Wegnaardebevrijding volgt de bevrijders van 70 jaar geleden ■■■I I -~ WEG NAAR DE BEVRIJDING waalf hoofdstukken vol monumentale histo rische beelden, actuele - reportages en tekst en uitleg over het bevrijdingsver- haal van 1944 en 1945. Dat is het project Weg naar de bevrijding, een multimedia- presentatie over de bevrijding van West-Europa, en in het bij zonder van Zuid-Nederland. Vier maanden geleden, toen in Normandië werd herdacht dat 70 jaar geleden daar de invasie plaatshad, ging tegelijkertijd op de website wegnaardebevrij- ding.nl het eerste hoofdstuk over D-day live. Daarna volgden, aan de hand van de weg die de geallieerde troepen in juli, augustus en september 1944 aflegden, hoofdstukken over de bevrij ding van Noord-Frankrijk, Bel gië en Zuid-Limburg. Inmid dels is hoofdstuk 4 over opera tie Market Garden te zien. Tot in mei 2015 zal de website re gelmatig verrijkt worden met nieuwe hoofdstukken. Rode draad in wegnaardebe- vrijding.nl is de verbinding tus sen heden en verleden. Wat is 70 jaar na het begin van de be vrijding nog zichtbaar en tast baar van de strijd in 1944 en 1945? Wegnaardebevrijding.nl biedt ruimte aan bijdragen, reacties en herinneringen van iedereen die bij de bevrijding betrokken is geweest of zich daarbij be trokken voelt. Wegnaardebevrijding.nl is een project van de regionale dagbla den in Zuid- en Oost-Neder land en de regionale omroe pen. Het is voor het eerst dat deze mediabedrijven, waaron der De Gelderlander, het Bra bants Dagblad, Eindhovens Dagblad, BN/De Stem en de PZC, samenwerken met de re gionale omroepen in Gelder land, Brabant en Zeeland in zo'n omvangrijk journalistiek project. Het vfonds, het Natio naal Fonds voor Vrede, Vrij heid en Veteranenzorg dat zich onder meer inzet om de herinnering aan oorlog levend te houden, heeft het belang van dit project onderstreept en een subsidie toegekend. Met name in september en ok tober, wanneer het 70 jaar gele den is dat de strijd in Zuid- Nederland in volle hevigheid woedde, zullen de kranten en omroepen rond dit thema en aanvullend op de website meer speciale bijlagen maken en live-uitzendingen verzor gen. Het project Weg naar de bevrij ding loopt gelijk op met de Li beration Route, de reizende ex positie over de bevrijding van West-Europa langs de weg die de geallieerden in 1944 en 1945 aflegden. www.wegnaardebevrijding.nl foto's National Archives USA, Beeldbank W02 Nationaal Bevrijdingsmuseum, Gemeente archief Weert, Cas Oorthuys, Imperial War Museums Hoofdstuk 1 D-day D-day, ouverture van de bevrijding De grootste armada aller tijden maakt in de nacht van 5 op 6 juni 1944 de oversteek van Engeland naar Frankrijk Aan het eind van de dag zijn ten koste van zware verlie zen 150.000 troepen aan land ge zet De bevrijding van Noord-West Europa is onderweg. Hoofdstuk 4 Eindhoven/Nijmegen/Arnhem Bevrijder in het nauw Drie maanden na D-day lijkt de tijd rijp voor een beslissende slag tegen nazi-Duitsland. Terwijl rond Eindho ven, Arnhem en Nijmegen een enor me luchtlandingsoperatie op gang komt, begint het Britse grondleger vanuit België de opmars naar het noorden. Operatie Market Garden zal spoedig stranden. Hoofdstuk 7 Bevrijding Noord-Limburg Obstakel Noord-Limburg Eind september 1944 is al duidelijk dat de Duitsers niet van plan zijn de oostelijke Maasoever zonder meer prijs te geven. De geallieerden zullen dit obstakel moeten elimineren om naar Duitsland door te kunnen sto ten. Bij het dorp Overloon stuiten de Amerikaanse en Britse tanks op de pantsereenheden van de Duitsers. Hoofdstuk 10 Bevrijding Oost-Nederland Oost-Nederland gezuiverd Terwijl Britse en Amerikaanse troe pen steeds verder in Duitsland op rukken, moeten de Canadezen Oost en Noord-Nederland nog bevrijden. In de Achterhoek wordt in maart en april zwaar gevochten. Op 20 april staan de bevrijders aan het IJssel- meer. Hoofdstuk 2 Bevrijding Noord-Frankrijk/België Race naar het noorden De gevechten in Normandië duren zes lange weken. Pas eind juli breken de geallieerden uit het bruggen hoofd en begint een razendsnelle op mars naar het noorden, richting Pa rijs. Begin september is heel België in een paar dagen vrij. Nederland re kent ook op een zeer spoedige bevrij ding. Hoofdstuk 5 Bevrijding Zeeland Slag om de Schelde Geen Antwerpen zonder Schelde De haven van Antwerpen is van cru ciaal belang voor het bevoorraden van de geallieerde legers en daar mee de voortgang van het bevrij dingsoffensief. De strijd die in Zee land losbarst is lang en hevig, maar eind november varen de eerste Liber- ty-schepen van de geallieerde troe pen Antwerpen binnen. Hoofdstuk 8 Hongerwinter Op zoek naar voedsel Begin november lopen de gevechten op hun eind en komt het front tot stilstand langs de grote rivieren. Het zuiden is bevrijd, de strook langs de grote rivieren is frontgebied. Arn hem wordt systematisch leeggeplun derd. In het westen van het land heerst hongersnood. In de Ardennen zetten de Duitsers in december een grote tegenaanval in. Hoofdstuk 11 Strijd Duitsland Steden vallen, de een na de ander Over een breed front rukken de geal lieerde legers onder generaal Ei senhower in april 1945 op door Duitsland. Terwijl Amerikaanse en Franse troepen Zuid-Duitsland veroveren, rukken Britse en andere Amerikaanse eenheden op over de Noord-Duitse laagvlakte, richting Berlijn. De concentratiekampen wor den bevrijd. Hoofdstuk 3 Bevrijding Zuid-Limburg Strijd langs de grens De vaart is uit de geallieerde aanval. Op 14 september trekken eenheden van het Amerikaanse leger Maas tricht binnen, dat als eerste bevrijde Nederlandse stad uitbundig feest viert Maar van een doorbraak van de sterke Duitse verdedigingslinie is geen sprake. Hoofdstuk 6 Bevrijding Brabant: Den Bosch/Breda Bevrijding Brabant moeizaam Ondanks een bevrijde maar kwets bare corridor tussen Eindhoven en bruggenhoofd Nijmegenu is de pro vincie Noord-Brabant begin oktober nog grotendeels in Duitse handen. De situatie is onoverzichtelijk Hoofdstuk 9 Opmars naar Duitsland Aanval op het Rijnland Begin 1945, na het Duitse debacle van het Ardennenoffensief, maken de geallieerden zich op voor een nieuw offensief dat Duitsland op de knieën moet dwingen. De hoofdaan val wordt gelanceerd vanuit de regio rond Nijmegen. Bij Remagen steken de Amerikanen uiteindelijk de Rijn over. Hoofdstuk 12 Bevrijding compleet Duitsland buigt, oorlog voorbij Ook al was de uitkomst van de inva sie in Noord-West Europa onvoor spelbaar geweest, minder dan een jaar later is de Duitse nederlaag on- afwendbaar. Berlijn wordt door het Rode Leger veroverd. De onvoorwaar delijke overgave op alle fronten is op 8 mei 1945 een feit De oorlog met Duitsland is voorbij. t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 97