Ierse premier Bertie Ahern en sprak hij over 'vriende lijke betrekkingen'. Ieders mond viel open. Dat was nog maar het begin. Na langdurige onderhandelingen werd in 1998 in Noord-Ierland on der Britse leiding overeenstem ming bereikt tussen katholieke en protestantse partijen over een ge zamenlijke regering. Ook werden die het eens over het inleveren en vernietigen van wapens van mili tante groeperingen. In 2006 zat hij zowaar met de veel vuldig verketterde Gary Adams, leider van de grote katholieke par tij Sinn Fein, aan tafel. Dat leidde in mei 2007 tot een Noord-Iers ka binet met Paisley als premier en de katholiek Martin McGuiness als vice-premier. Paisley legde een lange weg af van compromisloos strijder tot een berustende, vreedzame oude man. Hij realiseerde zich dat de strijd gestreden was en dat alleen een gezamenlijke dialoog uit komst kon brengen. strijd tegen het zijns inziens ver derfelijke en onbijbelse katholicis me zou de rode draad worden in de loopbaan van de fundamenta listische dominee en politicus. In 1988 onderbrak hij zelfs in het Eu ropees Parlement met bulderende stem een toespraak die paus Jo hannes Paulus II daar hield. „U bent de 'antichrist'!" De dominee werd in 1970 geko zen tot lid van het Britse Lager huis. Dat maakte hem tevens lid van de Noord-Ierse Assemblee, len. De Muur is al jaren weg, maar iedereen wil hem nog zien. Bij de nagebouwde grenspost Checkpoint Charlie, waar Russen en Amerikanen tegenover elkaar stonden, verdringen belangstellen den zich om met acteurs in mili taire kledij op de foto te gaan. Het is een belangrijke toeristische at tractie geworden, net als de East Side Gallery in Friedrichshain, waar over een lengte van 1,3 kilo meter het langste stuk Muur be waard bleef. In het voorjaar van 1990 schilderden hier, aan de oos telijke kant, tientallen kunste naars uit verschillende landen hun fantasieën op het beton. Ook op enkele andere plekken staan nog restanten. Maar wie het oorspronkelijke verloop van de Muur wil volgen, is meest aange wezen op speciale gidsjes of meta len plaatjes tussen de straatste nen die plekken markeren waar ooit de Muur stond. Veel muursegmenten verdwenen naar het buitenland. Zó bijzonder was het ooit om zo'n stuk Ber- lijns beton te hebben. Ze staan in musea en bij privéper- sonen, of gewoon ergens in de pu blieke ruimte. Nederland had tot nog toe geen authentiek stuk Muur. Daar wilden enkele Neder landse schippers in dit jubileum jaar een eind aan maken. Met vier boten haalden ze onlangs enkele zware stukken Muur uit Berlijn naar Nederland. De schippers wa ren al eens eerder in Berlijn, tij dens een stadsfeest in 1987. Toen voeren ze brutaalweg met hun boot van West naar het commu nistische Oosten, wat nog veel commotie veroorzaakte. vriendjespolitiek en omkoping de toelatingseisen werden toegepast. Liberia raakt nu verder in de pro blemen, onder meer doordat buur landen de grenzen sluiten. Het bedrijf ArcelorMittal, metaal erts-gigant, had plannen de pro ductie in het land te verdrievoudi gen. Die plannen zijn stopgezet, omdat onderaannemers zich van wege ebola beriepen op 'force ma jeure' en zich terugtrokken. Jackson: „Er gaan twee dingen ge beuren. Mensen zullen het land ontvluchten, en er zullen mensen ontslagen worden. Er zal minder import zijn en juist importheffin gen bepalen voor 25 procent de be lastinginkomsten van dit land." De belangrijkste exportproducten van Liberia zijn rubber, hout en ij zererts. Het land is echter een klei- ne speler. Als de export instort, zal de wereld er vermoedelijk wei nig van merken. Al wordt nu al ge schat dat er zeker 600 miljoen dol lar nodig is voor bestrijding van het virus. Dat is meer dan de jaar lijkse begroting van Liberia. Toch is het feit dat het land maar een kleine speler is, niet de reden dat de internationale gemeen schap zo traag in actie kwam, meent Jackson. „Liberia heeft niet om hulp gevraagd. De president heeft pas in juni of juli voor het eerst openlijk over ebola gespro ken. Toen was het virus al drie maanden in het land. En nu is de situatie desastreus." Kijk op vodafone.nl/dagblad Vodafone Power to you ZATERDAG 13 SEPTEMBER 2014 door Mario Danneels Ian Paisley over de paus In de Liberiaanse hoofdstad Mon rovia is het economisch leven to taal ontwricht, foto Rik Goverde klap na klap 4G

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9