Amerikanen dreigden Maastricht 70 jaar terug te verwoesten www.pzc.nl/groep PZC groepsveiling.nl BINNENLAND 7 1 i "We kregen de e-mail en het groepsaanbod was direct helder. In 2 minuten hadden we het geregeld. Het scheelt ons €310,00: I Doe ook mee en laat uw postcode achter op: 1 De inhoud van deze brief is ver bijsterend: 'Mijnheer de burgemeesterde Ameri kaanse troepen staan aan de poorten van uw stad. Maastricht kan elk mo ment onder ons artillerievuur komen te liggen. Onze tankdivisies zijn bezig u te omsingelen. De U.S. Air Force en de R.A.F., die het grootste deel van de Luftwaffe hebben uitgeschakeld, staan paraat. Om verwoesting van uw grote stad te voorkomen is het enige dat we van u vragen alle vij andige troepen te evacueren uit uw stad. Dit moet zijn gebeurd voor 7 uur 's ochtends, woensdag 13 septem ber 1944. We willen u er aan herinneren, mijn heer de burgemeester, dat deze evacuatie het enige is dat uw stad kan redden van de vernietiging.' Was getekend: generaal Leiand Stanford Hobbs. De getypte brief is de nacht voor de bevrijding door de Belgische verzetsman Nicolas Beaurieux door de vijandige linies naar Maas tricht gebracht. Een zelfmoord missie, die hij op miraculeuze wij ze volbracht. Hij verstopte het WEG NAAR DE BEVRIJDING stuk papier in zijn schoen en wist kruipend, zigzaggend en mitrail leursalvo's ontwijkend in de duis ternis loco-burgemeester Kersten te bereiken. De brief ligt sinds 1944 Verstopt' in het archief; hij is ontdekt door fotograaf en docu mentairemaker Guy van Grins ven en is slechts in een kleine kring van oorlogshistorici be kend. Tot nu toe durfde niemand er zijn vingers aan te branden, omdat de boodschap van de brief zo raadselachtig is. Wat is er in die ene nacht ge beurd? Het was onmogelijk van de burgemeester te vragen alle Duitsers de stad uit te jagen. En waarom stelden ze een ultima tum, maar hebben ze Maastricht uiteindelijk gespaard? Vast staat dat Nicolas Beaurieux -ongelooflijk maar waar- met een ontvangstbevestiging van de brief ongeschonden zijn weg weer heeft teruggevonden naar de stomverbaasde Amerikanen. Beaurieux wordt voor deze missie in zijn woonplaats Roclenge met een plaquette geëerd als 'de man die Maastricht behoedde voor ver woesting'. In Maastricht is hij to-' taal in de vergetelheid geraakt, maar ook hier werd hij vlak na de oorlog door de stad geëerd als held. Hij kon de Amerikanen im mers vertellen dat er amper nog Duitsers waren in de stad. Dat meldt ook het dagrapport van de 117e infanterie divisie vlak na Beaurieux' terugkeer om 10.40 uur: town is lightly held with only 50 to 100 men and no heavy wea pons. Een paar uur later 'wandel den' de Amerikanen Maastricht binnen. 1 Rutte: goed dat Enschede plan intrekt Premier Rutte vindt het een goede zaak dat Enschede haar voornemen intrekt om bij standsaanvragers eerst hun pensioen te laten 'opeten'. Hij noemde dat gisteren 'een slecht plan'. Enschede wilde ie mand die bijstand aanvraagt eerst zijn pensioenpot laten aanspreken, omdat het om ver mogen zou gaan. Volgens wethouder Weiman is het probleem van het 'arme' Enschede hiermee nog niet uit de wereld. Au pairs mogen minder werken Au pairs in een gastgezin mogen vanaf juli volgend jaar nog maxi maal 20 uur per week werken en maximaal 4 uur per dag. Dat schrijven staatssecretaris Teeven (Veiligheid en Justitie, WD) en minister Asscher (Sociale Zaken, PvdA) aan de Tweede Kamer. Nu mogen de au pairs nog 30 uur per week werken in een gastgezin. Uit onderzoek blijkt dat veel au pairs meer dan 30 uur per week werken. In ruil voor zakgeld en verblijf mag de au pair licht huis houdelijk werk verrichten. Bijna 500 gevangen niet terug na verlof Vorig jaar hebben 397 gevange nen, 57 jeugdgevangenen en 35 tbs'ers zich 'onttrokken aan het gezag'. Dat betekent dat zij niet te rugkwamen van verlof of zich onttrokken aan toezicht buiten een instelling. Dat blijkt uit rap porten van de Dienst Justitiële In richtingen. Het aantal tbs'ers dat zich onttrok aan het gezag daalde. In 2012 ver dwenen er nog 56 mensen. Van de 35 die in 2013 niet terugkwa men van verlof, waren 22 mensen binnen een dag weer terug. Nieuwe kroongetuige in liquidatieproces Eén van de verdachten in het om vangrijke Amsterdamse liquidatie proces Passage, Fred Ros, heeft een kroongetuigendeal gesloten met het Openbaar Ministerie (OM). Het proces loopt al maan den in hoger beroep. De overeen komst met Ros komt als een ver rassing. Het OM hoopt met de ver klaringen van Ros stevig bewijs in te kunnen brengen tegen de mogelijke opdrachtgevers van een reeks onderwereldmoorden. Daarbij gaat het mogelijk ook om Willem Holleeder. Salaris accountants van KPMG omlaag Het door schandalen geteister de advies- en accountantsbu reau KPMG legt de beloningen van bestuurders en partners aan banden. Zo ontvangen de leden van de raad van bestuur voortaan geen winstaandeel meer en mogen de bonussen niet meer dan 10 procent van het vaste salaris bedragen. De beloningen van partners worden voortaan gekoppeld aan prestatiemetingen, waarbij ze moeten voldoen aan een aan tal kwaliteitsnormen. I jm t - f ZATERDAG 13 SEPTEMBER 2014 door Vikkie Bartholomeus MAASTRICHT - Het heeft maar een haar gescheeld of Maastricht was in 1944 totaal verwoest door de Amerikanen. Althans, dat is de eer ste conclusie na het lezen van een onbekend gebleven brief die de Amerikanen de dag voor de bevrij ding schreven aan de burgemees ter van Maastricht. De brief van de Amerikanen ligt sinds 1944 in het archief en is ontdekt door fotograaf Guy van Grinsven Zie bijlage: Weg naar de bevrijding DEN HAAG DEN HAAG DEN HAAG AMSTERDAM AMSTELVEEN r fiilttl 1 PZC organiseert deze actie i.s.m. groepsveiling.nl. In de veiling van 23 september bieden energieleveranciers tegen elkaar. Het winnende bod ontvangt u daarna via e-mail. U kunt dan eenvoudig de tarieven bekijken. Zo heeft u direct duidelijkheid over wat u zou betalen en wat u kunt besparen. Pas dan beslist u of u wilt overstappen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7