Pistorius: dood door schuld, OM in beroep Segmenten Berlijnse Muur verspreid 8 BUITENLAND Uw herinneringen van achter het IJzeren Gordijn Ebola-virus teistert Liberianen en maakt een al door enorme corruptie geplaagde economie nog verder kapot. rticas Pistorius, die gisteren schuldig is bevonden aan dood door schuld, kan in vrijheid wachten op de be paling van de strafmaat. De rech ter heeft zijn borgtocht tot 13 okto ber verlengd. Op die datum krijgt Pistorius te horen tot welke straf hij wordt veroordeeld. Dat kan maximaal vijftien jaar worden, maar ver wacht wordt dat het tussen de ze ven en tien jaar cel zal zijn. Pistorius verliet na de bekendma king van het vonnis de rechtbank onder begeleiding van de politie en lijfwachten. Zij moesten zich een weg banen tussen journalis ten en aanhangers van de atleet die zich bij het gebouw hadden verzameld. Oscar Pistorius schoot op 14 fe bruari vorig jaar zijn vriendin Ree- va Steenkamp dood. Maar hij heeft volgens de rechter niet de bedoeling gehad iemand te do den. Het Openbaar Ministerie, dat voor een levenslange veroordeling heeft gepleit, had rechter Masipa verzocht de borgtocht van Pisto rius niet te verlengen. De komen de weken zullen het Openbaar Mi nisterie en de advocaten van de gehandicapte atleet gebruiken om de rechter ervan te doordringen dat Pistorius een zo hoog of juist zo laag mogelijke straf moet krij gen. Pistorius nam in 2012 deel aan de Olympische Spelen. 13 oktober hoort Pistorius tot welke straf hij wordt veroordeeld. Zijn borgtocht is tot die dag verlengd Belastingfraude met wc-papier De Tsjechische financiële op sporingsdienst heeft 3,7 mil joen rollen wc-papier en keukendoekjes in beslag ge nomen. Dat gebeurde bij een onderzoek naar fraude met de btw. Papier en doek jes gingen tientallen keren heen en weer tussen onder nemingen in Slowakije en Tsjechië. Er werd nooit btw afgedragen, maar aan het eind ging de laatste verko per wel naar de belastingen om zogenaamd afgedragen btw terug te vorderen. De fiscus zou voor ongeveer 1 miljoen euro zijn opgelicht. Lijken van drie kinderen in woning In een sterk verwaarloosd huis in Blackstone, in de Amerikaanse staat Massa chusetts, zijn de lichamen van drie kinderen gevon den. Een 31-jarige bewoon ster van het huis wordt vast gehouden. Het is niet be kend of zij de moeder is. Eer der zijn op hetzelfde adres vier kinderen door de kin derbescherming wegge haald. Het huis krioelde van het ongedierte en de vuile luiers. Op sommige plekken in de woning lagen die tot op kniehoogte. Nederlandse missionaris gered Het Indiase leger heeft een 80-jarige Nederlandse mis sionaris gered die verzwol gen dreigde te worden door de overstromingen in Kasj mir. De missionaris van Mill Hill in Londen, Jim Borst, werkt al ruim 50 jaar in In dia en is overgebracht naar New Delhi. Hij zegt dat hij en een non zondag naar de tweede verdieping waren ge vlucht van zijn huis in Srina- gar, bij de rivier Jhelum. Mi litairen in een boot brachten de twee in veiligheid. MONROVIA - Het ebola-virus grijpt in Liberia steeds verder om zich heen. De economie van het land wordt er zwaar door getroffen. Het verwachte groeicijfer werd al bijgesteld van 5,9 naar 2,5 procent. „En als dit nog lang duurt, langer dan een halfjaar, hebben we vol gend jaar een dalend bruto natio naal product (bnp)", zegt Sam Jackson, oud-staatssecretaris van Economische Zaken en tot 1 juli consultant van de huidige rege ring. De economie krijgt klappen. De bedienden van een door Libane- zen gerunde supermarkt op Benson Street in de hoofdstad Monrovia zitten doelloos op win kelmandjes in de gangpaden. Een enkele klant is in de winkel. „Nor maal is het druk aan het eind van de middag. We draaien vooral op de rijkere Liberianen en expats", zegt de eigenaar. „Maar die heb ben het land verlaten. Omdat ze door hun bedrijven zijn terugge roepen, en omdat ze willen dat hun kinderen onderwijs krijgen. De scholen hier zijn dicht." Dwight zit voor een van de kleine winkeltjes op Randall Street. Hij verkoopt elektronica als koptele foons en iPods. Maar de handel be gint terug te lopen. Hij vreest dat het nog erger wordt. Eten is even belangrijker voor mensen, en dat wordt duurder. Een paar kilometer verderop loopt Amin Modad, een van de grotere Liberiaanse ondernemers, door zijn bijna lege hotel Bella Ca- sa. Het aantal klanten daalde sinds de uitbraak met 90 procent. „Ik koop minder goederen in, dat heeft weer gevolgen voor kleine ondernemers. En elke maand be taal ik aan elektra al 14.000 dollar (117 euro), omdat we onze eigen generator hebben. Terwijl ik 7000 De president heeft pas in juni of juli voor het eerst openlijk over ebola gesproken per maand omzet." Liberia kent een heftige geschiede nis, met twee recente burgeroorlo gen. De laatste eindigde in 2003, op dat moment was het nationale inkomen 90 procent lager dan voor de oorlog. Het land had nage noeg niets meer. De opbouw be gon, en vanaf 2006 nam de over heid meer ambtenaren in dienst. Particulieren startten bedrijven en mensen bouwden huizen. „De economie trok aan, de laatste ja ren was er een groei van 7 pro cent", zegt Jackson. Maar de ebola-crisis toont aan hoe oppervlakkig die ontwikkelin gen waren. Het land wordt ge plaagd door corruptie. In 2013 haalde geen van de 25.000 kandi daten het toelatingsexamen voor een universiteit toen in plaats van BERLIJN - Met 8000 lichtgevende ballonnen wil de Berlijnse licht kunstenaar Christoph Bauer in het weekeinde van 7 tot 9 novem ber het verloop van de voormali ge Berlijnse muur aangeven. Vijf tien kilometer lang moet de licht installatie worden, dwars door de stad, langs de Brandenburger Tor en andere beroemde plekken. Ter afsluiting van het project Licht- grenze gaan de met helium gevul de ballonnen de lucht in. Aan de ballonnen moeten kaartjes met herinneringen hangen van Berlij- ners. Het festijn is onderdeel van de vie ring van het 25-jarige jubileum van de val van de Muur. Het is ook handig, die muur van lichtge vende ballonnen. Want vaak heb je geen idee meer waar de Muur, die Oost- van West-Berlijn scheid de, gedurende 28 jaar stond. Wo ist die Mauer? is zo'n terugke rende vraag die toeristen uit aller lei landen in hun beste Duits stel- 'Waar we zaterdag heen zouden gaan, vertelde onze gastheer niet. Over een kilometers lange weg door het bos belandden we bij de Spree, de natuurlijke grens tussen Oost en West. Wat moesten we hier in hemels naam nou doen? Al gauw kwamen we er achter dat het hier om een fami lie-ontmoeting ging. De dochter aan de ene kant van de Spree aan de Oost-Duitse kant, wuivend met haar zakdoek, en pa en ma, gewapend met een verrekijker aan West- Duitse kant. Een wekelijks ritueel volgens on ze gastheer.' Een mooie herinnering van lezer Karei de Rooy. Honderden mails en brieven ontvingen wij al van onze lezers over hün bijzondere belevenissen achter het IJzeren Gordijn. Deze zijn deels al terug te zien op onderstaande link. Unieke 4-daagse reis met rondleiding van onze correspondent uit Berlijn VÖt#SF •Hf AMSCiCA» SKlW 8W 8«É3«AtT£ «3 jUfffifiKKÖfÖ^p* 1 vOüS SOPTEl S w SfCTWP AMERICAN 4 >Sfi® J PRETORIA - Het Zuid-Afrikaanse Openbaar Ministerie is 'teleurge steld' over het vonnis in de zaak te gen de beroemde atleet Oscar Pis torius. Plaatselijke media meldden dat de aanklagers in beroep gaan. ZLIN BLACKSTONE NEW DELHI Liberia incasseert door onze correspondent Rik Coverde Sam Jackson, oud-staatssecretaris door onze correspondent Wierd Duk /ijzerengordijn Meedoen? Stuur uw verhaal in: ijzerengordijn@depersdienst.nl of schrijf een brief naar: DPD, IJ zeren Gordijn, postbus 36, 6500 DA Nijmegen. Maximaal 300 woorden. Reacties die vóór 15 oktober zijn ingezonden, dingen mee. Ga met ons mee naar Berlijn Kijk voor vertrekdata, het dagprogramma, meer informatie en reserveringen op www.effeweg.nl/WegenerBerlijn of bel met 0529-46 96 67 en boek vandaag nog deze speciaal samengestelde reis, georganiseerd door Wegener Media i.s.m. Effeweg.nl. ^ÏWOWVEWMGaiAD ijfl de Stentor 02] De Stem Tü'bantïa onwinnMiinaai 11 VOO*Q£LD0tlANOMS pzc mDAGBLAD WG6GNGR Media

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8